Pokud jste na některé z otázek v úvodním odstavci odpověděli kladně, budou pro vás strunové sekačky dobrou volbou. Díky nim se už nebudete muset složitě proplétat mezi keři, natahovat se, namáhat nebo přemísťovat některé předměty jako např. zahradní nábytek aj.

„Strunovou sekačku lze využít prakticky na každé zahradě u rodinného domu. Vždycky se totiž najde nějaké to zákoutí, kde oceníte nízkou hmotnost a široké možnosti polohování stroje,“ říká Aleš Mostecký, specialista na strunové sekačky.

Přerostlá tráva podél zahradního chodníčku – práce pro strunovou sekačku

FOTO: WOLF-Garten

Výbava těchto strojů může zahrnovat opěrné kolečko pro vedení strunové hlavy při ořezávání okrajů trávníku např. podél obrubníku, kloubovou a otočnou strunovou hlavu pro práci v těžko přístupných místech, výškově nastavitelnou rukojeť podle individuálních potřeb, pojezdová kolečka pro maximální komfort při práci a mnoho dalších prvků.

Pojezdová kolečka strunové sekačky GT 850 Blue Power citelně zvyšují komfort při práci.

FOTO: Archiv

„Na trhu se můžete setkat se ´strunovkami´ ve dvou variantách – s elektromotorem nebo s akumulátorem. Prvně zmiňované stroje jsou u nás běžné, nicméně akumulátorové modely si získávají stále větší oblibu,“ doplňuje Mostecký.

Aku „strunovky“ bodují především tím, že ke svému provozu nevyžadují přívod elektrické energie, přičemž u dnešních moderních strojů není na místě obava z nedostatečné kapacity baterií. Nejlepší modely s lithium-iontovými akumulátory zvládnou i 45minutovou práci na jedno nabití, což je i pro větší zahradu naprosto dostačující.

Výhodou aku modelů je nezávislost na přívodním kabelu elektrické energie.

FOTO: Archiv

Elektrické i aku „strunovky“ se vyznačují tichým chodem, minimálními vibracemi a nízkými provozními náklady. V posledních letech se výrobci snaží maximálně akcentovat uživatelský komfort a správnou ergonomii. To je u tohoto typu zahradní techniky velmi důležité. „Strunovka“ zkrátka musí dobře padnout do ruky, v jiném případě by byla práce zbytečným trápením. Při výběru konkrétního stroje může sehrát podstatnou úlohu také vzhled – i v této oblasti jsou výrobci důslední a usilují o co nejširší designovou paletu modelů, z níž si může každý vybrat podle vlastního vkusu.