„Při výběru osiva se vyplatí vsadit na kvalitní travní odrůdy s minimem nečistot a vysokou klíčivostí. Důležité je také to, aby travní směs rostla více do šířky než do výšky, a měla vyšší hustotu drnu. Při sečení takového trávníku vzniká až o 40 % méně odpadu. Hustý kořenový systém je navíc mnohem více odolný proti uchycení plevele a mechu,“ vysvětluje přednosti kvalitních travních semen specialista Jan Elšík.

Travní směs pro zatěžované trávníky je vhodná pro aktivně využívané travní plochy u rodinných domů i pro sportovní hřiště a stadiony.

FOTO: WOLF-Garten

A jaký typ osiva je pro vaši zahradu nejvhodnější? Především záleží na tom, kde je trávník umístěn a také k jakým účelů je využíván. Travní směsi se rozdělují na 3 základní typy.

Travní osiva pro okrasné trávníky jsou vhodná pro každodenně používané trávníky u rodinných domů i pro okrasné parkové plochy. Velmi kvalitní a odolný trávník dobře snese zátěž i sušší období. Není náročný na údržbu a uchytí se ve všech typech zahradní půdy.

Travní osiva pro zatěžované trávníky jsou vhodná nejen pro zatěžované trávníky u rodinných domů, ale také pro sportovní plochy nebo stadiony. Mají vynikající regenerační schopnosti a odolají vysoké zátěži. Další předností těchto směsí je, že rychle klíčí a už po 8 týdnech je díky nim trávník hustý, sytě zelený a zatížitelný. Jsou vhodné také pro velmi časné či pozdní výsevy.

Travní osiva do náročných podmínek jsou osiva používaná především pro trávníky umístěné ve stínu budov či stromů, kde je pro růst jiných typů osiv nedostatek slunečních paprsků. Směsi obsahují prvotřídní odrůdy lipnice, která nejlépe snáší stín. Z osiv vzniká mimořádně hustý drn, který vytlačuje mech a plevele a je také velmi dobře zatížitelný.

Kvalitní osivo by mělo obsahovat minimum nečistot, růst více do šířky než do výšky a mít hustý kořenový systém, který je odolnější vůči zachycení mechu či plevele.

FOTO: Archiv

Osivo je základ. Důležité je ovšem o vyrostlý trávník také správně pečovat. Musí se pravidelně sekat i zavlažovat, dopřát mu minimálně dvakrát do roka vertikutaci a pravidelně do něj přidávat také živiny v podobě trávníkového hnojiva.