Hlavní obsah

Na Pustevnách vyrostly obří sochy - sněhové poprsí i ledový kozel

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Pustevny (Vsetínsko)

Sněhové a ledové sochy tradičně vyrostly na Pustevnách, v jednom z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě. O víkendu zde skončil dvanáctý ročník sympozia Sněhové království, na kterém týmy výtvarníků vytvářely z připravených sněhových válců a ledových bloků svá díla. Na Pustevny letos přijeli sochaři z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska.

Foto: Zdeněk Němec, ČTK

Objekt s názvem Pojď na mou hruď vytvořil tým vedený Bulharem Borisem Dimitrovem.

Článek

Z dvanácti týmů byl jen jediný, jehož žádný člen se sympozia v minulosti neúčastnil. Letos podruhé tvořili sochaři i z ledu, dokonce hned osm z dvanácti děl. "Opět to bylo velmi úspěšné," řekl pořadatel akce Miroslav Hrabal.

Sochaři zpracovávali sněhové válce vysoké tři metry, o objemu 22 metrů krychlových a hmotnosti 11 tun. Ledové sochy vznikly z ledových bloků vážících až 700 kilogramů. Ostatní už bylo na fantazii a schopnostech sochařů.

Foto: Zdeněk Němec, ČTK

Jaroslav Holec ze Zlatinic tvoří objekt s názvem Vítr v jejích vlasech.

Sochu z ledu tvořil i loňský šampion klání Jaroslav Holec ze Slatinic na Olomoucku. "Je to příležitost vyzkoušet si materiál, ke kterému se při běžné práci nedostanu," uvedl. Letos pracoval na ledové soše zobrazující stojící ženskou postavu s rozevlátými vlasy. "Byl to momentální nápad, který jsem dostal předtím, než jsem jel na tuto akci. Inspiroval jsem se v podstatě všude kolem nás, všude jsou hezké ženské," dodal s úsměvem.

Foto: Zdeněk Němec, ČTK

Mezi sněhovými monumenty zvítězila socha Nosohlavci týmu vedeného keramičkou Denisou Chvátalovou z Uherského Hradiště.

Odborná porota však letos z ledových soch nejvýše ocenila dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem ze středočeských Velkých Popovic. Mezi sněhovými monumenty pak ocenila sochu Nosohlavci týmu vedeném keramičkou Denisou Chvátalovou z Uherského Hradiště. Součástí družstva byl i její syn Boris. "Jsem umělecký kovář, je to trochu jiná práce než se železem. Každopádně mě to baví a příští rok bych si to chtěl zopakovat. Možná bych šel i do toho ledu," řekl.

Diváci ocenili dílo Pojď na mou hruď

Kromě odborné poroty měli jako každý rok možnost vybrat si svého favorita i návštěvníci Pusteven. Diváky letos nejvíce zaujalo dílo nazvané Pojď na mou hruď. Obří poprsí, u kterého se mnozí lidé i fotografovali, vymodeloval ze sněhového válce tým vedený Bulharem Borisem Dimitrovem.

Foto: Němec Zdeněk, ČTK

Na snímku je dílo nazvané S kozlem, které vytvořil tým vedený akademickým sochařem Janem Komárkem.

Jednotlivá družstva pracovala na sochách několik dnů. Umělci používali například lopaty, ostře nabroušené rýče, sekery nebo různé mačety a dláta. Jde o náročnou práci, která navíc vyžaduje velkou trpělivost. Sochy, které si o víkendu prohlédlo kolem 15 000 návštěvníků, zůstanou podle Hrabala na Pustevnách až do doby, "než se o ně postará sama příroda".

Reklama

Související témata:

Související články

Na Pustevnách už rostou sochy z ledu a sněhu

Už podvanácté se jeden z vrcholů Moravskoslezských Beskyd, Pustevny, mění v přírodní galerii. Už od středy tvoří 36 sochařů z České republiky, Slovenska,...

Výběr článků

Načítám