Hlavní obsah
Částečným orámováním oken na sebe dům okamžitě upoutá pozornost. Foto: Takumi Ota

Svůj dům si nájemníci poznají hned. Podle oken

Hravý vzhled oken je první, čím rezidenční dům s 16 byty v západní části Tokia příchozího uvítá. A nepochybně mu rovnou vyloudí i úsměv na tváři.

Částečným orámováním oken na sebe dům okamžitě upoutá pozornost. Foto: Takumi Ota
Svůj dům si nájemníci poznají hned. Podle oken

Projekt Daita je název pro návrh a realizaci šestnáctibytového domu v klidné rezidenční čtvrti Setagaya v západní části Tokia. Návštěvník zde spatří převážně domy s půdorysem ve tvaru L, které v horkém létě stíní koruny stromů.

Tvar půdorysů typických pro okolní zástavbu architekti z ateliéru Sasaki Architecture převzali jako výchozí prvek pro své dílo. A písmeno L pak nápaditým způsobem použili i jako ozdobný prvek na fasádě z nerezové oceli.

V zelenomodré barvě jím doplnili každé okno, byť pokaždé jej jinak orientovali a také je umístili pokaždé do jiné hloubky. Zatímco některá jsou v rovině fasády, někde před ni vystupují a jinde jsou zapuštěna pod ni.

Dům stojí na svažujícím se pozemku, přičemž je orientován „bokem ke svahu”. To vnuklo architektům další nápad, jak jej ozvláštnit. Ač se to při pohledu zvenčí nezdá, každý z bytů má jinou výšku stropu.

Žádný z bytů tak není stejný jako ostatní a také atmosféra v každé domácnosti se tím poněkud změní. Aby snaha kopírovat sklon ulice byla ještě patrnější, je i část střechy šikmá.

Směrem do ulice hledí trojice mezonetových bytů, nad nimi jsou menší byty. Každá z jednotek má jednoduchou dispozici navrženou s důrazem na důkladné využití místa. Interiér jednotlivých bytů je ozvláštněn i skladbou materiálů. Bíle vymalované stěny doplňují zdi s ponechaným přiznaným betonem.

Motiv písmene L je pak v domě zopakován ještě jednou. V každém z bytů je samonosná zeď s tímto půdorysem. Tu mohou nájemníci využít jako šatnu, ale třeba také jako počítačový koutek.

Anketa
Líbí se vám kombinace bílé výmalby a přiznaného betonu?
Ano, vypadá to zajímavě.
51.8 %
Docela ano.
5.8 %
Nevím, nemám na to názor.
2.1 %
Ani ne.
5.3 %
Ne, to není šálek mého čaje.
35 %
Celkem hlasovalo 2062 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků