Hlavní obsah
Papírové fototapety s 3D efektem budou výjimečnou formou dekorace. Dodají punc originality každé místnosti. Cena 1290 Kč, rozměr 368 x 254 cm. Foto: Bauhaus

Tapetování je opět in

Móda tapet se vrací. Výběr je ale mnohem větší než dříve. K dostání jsou v mnoha druzích, barvách a vzorech, takže oživí každý interiér a vdechnou mu originalitu. Navíc mohou i zakrýt drobné nedokonalosti stěn.

Papírové fototapety s 3D efektem budou výjimečnou formou dekorace. Dodají punc originality každé místnosti. Cena 1290 Kč, rozměr 368 x 254 cm. Foto: Bauhaus
Tapetování je opět in

Tapetování může během pár hodin proměnit jakoukoli místnost k nepoznání. Že byste byli, jak se dnes říká out (tedy nemoderní), se obávat nemusíte. Naopak.

„Tapety jsou dnes opět v interiérovém designu trendem,“ potvrzuje Barbora Burešová z designového studia Mooden.

A vybírat je skutečně z čeho. Tapet je dnes obrovská škála, a to, jak co se týče typů a jejich materiálů, tak i dekorů a barev. „Pokud přidáme i tapety od prestižních značek, dostáváme se i k obrovskému cenovému rozpětí, které můžeme při pořizování tapet najít,“ doplňuje Barbora Burešová.

Druhy tapet

Mezi základní druhy patří papírové, vliesové, vinylové, sklovláknité nebo přetíratelné tapety. Stěnu může ozvláštnit i fototapeta nebo tapeta s 3D efektem. Každý typ má své plusy i minusy.

„Papírové tapety jsou prodyšné a mají nízkou pořizovací cenu, ale jsou náročnější na nalepení,“ říká Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

Nejvíce oblíbené jsou vliesové tapety. Ty jsou vyrobené z textilního podkladového materiálu, který se skládá z jednotlivých vláken pokrytých pěnou. Výsledkem je hladký nebo strukturovaný povrch. „Vliesové tapety jsou prodyšné, odolné, částečně omyvatelné a zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci,“ dodává Tadeáš Tenkl.

Vliesové tapety s přírodními motivy přinesou do vašeho interiéru klid. Vytvoříte s nimi útočiště pro rozjímání a místo plné pohody.

Foto: Vavex

Nejodolnější jsou tapety vinylové, které dokážou překrýt i drobné nerovnosti, a bez problémů je nalepíte na libovolný podklad. Nejsou však prodyšné, a proto se nehodí do ložnic a dětských pokojů.

Řešením pro extrémně zatížené stěny jsou sklovláknité tapety. Skelné vlákno totiž můžete přetřít až desetkrát, aniž by přitom došlo ke ztrátě struktury.

Letošku vládne modrá a tóny země

Ani tapetám se trendy v barvách a vzorech nevyhýbají. Každý rok proto vybrané instituce, jako je např. uznávaná společnost Pantone, vyhlašují barevné odstíny, které ovlivňují nadcházejících 12 měsíců.

„Pro letošní rok byla zvolena klasická modrá barva, která představuje harmonii, bezpečnost a stabilitu, zejména ve srovnání s některými odvážnými a pobuřujícími barvami v předchozích letech,“ popisuje Barbora Burešová.

Dodává, že kromě klasické, chladné modré se ale objevují také další barevné vzorce, které zahrnují tóny země: olivově zelená, okrově žlutá nebo pálená oranžová.

Kam se tapety hodí

Využít tapety můžete skutečně všude, a to bez nadsázky. Velmi oblíbené jsou třeba v pokojích pro děti. „Kouzelný svět pro nejmenší můžete doladit s tapetami v jemných pastelových odstínech s motivy zvířátek, obláčků, hvězd nebo třeba jen puntíků či proužků,“ říká Hana Velátová ze společnosti Vavex 1990.

„Tapety s motivy z oblíbených dětských filmů můžete použít i pro větší děti, které tak mohou mít na stěně Ledové království, Medvídka Pú, Minnii, Spidermana, Toy Story a spoustu dalších, anebo třeba s graffiti.“

Strohé stěny dětského pokojíčku dokonale promění tapeta z kolekce Smalltalk se zvířátky a ptáčky v lese. Role 10 m stojí 889 Kč.

Foto: Vavex

Své místo mají tapety také v chodbách, ložnicích a obývacích pokojích. Celostěnové tapety je ideální sladit s ostatním vybavením interiéru.

Stěnu dokonale ozvláštní i fototapeta. Vyrábí se v různých rozměrech, v nabídce jsou také fototapety na dveře, pro děti, pro teenagery, ale samozřejmě především dokonalé fotografie z přírody a inspirace z přírodních materiálů. Velmi výrazným prvkem v interiéru bude fototapeta s 3D efektem, zvláště když zvolíte geometrický či abstraktní motiv.

Kolik tapetových rolí potřebujete?
V případě tzv. eurorolí:
(rozměr role: délka 10 m, šířka 0,53 m²)
Jedna role vystačí na cca 5 m². Změřte obvod a výšku místnosti. Obvod místnosti vynásobte její výškou, výsledek vydělte číslem 5 - dostanete tak potřebný počet rolí.
U jiných rozměrů:
(rozměr role (d x š) = plocha X v m²)
Změřte obvod a výšku místnosti. Obvod místnosti vynásobte její výškou a výsledek vydělte číslem X - dostanete tak potřebný počet rolí. Pozor, v případě aplikace tapet se složitějším vzorem vzniká větší množství odřezků, protože vzory by na sebe měly plynule navazovat. Počítejte proto s větší spotřebou materiálu.
Zdroj: Bauhaus

 Do koupelny a kuchyně použijte vinylové

Toužíte po nové koupelně či obkladu v kuchyni, ale zároveň nechcete dělat velkou rekonstrukci? S tapetami to zvládnete!

„Tapety s vinylovým povrchem jsou omyvatelné a lze je použít k nalepení na obklady či umakart,“ dává tip Hana Velátová ze společnosti Vavex 1990.

„Stačí pouze zatmelit spáry obkladů vhodným vyrovnávacím tmelem, v případě umakartu jej mírně zdrsněte. Oba povrchy je nutné pořádně očistit a odmastit. Pak již můžete lepit.“ K lepidlu na tapety se doporučuje přimíchat disperzní lepidlo (např. Herkules), aby tapeta dobře držela.

Nezapomeňte ale, že jde stále pouze o tapety. Nejsou tedy vhodné k přímému působení vody, např. do sprchového koutu nebo k působení vysokého žáru (za sporákem v kuchyni). „Zde doporučujeme tapetu zakrýt sklem,“ dodává Hana Velátová.

Anketa
Tapetujete doma sami, nebo si najímáte firmu?
Samozřejmě, že sami!
57.9 %
Raději si najímáme firmu.
7.1 %
Netapetujeme vůbec.
35 %
Celkem hlasovalo 1130 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků