Pokud pojedete do rakouských Alp, většinou si to namíříte na Innsbruck. Hostil už dvě olympiády, dodnes je jeho dominantou nádherná skokanská věž na Bergiselu, kde si můžete dát výborné menu a prosklenou podlahou pozorovat rušný život pod sebou.

Innsbruck je ale i město univerzitní, plné mladých lidí. „Kde jinde si o polední pauze odskočíte na sjezdovku?,“ říká většina studentů. Hned vedle historického centra je lanovka, která lyžaře dopraví za dvacet minut na vrcholy Seegrube nebo Hafelekar (2300 metrů nad mořem). Cesta dolů je samozřejmě možná po sjezdovce.

Skibusy vás dovezou i do dalších lyžařských oblastí, jež obklopují Innsbruck. Nejrozsáhlejší areál je Axamer Lizum, mírné svahy pro rodiny s dětmi jsou na Muttereralmu a Rangger Köpflu. Jediná permanentka (6 dní za 185,50 eura) platí na 280 kilometrech sjezdovek.

Pět ledovců

Jen pár kilometrů od Innsbrucku je ledovec Stubai se 110 kilometry sjezdovek (1000 až 3210 m n. m.), označovaný odborníky i veřejností za nejpřívětivější lyžařskou oblast pro rodiny v celém Rakousku. Děti do deseti let tady lyžují v doprovodu jednoho z rodičů zadarmo, připravena je pro ně vlastní lyžařská vesnička s posuvnými pásy, které nejmenší sjezdaře dopravují na vrchol kopce, i vyhřívaná chatka pro unavené jezdce.

Ledovec Stubai má vlastní dětskou vesničku.

Ledovec Stubai má vlastní dětskou vesničku.

FOTO: Archiv, Právo

Sněhové radovánky si můžete užít i na dalších tyrolských ledovcích; Kaunertal, Pitztal, Sölden a Hintertux. Ten nabízí jako jediný v Rakousku celoroční lyžování, má také nejprudší upravenou sjezdovku v Alpách se sklonem 78 %. Jmenuje se příznačně Harakiri.

Na všech šest ledovců se dostanete s jediným skipasem White5, který je na deset dní a jeho platnost si může majitel přerušovat podle chuti – lyžuje třeba jen jeden den, pak týden, po čase přijede na prodloužený víkend. White5 stojí 317 eur. Informace v češtině na www.gletscher.tirol.at.

Sölden

Sölden

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Ze sjezdovky do lázní

Korutany, nejjižnější spolková země Rakouska, dovedla ve svém středisku Bad Kleinkirchheim k dokonalosti sen snad každého lyžaře – po jízdě z vrcholu Kaiserburg (2055 m) zabrzdíte u vchodu do Římských lázní. Z bazénů plných kouřící termální vody pozorují vaše předchozí snažení šťastlivci, kteří sjezdovku opustili už dříve. Komplex umně skrytý ve svažitém terénu nabízí sauny, vířivky, bazény i restaurace.

Lyžařské středisko Gerlitz nedaleko Villachu, tak Bad Kleinkirchheim jsou se svými pozvolnými kopci určena spíš pro rodiny.

Lyžařské středisko Gerlitz nedaleko Villachu, tak Bad Kleinkirchheim jsou se svými pozvolnými kopci určena spíš pro rodiny.

FOTO: Jana Hanušková, Právo

Opravdový adrenalin a počasí, které snad nikdy nezklame – v údolí se válí hustá mlha, na svahy svítí slunce – najdete v další korutanské oblasti Nassfeld-Hermagor na hranicích s Itálií. Auto je třeba odložit na parkovišti u Millennia-Expressu, jedné z nejdelších kabinek v Alpách, která bleskově zamíří z Tröpolachu v údolí Gailtal přímo do skiarény na vrcholu. Informace česky na www.korutany.com.

Z horní stanice v Pitztalu nejvýše položené stanice v Rakousku se nabízí dechberoucí výhled.

Z horní stanice v Pitztalu nejvýše položené stanice v Rakousku se nabízí dechberoucí výhled.

FOTO: Veronika Hušková, Novinky