Hlavní obsah
Kanceláře v Hongkongu navrhla architektonická společnost ze skla a průhledných materiálů. Foto: Ossip van Duivenbode (3x)

Plně průhledné kanceláře vyzdvihují prostornost interiérů, ale narušují soukromí

Nizozemské architektonické studio MVRDV proměnilo kancelář v Hongkongu ve skleněný chrám. Podle jeho nové filozofie je v architektuře stejně jako i v jiných odvětvích dnes oceňována otevřenost. Společnosti, které nic neskrývají, působí podle architektů důvěryhodněji. Daní za to je pochopitelně menší soukromí pracujících.

Kanceláře v Hongkongu navrhla architektonická společnost ze skla a průhledných materiálů. Foto: Ossip van Duivenbode (3x)
Plně průhledné kanceláře vyzdvihují prostornost interiérů, ale narušují soukromí

Industriální budova v Hongkongu byla zprvu odhalena až na kost, na konstrukčních prvcích pak začala vznikat skleněná fasáda. Architekti ze studia MVRDV ve spolupráci s architekty z Arch-innovativ proměnili kanceláře, restauraci i obchodní prostory a snažili se vyzdvihnout čistotu holé struktury stavby.

V interiérech proto uplatnili jen čisté sklo a nerezovou ocel. Požární schodiště je pak vytvořeno z ohnivzdorného skla. Cílem bylo vytvořit maximálně atraktivní prostředí, které bude působit co nejprostorněji a nabídne příjemné pracovní klima.

Budova má plochu 1800 m² a nachází se na nábřeží Kwun Tong. Je součástí plánu rozvoje města, jehož cílem je proměnit bývalé průmyslové oblasti v hongkongské obchodní čtvrti.

V kancelářích jsou skleněné paravány a nechybí skleněné dlaždice na podlahách.

Foto: Ossip van Duivenbode (výřez)

Ze skla vznikly stoly, regály, podlahy, reproduktory, počítače i stěny. Podle spoluzakladatele architektonického studia Winy Maase jsou dnes podniky stále otevřenější, protože se lidé víc zajímají o to, co se děje za zavřenými dveřmi.

To, že nic není skryto, podle něj podporuje důvěryhodnost podniků. Kolemjdoucí tak mohou vidět do hongkongských kanceláří a pozorovat život v nich.

Architekti nedávno vytvořili i skleněnou restauraci. Před pár lety také studio navrhlo skleněnou fasádu tradičního stavení ve městě Schijndel. [celá zpráva]

Interiér nechává plně vyznít výhledy do exteriéru.

Foto: Ossip van Duivenbode (výřez)

Pokud sdílíte podobný názor na vývoj globální architektury, můžete si průhledný interiér vytvořit i sami doma. Počítejte ale s tím, že prostory nebudou působit příliš útulně.

Jde ale o dobrou inspiraci pro menší byty, které díky několika průhledným nábytkovým kouskům nebudou působit tak zahlceně. Zvolit můžete nábytek ze skla, ale i plastu.

Nábytekové kousky z průhledného plastu nechají vyznít obsahu i pozadí.

Foto: The French Bedroom

Ikonou tohoto typu nábytku je průhledný jídelní stůl Table Grand Illusion Essey od dánského designéra Johna Brauera, který se nechal inspirovat kavárenskými stolky, kterým ubrus zakrýval podnoží.

Transparentní lampy nechávají vyznít kráse klasických žárovek.

Foto: Design3000.de, KSL Living

Průhlednou designovou klasikou je například i tvarově bohatá lampa Bourgie, efektním průhledným nábytkem je i křesílko Louis Ghost, které navrhl slavný designér Philippe Starck ve stylu Ludvíka XV. [celá zpráva]

Plastový zahradní nábytek a křesla z polykarbonátu se hodí do prostor, kde nechcete nábytkem rušit přírodní scenérii.

Foto: KSL Libiny, Hotel4Home

Průhledné nábytkové kousky jsou skvělou variantou i do prostor, kde chcete dát vyniknout jiným kouskům, přírodě, výhledům, nebo chcete, aby interiér působil čistým a svěžím dojmem.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků