Hlavní obsah
Celoroční mobilní domek 4 x 10 m se i v mrazech bez problémů vytopí. Malá půda nad koupelnou, kromě možnosti občasného přespání, nabízí i úložný prostor. Foto: Mobilní domky

Mobilní dům - rychlé bydlení pro jedince, mladé rodiny i chalupáře

O mobilní domy mají v Česku zájem nejen jedinci, bezdětné páry a mladé rodiny. Tento typ bydlení vyhledávají i lidé se zálibou v chalupaření.

Celoroční mobilní domek 4 x 10 m se i v mrazech bez problémů vytopí. Malá půda nad koupelnou, kromě možnosti občasného přespání, nabízí i úložný prostor. Foto: Mobilní domky
Mobilní dům - rychlé bydlení pro jedince, mladé rodiny i chalupáře

K výhodám mobilního obydlí patří dostupnost a rychlost stavby i její případné demontáže (podle typu) a možnosti převozu na jiné místo. Samozřejmě - musí mít podvozek. Mobilní dům lze pořídit na hypotéku a pojistit ho.

Mobilní dům Standard má energetickou náročnost C. Vnější opláštění tvoří fasáda Weber standard, parapety a okno (dvojsklo) jsou plastové. Střešní krytina je ze šindele Bobrovky. Vytápění přímotopem.

Foto: Mobilní domky

Nemusí stát nutně na kolech, základy tvoří třeba základová deska, základové pásy, aretační vruty. Objekt instalujeme vždy na pozemek s inženýrskými sítěmi, spolupracujeme s příslušným stavebním úřadem.

Seriózní výrobci rádi poskytnou poradenství i orientaci v potřebné legislativě podle typu mobilního domu.

Sezonní bydlení

Lehčí varianty (do 4 tun) se v českých klimatických podmínkách využívají kvůli minimálnímu zateplení spíše k sezonnímu pobytu. Často pocházejí z dovozu, většinou mají hliníkové opláštění.

V různých úpravách a variantách je spatříme zejména v chatařských oblastech a v blízkosti vody.

Celoroční mobilheim Willerby Lyndhurst 3+kk má 46,25 m2. Disponuje obývacím pokojem, dvěma ložnicemi, koupelnou a WC. Cena 427 000 Kč.

Foto: Marvel mobilní domy

Originální Ecocapsule. Soběstačná mobilní buňka je dílem bratislavského studia Nice Architects. Využívá sluneční a větrnou energii i déšť. Umožňuje bydlení kdekoli z dosahu infrastruktury, kde to vlastník půdy či místní úřady dovolí.

Foto: Ecocapsule

Některé firmy nabízejí tzv. celoroční přestavbu a úpravu interiéru nových či použitých mobilheimů. Přestavba zahrnuje zateplení stěn, podlahy, vnější povrchovou úpravu (fasáda, dřevěný, plechový obklad), instalaci střechy s lehkou krytinou. Mobilní dům po usazení a úpravě okolního terénu pak vypadá jako klasická stavba.

Pozor však na původ dovezených domků! Někdy může být jejich technický stav diskutabilní a přestavba pak neprodlouží životnost ani nezlepší komfort. V důsledku nás takový nákup vyjde zbytečně draze.

Po celý rok

Existují čeští výrobci, kteří vyrábějí mobilní domy jako plnohodnotné dřevostavby určené k celoročnímu bydlení. Obvykle mají např. výšku stropu 250 cm, nabízejí variabilní uspořádání příček, atypické rozměry, různé typy a sklony střech i druhy střešních krytin, typy vytápění, klimatizaci a normalizovanou elektroinstalaci.

Většina mobilních domů se dá snadno rozšířit o další obytné moduly, které lze rozmontovat a převážet jinam.

V obývacím pokoji s prostornou pohovkou je z druhé strany jídelní kout.

Foto: Marvel mobilní domy

Kuchyňské lince v mobilheimu nic nechybí, je v ní sporák i lednice s mrazákem.

Foto: Marvel mobilní domy

Podobně jako u klasických bytů a domů také u mobilních staveb je zájem spíše o malometrážní objekty.

