Ostrov se krčí před vrcholky hor na pevnině za Velebitským kanálem. Na jeho dně leží spousta ztroskotaných lodí a amfor z jejich nákladu. Ke dnu je poslala všudypřítomná tvrdá skála a bura. To je obávaný vítr, vanoucí z pohoří Velebit, který dosahuje i rychlosti kolem 200 km/h a dokáže zastavit dopravu na moři a Pažském mostě.

Na stráních uprostřed ostrova, obehnaných desítkami kilometrů bílých kamenných zdí, sotva postřehnete malé trsy zeleně. Samé šutry. Přesto chodí ministádečka ovcí se skloněnými hlavami. Jako by spásaly kameny. 

Ovce se živí na Pagu kamením

Ovce se živí na Pagu kamením

FOTO: Karel Felt, Právo

Výhledy po ostrově, protkaném stovkami kilometrů kamenných hradeb, oddělujících kamenité pastviny, jsou úžasné. Stejně jako pohled na malé a úplně malinké ostrůvky, obetkané spoustou modrých odstínů průzračného Jadranu.

Dřív, než se zahledíte a už nestačíte uhnout do ostré zatáčky, raději zastavte na některém z mnoha odpočívadel a dívejte se s fotoaparátem či kamerou v ruce místo volantu. Po stovkách náročných kilometrů by byla škoda skončit v rokli nebo bílé kamenné hradbě.

Trajektem či po mostě

Cesty na Pag vedou dvě. Jedna je trajektem z Prizny do Žigljanu, kdy cesta trvá asi dvacet minut, ale mnohdy čekáte dlouho na přepravu. Druhá vede po Pažském mostě, který na jihu spojuje ostrov s pevninou a silnicí na Zadar.

Podívat se sem, byť pojedete trajektem, v průběhu pobytu stojí za to. Už kvůli nádhernému výhledu na zříceniny pevnosti a maják. Turismus na ostrově Pag se mohutně rozvíjí.

Rozrůstají se střediska Pag, Novalja, Šimuni, Mandre, Povljana a další. Všude vyrůstají nové vily s apartmány a na místě zjistíte, že mnohem výhodnější je dohodnout si podmínky pobytu přímo tam, než přes české cestovní kanceláře.

V centru Novalji stojí za návštěvu kostel Sv. Kateřiny.

V centru Novalji stojí za návštěvu kostel Sv. Kateřiny.

FOTO: Karel Felt, Právo

Určitě si ale před volbou místa, kde hodláte strávit dovolenou, dejte trochu práce s jeho prohlídkou. To aby vás nepřekvapily některé detaily, jako to, že není toaletní papír, v koupelně chybí ručníky, nádobí v kuchyni je rezavé.

Z domova si rozhodně vezměte elektrický odpuzovač komárů, nebo jiný vyzkoušený prostředek. V některých obdobích je tam kousavých potvor požehnaně. Pag není tak přelidněný, takže tu najdete i soukromí.

Pokud vám nevadí drsná kamenitá krása, pak jste našli perfektní místo na dovolenou. Pláže na Pagu mají zvláštní kouzlo. Jsou většinou oblázkové nebo je tvoří betonová mola. Když si půjčíte loďku, najdete si na 270 kilometrech pobřeží pár metrů své plážičky, kde vám bude náramně.

Velký slaný rybník

Pag je rájem potápěčů i těch, kteří jen nasadí brýle a šnorchl a kochají se krásou pod hladinou. Stovky druhů ryb, krabi, sépie... Nádherný přírodopisný film, aniž byste se vzdálili od břehu víc, jak dvacet metrů. Na rozdíl od pevniny tu není ani tolik ježků. Nicméně boty do vody by na Pagu chybět neměly.

Pláže na Pagu mají zvláštní kouzlo. Jsou většinou oblázkové nebo je tvoří betonová mola.

Pláže na Pagu mají zvláštní kouzlo. Jsou většinou oblázkové nebo je tvoří betonová mola.

FOTO: Karel Felt, Právo

Nejznámější pláží na Pagu je Zrče, ukrytá v zálivu uprostřed ostrova, asi čtyři kilometry od Novalje. Záleží na vkusu, ale připomíná spíš velký slaný rybník. Pláž i pozvolna klesající dno jsou oblázkové, takže nepotřebujete ani boty do vody.

Na velkém prostoru je dostatek občerstvení, dokonce i možnost si při hudbě protáhnout tělo. Parkování za 4 kuny na hodinu, kolem této částky se pohybují i ceny za půjčení šlapadel nebo slunečníků.

Pláží je tu spousta

Bývá tu ale hlava na hlavě. Můžete však využít i jiné velmi pěkné pláže jako je Caska, Babe, Straško u stejnojmenného velkého kempu, Ručica, Braničevica nebo Planjka u Staré Novalje. Právě tohle místo nabízí skvělé soukromí, protože tu jsou přímo u moře apartmány a vily, odkud to máte deset kroků ke své minipláži.

Zejména pláže, ukryté v zátokách a zálivech ostrova nabízejí klidnější a teplejší moře, což platí zejména o těch kolem města Pag. Ve Staré Novalje funguje i potápěčská škola.

Přístav Pag

Přístav Pag

FOTO: Profimedia