Hlavní obsah
Galerie poskytuje příjemné prostředí pro umělecké zážitky. Foto: Hélène Binetová & Prudence Cuming Associates (4x)

Nejlepší letošní stavbou ve Velké Británii je galerie slavného umělce Damiena Hirsta

Prestižní vyznamenání od Královského institutu britských architektů „RIBA Stirling Prize 2016” má svého vítěze. Z šestice finalistů porotu nejvíce okouzlila stavba Newport Street Gallery od Caruso St John Architects. Jde o galerii slavného umělce Damiena Hirsta, autora legendárního a obskurního žraloka ve formaldehydu.

Galerie poskytuje příjemné prostředí pro umělecké zážitky. Foto: Hélène Binetová & Prudence Cuming Associates (4x)
Nejlepší letošní stavbou ve Velké Británii je galerie slavného umělce Damiena Hirsta

Vítězná stavba byla vybrána z budov vzniklých v uplynulém roce na území Velké Británie. Nejprestižnější architektonické ocenění v této zemi každoročně získává jen jedna stavba. Ta se má stát výrazným příkladem pro architekty i zadavatele.

Budova o několika částech s fasádou z režného cihlového zdiva v jižním Londýně má vynikající design a význam pro vývoj architektury v oblasti veřejně přístupných staveb.

V galerii je vystavena mimo jiné vlastní sbírka Damiena Hirsta. Aktuálně je zde představováno i dílo umělce Jeffa Koonse.

Interiér nabízí důstojný prostor pro vystavení uměleckých děl, který neruší jejich vnímání.

Foto: Hélène Binet & Prudence cuming associates

Roli v udílení ceny hraje i potenciál budovy, respektive schopnost zaujmout porotu, občany i veřejná média.

Vítězná stavba v poslední době zaujala i restaurací, kterou obsahuje a ve které jsou také k vidění díla Damiena Hirsta. Originální prostor vypadá jako lékárna. [celá zpráva]

Ve vitrínách nechybí obaly od léků coby dekorace.

Foto: Prudence Cuming Associates, 2H Restaurant

Porota při udílení ceny ocenila schopnost autorů propojit staré architektonické prvky s novými. Ze tří starých viktoriánských průmyslových budov se jim totiž podařilo vytvořit moderní prostor s respektem k tradici.

Podle poroty Damien Hirst přispěl k historii mecenášství v oblasti architektury a díky jeho zakázce vzniklo zdařilé architektonické dílo.

Galerie je umístěna v blízkosti železniční tratě. Vstup je do ní zdarma.

Foto: Hélène Binet & Prudence cuming associates

Stirlingova cena má letos za sebou již svůj jednadvacátý ročník. Mezi nominovanými stavbami byly budovy sloužící zcela odlišným účelům. Do finále se probojovala i Oxfordská univerzitní budova Blavatnik School of Government od Herzog & de Meuron nebo univerzitní kampus v Glasgow od Michael Laird Architects & Reiach a Hall Architects.

Nechyběla ani stavba s názvem Outhouse v regionu Forrest of Dean od autorů z Loyn & Co Architects nebo bytové budovy na Trafalgar Place od dRMM Architects, stejně tak jako Westonská knihovna od WilkinsonEyre.

Galerijní prostory propojuje impozantní schodiště.

Foto: Hélène Binet & Prudence cuming associates (výřez)

Architektonické studio Caruso St John Architects získalo Stirlingovu cenu poprvé. V minulých ročnících se ale práce těchto architektů objevila ve výběru již dvakrát. S galerijními projekty mají bohaté zkušenosti z minulosti. Jsou například autory renovace věhlasné galerie Tate Britain.

Ocenění je pro architekty velkou poctou. I proto, že v předchozích ročnících dostala dvakrát za sebou cenu proslulá architektka pocházející z Iráku Zaha Hadid, jejíž tvorba se dostane i k nám. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků