Vodu musíme dopravit i na místa, kde nám příroda s kropením nepomůže. Třeba do skleníku. Jak to ale rychle a efektivně udělat, když se nám nechce tahat konve s vodou?

Vodní samoobsluha

Chytrým řešením je například instalace některého ze samozavlažovacích systémů, které dovedou vodu tam, kam potřebujete. V poslední době se objevily na trhu systémy obrubníkového typu. „Výhodou takového systému je, že nejen sám zavlažuje zavlažují, ale zároveň úhledně odděluje jednotlivé záhony nebo části zahrady a zabraňuje tak prorůstání kořenů a plevele,“ vysvětluje odborník na závlahy Ondřej Bílý. Pravidelné zavlažování si pochopitelně můžete usnadnit ještě víc. Například tím, že k systému připojíte programovací hodiny, které jej budou spouštět jen v době, kterou si dopředu zvolíte.

Samozavlažovací systém uspoří námahu i peníze za vodu

Samozavlažovací systém uspoří námahu i peníze za vodu.

FOTO: Mountfield

Palec už nestačí

Doby, kdy jedinou koncovkou zahradní hadice byl palec pravé ruky, jsou už dávno pryč. Dnes si můžeme vybírat z velkého množství různých postřikovačů a postřikovacích pistolí. Při výběru bychom se měli zajímat o to, jaké funkce nabízejí. U řady z nich lze nastavit pět i více postřikovacích režimů. Mohou vodu rozstřikovat v různě nastavených intervalech, kyvadlově do stran, do kruhu, do vějíře nebo ji v různé intenzitě rozprašovat. Je také dobré prozkoumat trvanlivost a pevnost materiálu, z nichž byly vyrobeny.

Není hadice jako hadice

Máte doma hadici, která se při kropení kroutí jako vzteklá zmije? Problém bude asi v tom, že byla vyrobena z nevhodného materiálu, že má nesprávnou konstrukci stěny a je tenká. U moderních hadic se s takovými potížemi už nesetkáme. Mají důmyslnou konstrukci, takže se nepřetáčí ani nelámou. Je ovšem pravda, že si při jejich pořízení musíme trochu připlatit, ale dají se pořídit i velmi levně v některé z prodejních akcí.

K hadici si kupte i praktický naviják. Nebudete mít problém s jejím neustálým smotáváním a složitým ukládáním. K dostání jsou dokonce inteligentní navijáky se samoukládacím mechanizmem, aretací a samonavíjením hadice. Existují navijáky přenosné, umístěné na kompaktním vozíku nebo takové, které se dají natrvalo připevnit třeba na stěnu domu.

Při výběru vhodného čerpadla je rozumné poradit se s odborníky

Při výběru vhodného čerpadla je rozumné poradit se s odborníky.

FOTO: Tallas

Když kohoutek nestačí

Pokud budete brát vodu na zálivku ze studny, nezapomeňte, že budete k jejímu čerpání potřebovat i vhodné čerpadlo. „Při výběru je třeba dbát především na to, aby mělo dostatečné výkonové parametry. Je potřeba také zvážit, z jaké hloubky a jaké množství vody budeme čerpat, a tedy, zda nám bude vyhovovat čerpadlo povrchové, nebo zda budeme muset sáhnout po čerpadle ponorném,“ radí Ondřej Bílý.

Pokud potřebujete čerpat vodu kromě zavlažování také na spotřebu v domácnosti, zvolte některé z čerpadel vícestupňových. 

5x o úsporném zavlažování

→ zalévejte ráno a večer, kdy rostliny vstřebávají vodu nejlépe

→ pokud možno využívejte dešťovou vodu

→ využívejte úsporné zavlažovací systémy

→ na kropení trávníku ušetříte, když jej budete sekat mulčovací sekačkou

→ sledujte předpověď počasí, příroda může pokropit za vás