Kvalitní filtrace je základem každého z nich, velkého i malého. Na ní záleží, zda se bude člověk za každých okolností koupat v čisté vodě. Na našem trhu se stále ještě nabízejí dvě možnosti výběru: buď kartušová filtrace (někdy se jí celkem oprávněně přezdívá „papírák“), nebo sofistikovaná filtrační jednotka s pískovou náplní, která dokonale využívá přírodních prvků čistění vody.

Ponechme stranou filtrace kartušové, které se slabou čisticí schopností, nízkou spolehlivost a nemožnost připojit dodatečnou výbavu už skoro nepoužívají, a podívejme se na filtrace pískové. Ne nadarmo se jim říká srdce bazénu.

Výkonnější varianta pískové filtrace vhodné už i pro zapuštěné bazény s objemem vody do 25 kubických metrů.

FOTO: Mountfield

„Tyto filtrace disponují nesrovnatelně vyšším výkonem a spolehlivostí provozu. Orientace je při jejich výběru celkem jednoduchá a odvíjí se od objemu bazénu a od toho, kolik vody je potřeba přefiltrovat za jednotku času,“ vysvětluje Lukáš Toula, specialista na bazénové technologie.

Odborníci udávají, že by filtrační jednotka měla být v sezóně schopná přefiltrovat celý objem bazénu alespoň 2 krát za den. Je třeba ještě poznamenat, že během doby, kdy běží filtrace, bychom se v bazénu neměli koupat. Takže například pro bazény s objemem do 15 metrů krychlových je dobrá filtrace s výkonem alespoň 4 m3 přefiltrované vody za jednu hodinu. A na druhé straně, bazén, v němž je například 100 m3 vody, bude potřebovat filtraci s výkonem aspoň 24 m3/ h. Pokud se vám to zdá přece jen trošku složité, poraďte se s bazénovým odborníkem v obchodě, kde se na bazény a bazénovou technologii specializují a mají dostatek zkušeností.

FOTO: Archiv

Hlavní předností pískových filtrací je vedle jejich vysokých čisticích schopností zejména jednoduché a komfortní ovládání filtrací. „Dobré filtrace mají vedle výkonného čerpadla také předřadný filtr na zachycování hrubých nečistot, manometr a 6cestný ventil pro pohodlné ovládání a snadné pročistění pískové náplně. Stačí otočit pákou a náplň se sama propláchne. Čerpadlo s odpovídajícím výkonem zase umožní připojit k filtraci doplňkovou výbavu, jako je například praktický vysavač nečistot a také stále žádanější systémy na ohřev vody, tedy tepelné čerpadlo nebo solární panely,“ uzavírá  Lukáš Toula.

Šesticestný ventil, který je součástí kvalitních typů pískových filtrací, výrazně usnadňuje jejich obsluhu.

FOTO: Archiv