Kapitalismus a tržní ekonomika udělaly své – dávno už nejsou nedostatky, ale naopak se nám všeho dostává v takové míře, kterou snad ani nejsme schopni efektivně zužitkovat. To platí samozřejmě i o zahradních traktorech. Jejich nabídka je velmi široká, a to co se týče kvality i parametrů, schopností a technické vybavenosti. Problém tedy už zdaleka není traktor sehnat, ale dobře si vybrat.

Že jsou zahradní traktory skutečně mocné stroje, to dokládají jejich základní parametry: motory o výkonu až 24 koní, záběr sekačky až 122 cm, sběrný koš o objemu až 360 l (což je mimochodem hodnota, která odpovídá průměrnému objemu zavazadlového prostoru moderních vozů nižší střední třídy).

Sekačka traktoru je osazena dvěma noži, které zaručí perfektní kvalitu sečení. Do nerovného terénu volte raději stroj se sekačkou, pro niž se vžil výraz „plovoucí“. Tento způsob zavěšení dovoluje sekačce kopírovat povrch terénu a v kombinaci s „antiskalpovacími kolečky“ snižuje riziko poškození (sedření) trávníku.

Zahradní traktory mají jedinou nevýhodu: vaše půvabné protějšky vám je nebudou chtít půjčovat…

FOTO: GGP

Při výběru konkrétního stroje dbejte na správný tvar a šířku odhozového tunelu. Měl by být co nejširší, nízko uložený a přímý. V opačném případě by totiž sběr nemohl probíhat dobře a tunel by se často ucpával. „Doporučuji se přímo u prodejce na odhozový tunel zeptat a nechat si ho ukázat. Je to jeden ze základních předpokladů, aby traktor správně fungoval,“ upozorňuje odborník na sekací techniku Jan Melena.

Dalším předpokladem dobrého výběru jsou motory. Jednoválcové či dvouválcové motory od špičkových výrobců Briggs & Stratton nebo Kawasaki nepřináší pouze dostatečný výkon, ale vynikají také spolehlivostí a dlouhou životností.

Jdou s dobou

U moderních traktorů se v poslední době klade kromě funkčnosti velký důraz na komfort obsluhy. Tomu odpovídá, zapnutí sekačky tlačítkem, zvuková signalizace při naplnění koše, držák na nápoje či mobilní telefon, nastavitelné sedadlo, tempomat, automatická hydrostatická převodovka, palubní počítač s multifunkčním LCD displejem, světlomety (dokonce i LED) a mnoho dalších prvků, jež byste hledali spíše v seznamu příplatkové výbavy současných automobilů. To jsou u zahradního traktoru zbytečnosti, řeknete si možná, ale věřte, že pokud s traktorem budete pravidelně pracovat na velkých plochách, tyto „zbytečnosti“ vám přijdou vhod a budou vás nutit k úsměvu.

Práce všeho druhu

„Velkým trumfem traktorů je jejich univerzalita, která dovoluje celoroční využití,“ konstatuje Melena. Stačí jen připojit vhodné příslušenství. Vozík poslouží k převozu materiálu, trávu prodýchá provzdušňovač a čistič trávníku pomocí ohebných metliček porost doslova vymete. Nezbytností pro všechny, kdo o svůj trávník pečují, je travní válec a postřikovač. V zimních měsících se zase traktor promění v odklízeče sněhu nebo sypače náledí. V tom mu pomůže sněhová radlice a rozmetadlo.

Jeden ze základních prvků traktorového příslušenství poslouží k převozu posekané trávy, dřeva, stavebního materiálu apod.

FOTO: Archiv