Kapucínská krypta v Brně, Česká republika

Česká republika je poseta pozoruhodnými památkami, od pohádkového výhledu na stověžatou Prahu, až po poněkud morbidní kostnici v Kutné Hoře. Jednou neméně zajímavou turistickou atrakcí je Kapucínský klášter v Brně. Ukrývá 24 mumií kapucínů, původně jich tu bylo pohřbeno přes 150.

Díky důmyslné stavbě, která umožňuje stálé proudění vzduchu, proběhla mumifikace přirozenou cestou. Když procházíte okolo mumií, oděných v původních šatech, zmocní se vás úcta a možná vám také přeběhne mráz po zádech.

FOTO: Archiv kláštera

FOTO: Adéla Šulíková, Právo

Otevřeno mají od pondělí do soboty od 9 do 16,30 hodin, vyjma hodinové polední pauzy. V neděli otevírají až v 11 hodin. Podrobnější informace najdete zde.

Čarodějnický vrch, Litva

Když se budete procházet lesem nedaleko pobřežního městečka Juodkrantė, označeného směrovkami Raganų Kalnas, potkáte dřevěné sochy připomínající starou litevskou kulturu. Mýtické postavy a různí skřeti z předkřesťanského období možná některé turisty i vystraší.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Čarodějnický vrch, Litva

 Zdroj: Youtube.com

Mořské varhany v Zadaru, Chorvatsko

Chorvatům se podařilo v Zadaru propojit kutilský um a sílu moře, zahráli tak doslova na romantickou notu turistů. Důmyslné trubky zabudované na nábřeží vytvářejí hudební nástroj připomínající varhany, tóny vytváří mořský příboj. Pokud sem budete mít cestu, nebojte se počasí a zkuste se zaposlouchat do hrajícího rozbouřeného moře.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Mořské varhany v Zadaru

Zdroj: Youtube.com

Panorama bitvy u Racławic ve Wroclawi, Polsko

Nevšední expozicí o bitvě u Racławic se chlubí Varšava. V rotundě se ocitnete přímo uprostřed rusko-polské bitvy, která se odehrála roku 1794 - tehdy vyhráli Poláci. Detailně propracovaný kruhový obraz měří na výšku 15 metrů a po obvodu dosahuje délky 144 metrů. Bližší informace o obrazu najdete zde.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Panorama Raclawicka

 Zdroj: Youtube.com

Město duchů Pripjati, Ukrajina

Někomu to může připadat jako zbytečné, depresivní dobrodružství, někteří dobrodruzi ale poničená místa planety přímo vyhledávají. K takovým určitě patří ukrajinský Černobyl, kde 26. dubna 1986 explodoval čtvrtý reaktor jaderné elektrárny. Do zóny i města duchů Pripjati se dnes lze poměrně snadno dostat, stačí mít hodně odvahy, trochu peněz a povolení.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Černobyl 26 let po katastrofě

Zdroj: Youtube.com

Hotel Viru, Tallinn, Estonsko

Míváte občas pocit, že vás někdo sleduje? Vaše pocity mohou být oprávněné, právě v hotelu Viru fungovalo odposlouchávání tajné služby KGB. Ta sídlila v tajném 23. patře, které je v současnosti otevřené jako špionážní muzeum.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hotel Viru

Zdroj: Youtube.com

Muzeum Kunstkamera, Petrohrad, Rusko

Kunstkamera není přírodovědné muzeum jako každé jiné. V Petrohradu si můžete prohlédnout v lihu zakonzervované mozky, zvířata, ale i lidské kostry a zárodky. Samotný Petr Veliký byl nadšeným sběratelem antropologických a etnologických předmětů, snažil se tak bojovat proti pověrčivým předsudkům o lidském těle. Více o muzeu najdete zde.

FOTO: Youtube.com