Z dvanácti týmů byl jen jediný, jehož žádný člen se sympozia v minulosti neúčastnil. Letos podruhé tvořili sochaři i z ledu, dokonce hned osm z dvanácti děl. "Opět to bylo velmi úspěšné," řekl pořadatel akce Miroslav Hrabal.

Sochaři zpracovávali sněhové válce vysoké tři metry, o objemu 22 metrů krychlových a hmotnosti 11 tun. Ledové sochy vznikly z ledových bloků vážících až 700 kilogramů. Ostatní už bylo na fantazii a schopnostech sochařů.

Jaroslav Holec ze Zlatinic tvoří objekt s názvem Vítr v jejích vlasech.

Jaroslav Holec ze Zlatinic tvoří objekt s názvem Vítr v jejích vlasech.

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

Sochu z ledu tvořil i loňský šampion klání Jaroslav Holec ze Slatinic na Olomoucku. "Je to příležitost vyzkoušet si materiál, ke kterému se při běžné práci nedostanu," uvedl. Letos pracoval na ledové soše zobrazující stojící ženskou postavu s rozevlátými vlasy. "Byl to momentální nápad, který jsem dostal předtím, než jsem jel na tuto akci. Inspiroval jsem se v podstatě všude kolem nás, všude jsou hezké ženské," dodal s úsměvem.

Mezi sněhovými monumenty zvítězila socha Nosohlavci týmu vedeného keramičkou Denisou Chvátalovou z Uherského Hradiště.

Mezi sněhovými monumenty zvítězila socha Nosohlavci týmu vedeného keramičkou Denisou Chvátalovou z Uherského Hradiště.

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

Odborná porota však letos z ledových soch nejvýše ocenila dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem ze středočeských Velkých Popovic. Mezi sněhovými monumenty pak ocenila sochu Nosohlavci týmu vedeném keramičkou Denisou Chvátalovou z Uherského Hradiště. Součástí družstva byl i její syn Boris. "Jsem umělecký kovář, je to trochu jiná práce než se železem. Každopádně mě to baví a příští rok bych si to chtěl zopakovat. Možná bych šel i do toho ledu," řekl.

Diváci ocenili dílo Pojď na mou hruď

Kromě odborné poroty měli jako každý rok možnost vybrat si svého favorita i návštěvníci Pusteven. Diváky letos nejvíce zaujalo dílo nazvané Pojď na mou hruď. Obří poprsí, u kterého se mnozí lidé i fotografovali, vymodeloval ze sněhového válce tým vedený Bulharem Borisem Dimitrovem.

Na snímku je dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem.

Na snímku je dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem.

FOTO: Němec Zdeněk, ČTK

Jednotlivá družstva pracovala na sochách několik dnů. Umělci používali například lopaty, ostře nabroušené rýče, sekery nebo různé mačety a dláta. Jde o náročnou práci, která navíc vyžaduje velkou trpělivost. Sochy, které si o víkendu prohlédlo kolem 15 000 návštěvníků, zůstanou podle Hrabala na Pustevnách až do doby, "než se o ně postará sama příroda".