Hlavní obsah
Možný vzhled městských ulic v budoucnu - řasové lampy místo běžného veřejného osvětlení. Foto: Shamengo

Pouliční osvětlení: Budoucnost patří řasám

Nejen tvář našich měst, ale prakticky celé planety by se v budoucnosti mohla zcela změnit, pokud se podaří dovést do finále výzkum francouzského vědce Pierra Calleji, který si za objekt svých studií vybral řasy. Právě ony dokážou ve velkém likvidovat skleníkové plyny a zároveň být zdrojem veřejného osvětlení.

Možný vzhled městských ulic v budoucnu - řasové lampy místo běžného veřejného osvětlení. Foto: Shamengo
Pouliční osvětlení: Budoucnost patří řasám

Zelené řasy během dne pohlcují oxid uhličitý a při probíhající fotosyntéze uvolňují kyslík a maličké množství energie. Ta by - podle projektu - přes den nabíjela článek každé takové pouliční lampy, aby se pak večer mohla rozsvítit. Bylo spočítáno, že zelené řasy jedné lampy by byly schopné za rok zlikvidovat až tunu oxidu uhličitého.

Pierre Calleja míchá roztok s řasami.

Foto: Shamengo

Pro porovnání, podle americké metody pro výpočet sekvestrace uhlíku stromy v městských a příměstských podmínkách takový jilm americký spotřebuje ročně pouhých 62 kg oxidu uhličitého.

Prototyp sinicové lampy. Základem je skleněná trubice naplněná roztokem s řasami.

Foto: Shamengo

Větší zádrhel ve vývoji těchto lamp spočívá tedy v množství energie, které lze z řas během fotosyntézy získat. Vědci vypočítali, že bilión těchto mikroorganismů vydá zhruba tolik energie, co jedna tužková baterie. A to, přiznejme si, není právě mnoho.

Ačkoli jsou řasové lampy uvažovány především jako veřejné osvětlení, jejich nevšední design by jistě obohatil i nejednu domácnost.

Foto: Shamengo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků