Když se rozhodneme terasu stavět, je důležité si uvědomit, jak ji budeme využívat, kdo ji bude stavět a na kolik nás přijde. Podle toho pak volíme vhodný materiál pro podlahu. Dřevo je dobrým stavebním materiálem, který je snadněji opracovatelný než třeba betonové dlaždice a je příjemnější na dotek než beton. Vyžaduje však mnohem více péče, musí se mýt, ošetřovat a průběžně opravovat.

V současnosti se hodně používá i exotické dřevo z tropů, které je velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. Je však dražší. Dřevěnou podlahu můžeme pokládat z prken, která si sami nařežeme. Máme však také možnost koupit si již hotové stavebnice terasové podlahy. Ty mohou být jak z jednotlivých prken, tak z dílců ve tvaru čtverce či obdélníku. K těmto stavebnicím se dodávají i všechny další potřebné stavební prvky jako spojovací materiál, lišty apod. Při pečlivé údržbě vydrží dřevěná podlaha 25 let, ale třeba cihlová je na celý život.

Stejně dlouho vydrží podlaha z přírodního kamene a nemusí se přitom příliš ošetřovat nebo natírat. Je to však dražší materiál. Podstatně levnější je umělý kámen. Má jednotné rozměry a stejnou tloušťku. Časem však může blednout a nevytváří patinu jako přírodní kámen. Standardní rozměry mají také cihly, výhodou je i jejich malá váha, takže se s nimi dobře pracuje. Pokud chceme podlahu s geometrickými vzory, jsou cihly velmi vhodné a vypadají pěkně i v kombinaci s ostatními materiály.

Přírodní kámen, například oblázky, lze využít k vytvoření jednoduché a dekorativní terasy.

Podlaha z venkovní keramiky umožňuje velký výběr barev i vzorů. Je mrazuvzdorná, má protiskluzně ošetřený povrch a dobře se čistí. Vhodná je zejména v sousedství venkovního bazénu.

Zvažování návrhu

Podívejte se blíže na vybrané materiály tak, aby jejich rozměry odpovídaly předpokládané stavbě. Když stavíte například pravoúhlou podlahu terasy z cihel, výchozím bodem bude povrchový vzor, který si přejete, a šířka a délka terasy určená celými cihlami. Je lépe strávit více času při návrhu, tím se vyhnete pozdějším problémům.

Důležitá pravidla

Při pokládce podlahy terasy z jakéhokoliv materiálu musíme pokaždé pamatovat na několik důležitých pravidel. Zásadou je vždy dbát na velmi mírný sklon povrchu podlahy směrem od domu a zajištění odtokových prvků, aby dešťová voda mohla odtékat.

Z umělého kamene se vyrábějí stavebnice napodobující přírodní kámen, z kterých můžeme sestavit kruhovou terasovou podlahu.

Důležité je vybrat správné místo, protože poloha terasy souvisí se způsobem, jak ji chceme využívat. Pro příjemné posezení a stolování by měla být umístěna tak, aby poskytovala dostatek soukromí a nebyla na místě vystaveném silnému větru. Podle našich potřeb může být buď více ve stínu, nebo naopak hodně světlá a prosluněná. Posezení pod vzrostlými stromy má své kouzlo, ale mohou nám vadit kapky padající po dešti z listí nebo spadané lepkavé ovoce.