Nejvíce jdou na odbyt domky o velikosti bytu 2+kk, což odpovídá ploše kolem 50 m2. Počítáme-li s připojením několika modulů k sobě, může vzniknout i luxusní obydlí o velikosti 120 m2!

Vytápění a ohřev vody

Standardní varianta může být vybavena rozvodem elektřiny, osazena zásuvkami, vypínači a osvětlovacími tělesy, je k ní přiložena výchozí revizní zpráva.

Menší ložnice mobilheimu Willerby Lyndhurst je útulná, nechybějí úložné prostory.

Foto: Marvel mobilní domy

Součástí rozvodů jsou rozvody pro TV, satelit, telefon či PC. Nechybějí ani rozvody teplé a studené vody a rozvody odpadů. Všechny sítě jsou vyvedeny pod podlahou a připraveny k napojení na pevné nebo pohyblivé přípojky.

Dům nejčastěji vytápějí přímotopné panely, sofistikovanější varianty nabízejí i vytápění ústřední s elektrokotlem, topné podlahové fólie, krbová kamna s teplovodním výměníkem. K ohřevu vody slouží bojler či průtokový ohřívač, využít lze solární systém a tepelné čerpadlo.

Podlahy bývají izolované polystyrenem, v oknech najdeme izolační dvojskla. Standardem jsou WC, sprchový kout nebo koupelna, pračka, lednice, řada domů je klimatizovaná, nechybí okapový systém.

Venkovní světlo a vyklápěcí venkovní stolek umožní strávit romantické chvíle pod širou oblohou kdekoliv ve volné krajině. Na snímku autor Magenty Joshua Woodsman.

Foto: Pin-Up Houses

S Magenta Tiny Housem můžete vyrazit, kamkoliv si přejete a kam vám to dostatečně sjízdná vozovka dovolí.

Foto: Pin-Up Houses

Pohled do interiéru: kuchyňka má nádrž na vodu, plynový vařič a zásuvky. Nechybějí rozkládací pohovka a stolek se židlemi, drobnosti jsou v elastických sítích na stropě a na stěnách.

Foto: Pin-Up Houses

Pojízdný Tiny House
Prototyp Magenta Tiny House je součástí výzkumu, který chce ověřit možnosti sériové výroby mini domů.
Je dílem společnosti Pin-Up Houses a Joshuy Woodsmana. Pod tímto jménem je s projektem spojen český architekt a hudebník Vojtěch Valda. Mobilní domek vznikl jako manifest nezávislého bydlení i apel proti nesmyslně vysokým hypotékám a úvěrům. Zcela zaizolovaná dřevostavba stojí na plochém přívěsu. Uvnitř je rozkládací pohovka, kamna na tuhá paliva, chemický záchod, dva stolky a kuchyňka. Úložný prostor řeší zásuvky pod pohovkou a elastické sítě na stěnách a stropu. Dům může být kabelem napojen na elektrickou síť skrze klasickou karavanovou přípojku. Má čtyři interiérová světla a jedno exteriérové, nechybějí tři zásuvky.
Technické údaje:
Venkovní rozměry: 3410 x 1870 mm
Výška domu i s přívěsem: 3300 mm
Doba stavby: 3 měsíce
Hlavní konstrukční materiál: voděvzdorná překližka, dřevěná nosná konstrukce, polystyrenová izolace
Realizace: truhlář Ladislav Černý
Design: Joshua Woodsman


Víte, že...

Mobilní domy jsou nejrozšířenější v USA, Kanadě, Anglii, Austrálii a na Novém Zélandu? Zájem o ně stoupá v Japonsku a také v Evropě, především na jihu.

V zahraničí obvykle najdeme mobilní domy na pobřeží nebo v lokalitách pro ně určených, např. v USA Holiday Home Parky.

Co určuje cenu 

Typ mobilního domu, velikost, stupeň vybavení interiéru, způsob vytápění atd.

Montáž a usazení na pozemek, prohlídka místa a veškeré poradenství, DPH.

V ceně často není zahrnutý způsob přepravy, použití těžké techniky (jeřáb, off-road), základy, přípojky IS a jejich napojení k domku, materiál související s usazením a podložením domku.

Počítáme s investicí v řádech stovek tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků