Na větší objemy dřeva je nejvhodnější benzinová pila. Na českém trhu je takových pil nepřeberné množství. Od úplně nejzákladnějších hobby pil přes pily farmářské až po profesionální stroje na těžbu dřeva v lese.

Když jste dřevorubec…

Potřebujete dravce: pilu, která vydrží pracovat i několik hodin v kuse a moc se u toho „nezadýchá“… Na pravidelné kácení velkých stromů je potřeba stroj s maximálním výkonem a optimální ergonomií. Takové pily jsou konstruovány pro profesionální celodenní i celoroční používání a jsou vybaveny třeba i vyhřívanými rukojeťmi.

FOTO: Archiv

Dřevorubec sáhne zpravidla po osvědčených značkách, které se opírají o letitou tradici a pily jsou pro jejich výrobce často vlajkovou lodí sortimentu. Taková pila, která obstojí i v těch nejtěžších lesních bitvách, má třeba i 60 cm dlouhou řeznou lištu a výkon motoru přes 5 kW. Dávkování paliva je řízeno elektronicky a je automaticky přizpůsobeno podmínkám prostředí. Ale stojí třeba i 30 tisíc, a jestli se těžbou dřeva neživíte, nemá pro vás smysl.

Když nejste dřevorubec…

Ale také řežete občas dřevo v lese, pak potřebujete rovněž vyšší modely s výkonnými motory kolem 2,5 kW a více a řeznou lištou přes 40 centimetrů. Jedná se o pily, které také snesou ty nejvyšší nároky, a pořídit byste si takový stroj měli za předpokladu, že už v tomto směru máte něco za sebou. Rozhodně nejsou pro úplné nováčky, protože to nejsou ořezávátka…

Benzinová pila při práci v lese

FOTO:Archiv

Když řežete hlavně doma…

Tak si pořiďte pilu z kategorie farmářských. Jsou výkonné a vyhoví dokonale občasným uživatelům. Zvládnou nařezat dřevo na špalky, aniž by se u toho příliš unavily, jsou perfektní na odvětvování, použít je můžete i na zahradě, v sadu, na farmách nebo i ve stavebnictví. Jejich využití je opravdu velmi široké.

Nemusí to být nutně úplně nadupané stroje, ale více důležitosti je kladeno na uživatelský komfort, nižší hmotnost a také dlouhou životnost, protože nejsou denně vystavovány extrémní zátěži.

FOTO: Archiv

Na občasnou práci na zahradě nebo v okolí domu jsou nejlepší volbou hobby pily. Mají motory s výkonem kolem 1,5 kW a řezné lišty od 30 do 40 cm. Jsou vhodné pro začátečníky, kteří s motorovou pilou ještě nemají zkušenosti. Taková pila je výborná na řezání větví, slabších stromů, náletů, nařeže vám ale i polena do krbu nebo na venkovní ohniště.

Když jste nešika…

Tak některou z doporučených pil kupte sousedovi a koukejte se od něj něco přiučit. Nebo si jednoduše kupte už zpracované dřevo. Sice se to prodraží, ale zase vše přežijete bez úhony.