Dřevěný most přes řeku Kwai hluboko v thajské džungli je hlavním hrdinou Oscary ověnčeného filmu. Tudy vedla železnice, která měla Japoncům za druhé světové války usnadnit tažení do Barmy a Indie.

Při její stavbě zahynulo za dva roky kolem stovky tisíc asijských dělníků a spojeneckých zajatců, převážně Britů, Australanů a Nizozemců. Mnozí z nich jsou pochováni na vojenském hřbitově v Kančanaburi.

Most přes řeku Kwai v severozápadním Thajsku

Most přes řeku Kwai v severozápadním Thajsku

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Jinde a jinak

Autor románu, podle něhož byl film Most přes řeku Kwai natočen, Pierre Boule, pracoval koncem 2. světové války pro francouzskou zpravodajskou službu ve vietnamském Saigonu. Tudy se vraceli domů mnozí ze zajatců, kteří přežili peklo na řece Kwai. Boule poskládal a spojil historky, které v Saigonu slyšel. Sám v oněch místech nikdy nebyl, takže zeměpisné názvy byly nepřesné nebo nepatřily tam, kam je umístil.

Jeden z pomníčků na válečném hřbitově.

Jeden z pomníčků na válečném hřbitově.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Pietní místo, cíl desetitisíců turistů, známé jako most přes řeku Kwai, je na okraji města Kančanaburi. Most, který tam stojí, je železný. Japonci ho za války rozebrali v Indonésii a do Thajska na trasu „železnice smrti“ přivezli. Klene se přes řeku, která se jmenuje Mae Klong.

Bylo to jinde a jinak, ale skutečností zůstává, že v jihovýchodní Asii se odehrávalo drama, které by asi bylo zapomenuto, kdyby si Pierre Boule nevymyslel příběh a kdyby ho David Lean působivě nezfilmoval.

Apokalypsa i Pláž

Příběh filmu Most přes řeku Kwai se sice odehrává v Thajsku, ale natáčel se na Srí Lance. Thajsko je ale velice vděčnou filmařskou kulisou. Byla tam natočena řada filmů z války v Indočíně. Vznikla Apokalypsa, Četa, Lovec jelenů nebo Vražedná pole z polpotovské Kambodže. Točily se tam také filmy, které s válkou neměly nic společného. Bondovky Muž se zlatou zbraní a Zítřek nikdy neumírá, nebo divácky úspěšný film Pláž.

Pláž Phang-Nga, kterou proslavil James Bond

Pláž Phang-Nga, kterou proslavil James Bond

FOTO: fotobanka Profimedia

Mnohá z míst, která ve filmech „hrála“, se poté stala cílem desetitisíců zahraničních návštěvníků a jediným důvodem, proč tam začali jezdit, byly právě ony filmy. Pomalu nikdo neví, jak se jmenuje ostrůvek nedaleko letoviska Phuket, kde se točily scény Bondova dobrodružství. Je oblíbeným cílem jednodenních výletů a všichni ho znají jako ostrov Jamese Bonda.

Podobně se vyhledávaným cílem baťůžkářů a poté i „klasických“ turistů staly ostrůvky Phi Phi, kde je ona tajemná pláž ze stejnojmenného filmu.