Hlavní obsah
Nejen s podzimem a zimou roste nutnost osvětlení v domácnostech, za vyšším zájmem o malá svítidla je práce z domova. Foto: Lightway

Pro práci z domova využívejte úsporné osvětlení

V českých domácnostech přibylo za poslední rok přes čtyři miliony nových svítidel. Růst podpořil trend práce i školy z domova a s tím spojené zařizování pracovních a studijních koutků.

Nejen s podzimem a zimou roste nutnost osvětlení v domácnostech, za vyšším zájmem o malá svítidla je práce z domova. Foto: Lightway
Pro práci z domova využívejte úsporné osvětlení

Největší poptávka je po malých svítidlech, na průměrnou domácnost jich připadá devět z celkových čtrnácti svítidel.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ekolamp.

LED vede, wolfram mizí

Domácnostem dominují úsporné světelné zdroje, které představují 78 % instalované báze.

Roste nákup svítidel s integrovanými LED diodami s dlouhou životností, z úsporných žárovek převládají LED (50 %) následované kompaktními zářivkami (22 %).

Světelné zdroje řady LED STAR + umožňují přímé ovládání vlastním dálkovým ovladačem, s jehož pomocí si lze navolit barvu a intenzitu světla.

Foto: Osram

„Lidé si namísto samotných světelných zdrojů (žárovek) koupí kompletní svítidlo, tedy např. lampu nebo stropní světlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,” konstatuje Zuzana Adamcová z firmy Ekolamp, zabývající se zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Neúsporných světelných zdrojů ubývá, hlavně wolframových žárovek. V oficiálním prodeji již nejsou k dostání, nehodí se ani do nových typů svítidel. Použití klasických žárovek tak může představovat požární riziko.

Jak ušetříme za světlo?

Nové technologie světelných zdrojů potřebují ke stejnému množství světla výrazně méně energie než běžná žárovka, o kvalitu světla a okamžitý světelný výkon přitom nepřijdeme.

Úspornou žárovku už ale nepoznáme podle údaje o počtu wattů. LED a energeticky úsporné zdroje vyžadují pro vytvoření stejného množství světla méně energie. Proto sledujeme světelný tok, lumen, uvádějící svítivost žárovky. Poměr mezi světelným tokem, který žárovka vydává, a výkonem, který pro to potřebuje, se nazývá světelnou účinností. Uvádí se v lumenech na watt.

Ikonická lampa Philips Hue Iris v růžovém provedení nabízí velký rozsah stmívání, zvýšený jas (až 570 lumenů) při použití bílého světla, textilní kabel a funkci Bluetooth.

Foto: Signify

Čím vyšší je poměr lumen/watt, tím úspornější je světelný zdroj. Na základě toho z poměru lumen/watt vyplývá také příslušná třída energetické účinnosti,” vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník z oddělení elektra Hornbachu.

Výhodné jsou i stmívatelné zdroje. Stmíváním žárovky se snižuje její výkon, čímž se zvýší úspora energie. Pro stmívání se hodí halogenové žárovky, ne ovšem všechny LED a úsporné zdroje. Informace o této funkci uvádí symbol na obalu.

Trendem v úspoře energie jsou také tzv. STEP-DIM žárovky, které lze stmívat stiskem klasického vypínače.

Recyklace světelných zdrojů
Vysloužilé světelné zdroje patří výhradně do jim určených sběrných nádob.
Nevyhazujeme je nikdy mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče! Po rozbití by totiž mohly uvolnit do okolí toxickou rtuť.

Vysloužilé světelné zdroje, hlavně zářivky, likvidujeme ekologicky.

Foto: Ekolamp

Anketa
Kupovali jste v souvislosti s karanténou nové svítidlo do domácnosti?
Ano, museli jsme, jinak bychom nemohli pracovat z domova.
5.8 %
Kupovali jsme loni nová svítidla, ale ne kvůli karanténě.
16.9 %
Nevzpomínám si.
1.6 %
Ne, máme už dlouho stejný počet a jsme s ním spokojení.
75.7 %
Celkem hlasovalo 189 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků