Hlavní obsah
Dům se zpočátku zdál manželům velký, nakonec se v něm ale usadili natrvalo. Foto: Archiv čtenářky (9x)

Od základů změnili život, teď si užívají práci na zahradě v Podkrkonoší

V důchodovém věku se naše čtenářka, paní Marcela, rozhodla společně se svým partnerem pro radikální změnu ve svém životě. Teplo a pohodlí svých domovů vyměnili za společný život ve 150 let starém domě na venkově, v Podkrkonoší. Přes dva roky hledali vhodný malý domek se zahrádkou.

Dům se zpočátku zdál manželům velký, nakonec se v něm ale usadili natrvalo. Foto: Archiv čtenářky (9x)
Od základů změnili život, teď si užívají práci na zahradě v Podkrkonoší

Nabídku domu získali nakonec přes internet, ale byl mnohem větší, než jaký si představovali. Když ale shodou okolností jeli jednoho dne kolem, ani neplánovali, že by se v něm zastavili. Zlákala je ovšem nádherná, udržovaná zahrada.

„Chtěli jsme alespoň nahlédnout, podívat se přes plot... A tak jsme se seznámili s paní majitelkou, velice milou a ochotnou dámou v našem věku. Když jsme se zeptali, zda je dům na prodej, pozvala nás sice k jeho prohlídce, ale sama nás od koupě odrazovala. Nechápala, že my dva staříci chceme tak radikálně změnit život a na stará kolena se dřít s potřebnými úpravami domu a velkou zahradou, která, aby byla tak krásná, vyžaduje trvalou péči,” popisuje paní Marcela.

Zahrada vyžaduje každodenní péči, která je ovšem také hned na prnví pohled patrná.

Foto: Archiv čtenářky

Dům oba dva ale nakonec okouzlil natolik, že se pro jeho koupi rozhodli a v současnosti v něm bydlí už třetím rokem a natrvalo.

Zápraží domu zdobí květiny i dříví připravené na otop.

Foto: Archiv čtenářky

A přesně jak předpovídala původní paní majitelka, byly to roky naplněné každodenní pilnou prací. Kromě částečné rekonstrukce domu zahrnující výměny oken, balkónových dveří, instalaci krbové vložky a po neblahých zkušenostech z první zimy ještě sálavých infrapanelů, se věnovali také zahradě. Té zahradě, která je jako první přesvědčila a nalákala k návštěvě a ke koupi.

Manželé pohodlné bydlení ve městech vyměnili za život v Podkrkonoší.

Foto: Archiv čtenářky

„Zachovali jsme sice původní ráz, přesto určitá místa vyžadovala úpravu jak terénu, tak i např. rozšíření zeleninových či květinových záhonů. Chtěli jsme mít nejen příjemný pohled do zahrady, ale také na okolní kopce, louky, lesy. A řekli jsme si, že poměrně velkou zahradu můžeme využít i pro pěstováni naší vlastní bio zeleniny. A tak jsme vozili hlínu, koňský hnůj, seli a sázeli,” vypočítává paní Marcela.

Zdi garáže proměnila paní marcela v obrovské plátno, na kterém vytvořila nádherné malby.

Foto: Archiv čtenářky

Na zahradě je dost místa pro pěstování zeleniny a ovoce v BIO kvalitě.

Foto: Archiv čtenářky

Svou zahradu dotvářeli tak, aby byla hezká nejenom na pohled jako samostatný celek, podařilo se jim dosáhnout i toho, že působí jako přirozená součást okolní krajiny, což je zvláště patrné při pohledu z oken domu.

Zatímco letošní sucha se už pomalu začínají projevovat na trávníku, který začíná vysychat, na úrodě se zatím nijak neprojevila.

Foto: Archiv čtenářky

Právě přirozený lad a snaha o zakomponování všech částí do krajinného rázu byly i důvodem pro vznik nevšedního uměleckého díla. Paní Marcela, která je velmi zručnou malířkou, proměnila zdi kůlny v jedno velké plátno, které pokryla malbami s přírodními motivy. Při pohledu z dálky působí kůlna na pozemku velmi nenápadně.

Na zahradě rostou stále stromy a keře zasazené předchozími majiteli.

Foto: Archiv čtenářky

Není divu, že se nyní majitelé těší nejenom krásou své zahrady, ale také chválou přátel a rodiny.

Členitý terén zahrady podtrhuje kamenná zídka.

Foto: Archiv čtenářky

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků