Hlavní obsah
Nástěnný venkovní stůl Askholmen je svými rozměry ideální na malé balkony, navíc je skládací. Rozměry 70 x 44 cm. Cena 599 Kč. Foto: Ikea

Vytvořte z balkonu oázu klidu

I ten nejmenší balkon může být místem, které nám evokuje naši oblíbenou destinaci. Přinášíme inspiraci, jak na to.

Nástěnný venkovní stůl Askholmen je svými rozměry ideální na malé balkony, navíc je skládací. Rozměry 70 x 44 cm. Cena 599 Kč. Foto: Ikea
Vytvořte z balkonu oázu klidu

Příjemná krytina

Plocha balkonu má své limity, vybíráme proto venkovní podlahové krytiny, které se snadno sestavují i rozebírají. Například podlahu z trvanlivého porcelánu s plastovou spodní částí sestavíme tak, že umístíme horní části na spodní a pak je jenom secvakneme.

Dřevěné čtverce nebo čtverce umělé trávy lze řezat, přizpůsobíme je tak plochám okolo rohů nebo sloupů. Krytinu pokládáme vždy na rovný a tvrdý povrch, jako jsou např. beton, kámen či dřevo.

Volba stylu

Balkon zařídíme tak, abychom se na něm cítili co nejlépe, a zároveň ho obohatíme doplňky z dovolenkových cest, na které rádi vzpomínáme.

Exotiku na balkon vnesou orientálně zdobené polštáře, sedět můžeme na ratanových stoličkách, na taburetech nebo ručně pletených pufech.

Když se chceme cítit jako na české zahrádce, zvolíme dřevěný skládací nábytek a obklopíme se třeba sladkými jahodami v květináčích.

Pohodlný nábytek

Na balkon, zvlášť na ten menších rozměrů, volíme lehčí přenositelný nábytek, praktické jsou skládací sety.

Vzhledem k venkovním podmínkám se dlouhodobě osvědčují sezení a stolky z umělého ratanu, spolehnout se ale můžeme i na povrchově ošetřené vybavení z kovu a ze dřeva, zejména toho exotického.

Cenově dostupný je plastový nábytek, ten se však podobně jako kov na slunci zahřívá, takže je lepší dát na židle podsedáky. Efektivní je, když balkonový nábytek využijeme také v interiéru, v němž ho na zimu schováme před mrazem.

Venkovní osvětlení

Na balkon je ideální venkovní LED osvětlení, případně solární. Vybrat si můžeme stojací, stolní i nástěnné lampy.

Na trhu je k dostání několik variant světelných řetězů, určených primárně pro party. Intimnější atmosféru vykouzlíme lucernami s čajovými svíčkami. Mohou být minimalistické, klasické i orientální, to samé platí i pro svícny.

S otevřeným ohněm ale zacházíme opatrně, chováme se bezpečně. Osvětlení na balkoně by také nemělo obtěžovat sousedy.

Anketa
Máte balkon, lodžii nebo terasu?
Ano, máme.
49.9 %
Máme lodžii.
21.9 %
Máme terasu.
7.6 %
Máme zahradu.
13.3 %
Nemáme nic z toho.
7.3 %
Celkem hlasovalo 4384 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků