Hlavní obsah
Flora Olomouc láká tradičně na olomoucké výstaviště tisíce milovníků květin. Foto: Miloslav Hradil, Právo

Veletrh Flora Olomouc představí Krajinu snů

Jarní etapa mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc je letos ve znamení oslav 50. výročí od konání první květinové výstavy v Olomouci. Romantický název Krajina snů nese hlavní expozice letošního ročníku výstavy, která začala 24. dubna.

Flora Olomouc láká tradičně na olomoucké výstaviště tisíce milovníků květin. Foto: Miloslav Hradil, Právo
Veletrh Flora Olomouc představí Krajinu snů

Největší a nejstarší akce svého druhu v Česku je tentokrát koncipována jako velká barevná připomínka letošního 50. výročí od konání první květinové výstavy v Olomouci. Potrvá až do neděle 27. dubna.

V Olomouci rozkvete Krajina snů

V ústřední expozici s poetickým názvem Krajina snů spatří návštěvníci mimo jiné množství lilií, narcisů, tulipánů, hrnkových a balkónových květin i okrasných dřevin. Jejím autorem je známý architekt Ivar Otruba a návštěvníci ji mohou spatřit v centrálním pavilónu A.

„Expozice je plná barev a vůní. Výrazně se tu přitom prezentuje zejména Svaz květinářů a floristů ČR,“ uvedl Ivo Krejzlík z Výstaviště Flora.

Padesát let zahradnických výstav přibližuje přehlídka historických plakátů a fotografií, pro zájemce jsou připraveny jubilejní známky či pohlednice, návštěvníci mohou spatřit na galerii pavilónu A dobové květinové vazby a k oslavám jubilea je směřována i soutěž v aranžování květin.

.: První návštěvníky letošní jarní etapy veletrhu Flora vítaly malé květinové víly. Zároveň jim rozdávaly semínka květiny ostálky lepé.foto: Právo/Miloslav Hradil

Se samostatnou expozicí se na Floře představují i letos členové Českého zahrádkářského svazu, kterým je vyhrazen pavilón E. Nabízejí zde přehlídku cibulovin, masožravých rostlin, kaktusů, sukulentů, skalniček, řezaných květin i zajímavých bonsají. Zájemci tu najdou také bezplatnou poradenskou službu.

Krásu jarních květin mohou návštěvníci veletrhu Flora obdivovat nejen v interiérech, ale i v olomouckých Smetanových sadech.

„V obnovené tzv. Holandské zahradě bylo vysázeno přes 10 tisíc cibulovin, převážně tulipánů. Dalších 25 tisíc tulipánů a 14 tisíc macešek kvete mezi jednotlivými pavilóny a na hlavní aleji,“ uvedla mluvčí výstaviště Zuzana Studená. Návštěvníci veletrhu mohou zavítat i do sbírkových skleníků a Botanické zahrady Flory a do Botanické zahrady Univerzity Palackého.

Hrnkové lilie získaly ocenění

V letošním roce byla v rámci jarního veletrhu Flora udělena i prestižní cena Novitas Olomucensis, která je udělována novinkám okrasných rostlin výrazně nových vlastností a tvarů. Získala ji kolekce hrnkových lilií Lily Look.

„Jedná se o ojedinělou skupinu nízkých lilií, která doposud v širším sortimentu druhů lilií nebyla množena a pěstována. Její zásadní předností je geneticky zafixovaná zakrslost růstu a výhodnou je mimo jiné možnost pěstování v nádobách,“ konstatovala Studená.

O cenu soutěžily tři exponáty od dvou firem. Hrnkové lilie vyšlechtila holandská firma Mak Breeding a do soutěže ji přihlásila česká firma Jošt import.

.: Souběžně s veletrhem Flora probíhají nyní na olomouckém výstavišti i jarní zahradnické trhy.foto: Právo/Miloslav Hradil

Spolu s veletrhem Flora začal ve čtvrtek na olomouckém výstavišti i veletrh zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře Hortifarm a konají se tu i jarní zahradnické trhy. Celkem se tu představuje 437 vystavovatelů a prodejců z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska a premiérově i ze Srbska.

Pro návštěvníky je připraven i zábavný doprovodný program na letní scéně výstaviště. Na své si přitom přijdou zejména příznivci folku a country. Vystoupí tu například Nezmaři, Jablkoň, Vlasta Redl, Bokomnara s Naďou Urbánkovou a řada dalších kapel či sólistů.

Vlakem za poloviční cenu

Ti, kteří zamíří do Olomouce letos vlakem, mohou podle vedoucí výstavnického úseku Flory Ludmily Grecmanové využít speciální nabídku. „Dohodli jsme se s Českými drahami, že z kterékoli stanice v ČR zaplatí za jízdné poloviční cenu,“ konstatovala Grecmanová.

Motorizovaní návštěvníci mohou využít i placeného parkování v areálu Technických služeb města Olomouce v sousedství výstaviště. „Umožněno bude v pátek od 15 do 18 hodin a v sobotu a v neděli vždy od 8 do 18 hodin,“ informovala Studená. Pavilóny výstaviště budou pro veřejnost otevřeny každý den od 9 do 18 hodin. Loni jarní etapu veletrhu Flora navštívilo zhruba 73 tisíce lidí.

.: Mezinárodní veletrh Flora láká tradičně na olomoucké výstaviště tisíce milovníků květin.foto: Právo/Miloslav Hradil

Historie zahradnických výstav se v Olomouci datuje již od roku 1958, kdy se na zdejším výstavišti uskutečnila první květinová výstava. Přestože se jí zúčastnily jen podniky místního hospodářství z Olomouce, Přerova, Prostějova, Šumperka a Lipníka nad Bečvou, navštívilo ji 62 tisíc lidí.

Třetí ročník, který se v roce 1960 konal již jako celostátní výstava okrasného zahradnictví, přilákal na výstaviště 118 tisíc návštěvníků. Vzrůstající zájem vystavovatelů a veřejnosti pak vyvrcholil na 5. celostátní výstavě v roce 1964, kterou zhlédlo na dnešní poměry neuvěřitelných 330 tisíc lidí.

Název Flora Olomouc se v titulu zahradnických výstav objevil poprvé v roce 1967. Výstavy s jarní a letní částí se původně uskutečňovaly v lichých letech, v sudých se o ně Olomouc dělila s Bratislavou. Od roku 1990 byla Flora Olomouc téměř výhradně jarní výstavou. K tradici jarní i letní etapy se výstaviště vrátilo v roce 2000.

 

FLORA OLOMOUC 2008 - jarní etapa mezinárodní zahradnické výstavy, 24. - 27. dubna 2008, 9 - 18 hodin, Výstaviště Flora Olomouc

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků