Hlavní obsah
V obývacím pokoji si vystačíme s centrálním závěsným zdrojem s dostatečnou intenzitou svícení. Svítidlo Pill za 999 Kč. Foto: Bonami (2x)

Správné osvětlení prospívá zraku i duši

V zimě a předjaří mnoho lidí trpí absencí denního světla. Proto v tomto období v interiéru využíváme rozptýlené i cílené osvětlení. Jejich kombinace šetří oči a pozitivně ovlivňuje psychiku.

V obývacím pokoji si vystačíme s centrálním závěsným zdrojem s dostatečnou intenzitou svícení. Svítidlo Pill za 999 Kč. Foto: Bonami (2x)
Správné osvětlení prospívá zraku i duši

Děláme to často – takřka ve tmě jen při zapnuté stolní lampě doháníme pracovní resty nebo připravujeme v kuchyni pokrm na druhý den. Ostrý přechod mezi tmou a kuželem světla však namáhá zrak a snižuje koncentraci. Tělo v takových podmínkách produkuje spánkový hormon, rychleji se unavíme.

Především v kuchyni pak snadno dojde k úrazu. Tmu je dobré protnout intimním měkkým svitem pouze v ložnici, obýváku, když se chystáme ke spánku.

LED lampa s denním světlem simuluje sluneční svit při nedostatku přirozeného venkovního světla, je certifikovaným zdravotnickým výrobkem. Svítivost při vzdálenosti 15 cm dosahuje 10 000 luxů. Rozměry 24,5 x 27 x 14,5 cm za 2290 Kč.

Foto: Tchibo

Stropní svítidla

Rozptylují světlo po celé místnosti či nad její větší zónou (jídelní, pracovní). Bytům s nízkými stropy sluší tzv. stropnice, přisazená svítidla. Vhodné jsou bodové reflektory, lampy na dekorativní liště, které směrujeme podle aktuální potřeby.

Systém bodovek či LED panelů, zabudovaných v ploše rozsáhlého stropu, umožňuje v interiéru rozsvícení celé soustavy najednou i jejích jednotlivých částí.

Moderní závěsné lampy a tradiční lustry plní úlohu centrálních svítidel, dominujících pokoji i z designového hlediska. Do obýváku a ložnice se hodí zdobnější kousky z broušeného křišťálu, kovu a skla.

Stropnice anglického výrobce Searchlight z řady Alera spojuje klasický a moderní vzhled, chrom a křišťál. Cena 2949 Kč.

Foto: Westwing

V kuchyni, pracovně, ve větší koupelně a na chodbě si vystačíme s jednoduchými tvary a přímými liniemi svítidel z plastu, kovu a skla.

V dětském pokoji upřednostníme plast a papír, které patří k barevnějším a hravým materiálům. Jejich cena nebývá nijak vysoká.

Závěsná Böja s ručně vyrobeným stínidlem působí lehce. Lze ji využít jednotlivě jako centrální svítidlo nebo v kombinaci s lampami z téže série. Materiál bambus. Cena 1490 Kč.

Foto: Ikea

Zatímco stropnice instalujeme většinou do centra stropu, nebo jako nástěnné zdroje na zdi, závěsné typy situujeme nad frekventované prostory, tj. varné, přípravné centrum v kuchyni, nad jídelní, pracovní stůl (aspoň 60 cm nad jeho deskou).

Centrální svítidlo ve větších místnostech doplníme stolními, stojacími, nástěnnými lampami stejného stylu, tvaru stínidla (kulaté s kulatými, hranaté s hranatými), barvy.

Ocelová LED stojací lampa Sarrione svým intenzivním svitem usnadní čtení na křesle. Cena 4790 Kč.

Foto: Eglo

Lampy intimní i hravé

Stojací s funkcí stmívání vytvoří v ložnici klidnou soukromou atmosféru, podobně fungují lampičky či lucerny na nočních stolcích u postele. Ale třeba vedle ušáku, v němž si občas čteme, luštíme křížovky, má světlo zářit intenzivněji, abychom si nekazili oči.

Na pracovní stůl patří lampa s nastavitelným ramenem pro variabilitu směru osvětlení, pravákovi z levé, levákovi z pravé strany. Záření přitom nikdy neatakuje oči, ale dopadá pod jejich úroveň, nesmí se odrážet v monitoru počítače.

Praktická pracovní lampa má ohebný kloub a směrovatelný kužel světla.

Foto: Ikea

Do dětského pokoje se hodí lampa třeba v podobě zvířátka, které je dítěti zároveň kamarádem. Může mít funkci stmívání, často je opatřena časovačem, který ji v potřebnou dobu automaticky vypne. Děti mají rády pestrost, takže jako hračky mohou vypadat stropní i nástěnná svítidla.

LED Miffy zazáří v dětském pokoji. Materiál polyethylen. Kabel lampy je opatřen vypínačem s regulátorem jasu. Rozměry 25 × 25 × 50 cm. Cena 4239 Kč.

Foto: Nordic day

Doplňková světla

Menší bodovky slouží k orientaci v prostoru, když lemují stupínky schodiště, podobnou službu poskytují hybné reflektory zapuštěné do kuchyňské linky, digestoře, koupelnové skříňky, šatní skříně.

Orientační bodovky lemují třmenové schodiště, noční přesun do dolní místnosti tak může proběhnout bezpečně.

Foto: J. A. P.

Doplňková svítidla s menší intenzitou lze umístit k zrcadlu šatní či koupelnové skříně, nejlépe po jeho stranách tak, aby kužel světla dopadal na nás.

V koupelně hrají prim bodovky – na koupelnové skříňce, na zdi nad vanou i na stropě. Se svíčkami vykouzlí relaxační intimní atmosféru.

Foto: Ravak

Bodové lampy na liště směrujeme podle potřeby. Rozměry: v. 160, š. 815 mm. Cena 2490 Kč.

Foto: Bauhaus

Vedle bodovek uplatníme podélné LED pásy na spodních lištách skříněk či přímo uvnitř skříní a zásuvek.

Vsadit můžeme také na moderní LED květináče a nábytek, který využijeme jako odkládací stolky, kostky na sezení.

V digestoři Athena je zabudované úsporné LED osvětlení 2 x 2,5 W pro orientaci nad varným centrem.

Foto: Philco

Svítící plastové květináče jejichž součástí je LED světelný zdroj, jsou ozdobou větší haly i obývacího pokoje. Cena od 4599 Kč.

Foto: Bonami

Jak na tmu

Ke konci zimy trpí senzitivnější jedinci dlouhodobou absencí přirozeného denního světla. Někteří reagují mrzutostí a pomalostí, které odezní s prvními delšími dny a jarním sluníčkem, jiní však mohou zápasit s apatií až depresemi. Navíc, pracujeme-li denně pod zářivkou, v organismu stoupá hladina stresových hormonů ACTH a kortizolu.

Lidskému organismu prospívá přirozené venkovní světlo, které v sobě zahrnuje všechny barvy (vlnové délky) duhy. Proto v zimě pomohou procházky venku kolem poledních hodin, kdy je z celého dne nejintenzivnější.

Dobrou náladu podpoří stimulační světla s delší vlnovou délkou, tj. lampy se žlutým, oranžovým stínidlem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků