Hlavní obsah
Podle vizualizací má jít o luxusní apartmány v městském stylu. Foto: Archiv Penta Investments (5x)

Na Slovensku začala výstavba budov navržených slavnou architektkou Zahou Hadid

V Bratislavě byl položen základní kámen projektu Sky Park. Jde o dílo nedávno zemřelé slavné architektky Zahy Hadid, které vznikne pod vedením jejího i nadále působícího ateliéru Zaha Hadid Architects. Projektové přípravné práce začaly na Slovensku na začátku tohoto roku, první etapa by měla být dokončena koncem roku 2019.

Podle vizualizací má jít o luxusní apartmány v městském stylu. Foto: Archiv Penta Investments (5x)
Na Slovensku začala výstavba budov navržených slavnou architektkou Zahou Hadid

Projekt navržený slavnou architektkou má být nedílnou součástí obnovy opuštěné průmyslové oblasti města. Projekt podle investorské společnosti Penta přemění opuštěné místo na nový veřejný park o rozloze 20 000 m². Má obsahovat více než 700 bytů ve třech obytných věžích i kancelářské a obchodní prostory.

„Sky Park je důležitým spojením současné bratislavské kultury, vznikající přírody a historie," uvedl Patrik Schumacher, ředitel Zaha Hadid Architects v tiskovém prohlášení.

Stavby mají mít futuristický design. Stanou se jednou z architektonických dominant lokality.

Foto: Archiv Penta Investments

Ateliér architektky Zahy Hadid byl vybrán ve veřejné soutěži v roce 2010. Její stavby jsou zárukou kvality a mají vizionářské tvary. Jde o budovy, které se zpravidla stávají dominantami okolí. [celá zpráva]

Stavby budou mít oblé linie, které jsou pro tvorbu tohoto architektonického studia typické.

Foto: Archiv Penta Investments

Obytné budovy mají mít 31 podlaží a budou mít aerodynamické oblé tvary. Obyvatelé mají mít k dispozici i běžecké tratě, sportovní hřiště nebo vyhrazené psí zóny. Parkovat se bude v podzemním parkovišti.

Z teras budou výhledy na město.

Foto: Archiv Penta Investments

Projekt bude souborem kompaktních budov a veřejných prostranství, které mají vytvořit jednotný celek.

Budovy budou kontrastovat s Jurkovičovou teplárnou 

V centru nového parku se má nacházet i vyřazená teplárna navržená slavným architektem Dušanem Jurkovičem, jehož tvorba byla ovlivněna lidovými tradicemi. Stavba pochází z roku 1941 a byla ohrožena demolicí. Její fasády ale mají být opraveny a stavba zachována. Stane se tak zajímavou kontrastní budovou v dané lokalitě.

V okolí staveb má vzniknout zelené prostranství určené k odpočinku obyvatel.

Foto: Archiv Penta Investments

Jedním z posledních projektů samotné Zahy Hadid bude i komplex Central Business District v Praze. Nabídne hlavně komerční plochy, kanceláře a rezidenční bydlení. [celá zpráva]

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků