Hlavní obsah
Skleněná fasáda prozrazuje využití stavby a dodává jí moderního ducha. Foto: Persbureau van Eijndhoven

Farma v Nizozemsku má fasádu celou ze skla

Architektonické studio MVRDV vytvořilo ve městě Schijndel v Nizozemsku originální multifunkční budovu na návsi. Stavbu se skleněnou fasádou dekoruje koláž připomínající klasické místní stavby. Na rozdíl od nich je ale postavena ve větším měřítku.

Skleněná fasáda prozrazuje využití stavby a dodává jí moderního ducha. Foto: Persbureau van Eijndhoven
Farma v Nizozemsku má fasádu celou ze skla

Exteriér je řešen jako skleněná fasáda s kolážemi typických místních farem a má tak přinášet svědectví o minulosti. Je ale 1,6krát větší než klasické stavby tohoto typu. Toto pojetí může být podle architektů chápáno jako moderní styl retro-architektury při respektování lidové podoby staveb.

Budova má celkovou plochu 1600 m² a obsahuje obchody, restaurace, kanceláře a také wellness centrum.

První fasáda prosvítá skrz průhlednou skleněnou fasádu.

Foto: Persbureau van Eijndhoven

Náměstí ve městě Schijndel utrpělo architektonickými škodami během druhé světové války a proběhla v něm tak řada renovací. Už v roce 2000 začala městská rada uvažovat o nové stavbě, která by vznikla na volném prostranství na náměstí mezi kostelem, radnicí a hlavní ulicí.

Architektonické studio MVRDV od té doby opakovaně navrhovalo nové možnosti, které by mohly zaplnit mezeru na této neobvykle velké návsi.

Architekti nechali vyniknout půvabu klasického zdiva.

Foto: MVRDV/Frank vd Salm

Stavba má jen částečně podobu tradiční farmy města Schijndel. Ve spolupráci s MVRDV výtvarník Frank van der Salm vyfotografoval zbývající tradiční farmy v okolí a z těchto obrazů "typického podniku" byla budova složena.

Vznikla tak po delší prohlídce historických místních farem, které byly měřeny a analyzovány. Na základě zjištěných údajů vznikl "ideální" průměr jejich velikosti, z kterého pak architektonické studio vycházelo při návrhu.

Stavba je velmi prostorná - má podlahovou plochu 1600 m² .

Foto: Persbureau van Eijndhoven

Výtvarníkova práce byla vytištěna na 1800 m² skleněné fasády, což vytváří efekt, jako by okna byla vytvořena z barevného skla. Tisk je více či méně průsvitný v závislosti na světle a výhledu.

Interiér zdobí přiznané trámoví, které podtrhuje rustrikální styl stavby.

Foto: MVRDV/Frank vd Salm

Fasáda se skládá z 1008 tištěných fotografií na skleněných panelech. V noci bude struktura rozsvícena zevnitř a má být jakýmsi pomníkem klasických farem v místním regionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků