Stále je dost lidí, kteří nad smyslem vertikutace pochybují. Zbytečně. Vertikutace je blahodárná revitalizační procedura, která zajistí lepší přístup živin, vláhy, slunce a vzduchu ke kořenům travních rostlinek. Zároveň zbaví trávník všeho, co do něj nepatří.

Nejdůležitějším účinkem vertikutace je ovšem povzbuzení travního porostu k odnožování travních kořenů. Právě díky tomu je pak v létě celý trávník zdravý a vitální, sytě zelený a hlavně - hustý. Vertikutace je pro dokonalý trávník stejně nezbytná jako pravidelné sečení, hnojení a závlaha.

Princip fungování vertikutátoru

Vertikutátor připomíná na první pohled trochu sekačku. Jeho nože ovšem směřují kolmo k zemi a také ji prořezávají. Konkrétně - nařezávají travní drny. Tím se obnaží kořínky travních rostlin, k nimž se pak lépe může dostat vláha, živiny a vzduch. Kořeny pak rychle odnožují a trávník zhoustne.

Princip fungování vertikutace. Při vertikutaci dojde k nařezání travních drnů, tím se vytvoří vhodné podmínky pro rozkořenění travního porostu, ve vzniklých prostorech vyroste nová tráva. Výsledkem je hustší trávník.

Princip fungování vertikutace. Při vertikutaci dojde k nařezání travních drnů, tím se vytvoří vhodné podmínky pro rozkořenění travního porostu, ve vzniklých prostorech vyroste nová tráva. Výsledkem je hustší trávník.

Kromě toho nože svým pohybem uvolňují z trávníku starou travní plsť, mech a další nečistoty. To vše pak vertikutační pružinky vyčešou do sběrného koše.

Při vertikutaci se trávník zbaví i staré plsti a mechů. Ty se zachycují v koši stroje.

Při vertikutaci se trávník zbaví i staré plsti a mechů. Ty se zachycují v koši stroje.

FOTO: Bosch

Jak s ním správně pracovat

Vertikutaci provádíme dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Tedy před sezónou, stejně tak po ní. Plochu určenou k vertikutaci je třeba nejdříve posekat na co nejnižší výšku a nechat ji zhruba dva dny proschnout.

Ovšem pozor, trávník nesmí být ani příliš vlhký, ani zcela vysušený. To bychom mu v obou případech uškodili. Naprosto nevhodné je chtít vertikutovat tam, kde je ještě promrzlá půda. (V takovém případě se poškodí i vlastní stroj.) Zároveň nevertikutujeme za přímého slunce, aby se trávník příliš nevysušil.

Vertikutovat nestačí jen v jednom směru, ideální je pak ošetřit trávník ještě jednou, na kříž.

Vertikutovat nestačí jen v jednom směru, ideální je ošetřit trávník ještě jednou, na kříž.

FOTO: Al-Ko

Hloubku vertikutace nastavíme velice opatrně, pouze na 2-4 mm. Cílem je travní drny pouze naříznout, nikoli rozrýt celý trávník. S vertikutátorem pak ošetříme celou plochu dvakrát, do kříže.

Pracovní částí vertikutátoru je válec osazený noži a pružinkami. Nože prořezávají travní drny, pružinky sbírají zbytky travní plsti, mech a další věci, které do trávníku nepatří.

Pracovní částí vertikutátoru je válec osazený noži a pružinkami. Nože prořezávají travní drny, pružinky sbírají zbytky travní plsti, mech a další věci, které do trávníku nepatří.

FOTO: MTD Products Czech

Výběr vertikutátoru

Z hlediska snadného pohybu po trávníku s větší plochou je praktické volit benzínové modely vertikutátoru, osazené silnými čtyřtaktními motory a širším pracovním záběrem. Samozřejmostí by měla být volba modelu se šasi z kvalitní oceli, které zaručí jeho odolnost a trvanlivost.

Předností benzínových strojů je neomezený pohyb po pozemku.

Předností benzínových strojů je neomezený pohyb po pozemku.

FOTO: Viking

Pro menší trávníky si lze dobře vystačit s elektrickými stroji, jejichž předností je kromě nižších pořizovacích nákladů často také tišší chod, což ocení zejména majitelé okolních parcel.

Výhodou jsou u vertikutátoru velká kola. Díky nim se se strojem pohodlněji manipuluje.

Výhodou jsou u vertikutátoru velká kola. Díky nim se se strojem pohodlněji manipuluje.

FOTO: Gardena

V každém případě platí pro vertikutátory stejně jako pro příbuzné sekačky, že lépe se pracuje se strojem osazeným velkými koly. Ta se lépe vypořádají s jakýmkoli terénem.

Následná péče
Ideální je zkombinovat jarní vertikutaci trávníku s jeho dosetím. Výrobci nabízejí speciální travní směsi určené právě k tomuto účelu. Obvykle to mívají už v názvu. Ve směsi bývá kromě semene také hnojivo a přírodní zeolit, který udrží vodu a živiny, aby se nikam neodplavovaly.
Vertikutátor lze během sezóny použít na trávník s válcem bez nožů, pouze s pružinkami, které jej pomohou vyčistit. S noži vertikutujeme zase až na podzim, v září až říjnu.