Hlavní obsah
Zdravé bydlení souvisí s kvalitou použitých materiálů, ale i řemeslné práce. Za rosení oken někdy může špatně provedená montáž. Foto: Hornbach

Kvalitní vzduch vyžene plíseň z bytu

Časté kašle, únava, atopický ekzém, alergie? Za vše může kvalita vzduchu u nás doma. V interiéru trávíme spoustu času, a když je klima nezdravé, rozjede se chronické onemocnění.

Zdravé bydlení souvisí s kvalitou použitých materiálů, ale i řemeslné práce. Za rosení oken někdy může špatně provedená montáž. Foto: Hornbach
Kvalitní vzduch vyžene plíseň z bytu

Kořeny toho, jestli interiér negativně ovlivňuje náš organismus, často leží pod povrchem materiálů i řemeslného zpracování. Je důležité volit prověřené dodavatele, certifikované a kvalitní firmy. Zkrátka hlídat si, co pustíme do domu.

Důležitá je prevence: dostatečná síla stěn, správné stavební a montážní postupy, vhodné zdicí materiály a systémy vytápění, přiměřené větrání.

Plísně mezi námi

Plísně a nežádoucí vlhkost jsou živnou půdou pro alergeny. Drží se v rozích oken, na spárách mezi dlaždicemi, za nábytkem, pod kobercem. Tvoří výtrusy, které se šíří vzduchem a my je vdechujeme.

Je jasné, že můžou za astma a chronické onemocnění dýchacích cest. Jsou vysoce toxické a přežijí ozáření dokonce 200x silnější, než jaké by zabilo člověka.

Nejčastější jsou černé plísně, které najdeme na zdech, tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi.

Foto: Institut zdravého bydlení

Bílé plísně jsou poměrně nenápadné, prozradí je hlavně mírný plesnivý zápach nebo roztoči a rybenky. Vyskytují se v rozích stropů nebo podlah a za nábytkem.

Foto: Institut zdravého bydlení

Aby se plísním dařilo, potřebují dostatečnou míru vzdušné vlhkosti. A ta je všude: při stavbě rodinného domu se použije až 10 000 l vody, když je navíc špatná tepelná izolace zdí, poškozená střecha či fasáda, nekvalitně provedená montáž oken, je problém prostě tady. Jak z toho ven?

Použitím přípravku proti plísním odstraníme jen viditelný projev, ne plodnice plísně. Proto přijde na řadu renovace, nebo dokonce rekonstrukce spojená se stavebními pracemi.

Ať žije Viva park!

V čem je jedinečný? Nabízí možnost srovnání různých stavebních materiálů a jejich vlivu na komfort bydlení se zaměřením na zdravé bydlení.

Ve městě Wopfing v Rakousku, kde se Viva park nachází, ve 13 zdejších domech, které mají stejné vnitřní rozměry, stejnou orientaci ke světovým stranám, stejné klimatické zatížení, shodné vstupní a okenní otvory, byla zvolena různá materiálová řešení obvodového pláště a vnitřních povrchů.

Výzkumný park Viva v Rakousku je unikátní. Jde o největší výzkumné zařízení v Evropě pro porovnávání vlivu stavebních materiálů na interní mikroklima.

Foto: Baumit

Všechny domy jsou vybaveny vyspělou technikou, která automaticky simuluje dopady typického domácího provozu čtyřčlenné rodiny. Od ranního sprchování až po odpolední návrat domů.

Špičkové měřicí přístroje zjišťují různé parametry v interiéru, v jednotlivých částech konstrukcí. Data se odesílají a jsou vyhodnocena externími nezávislými odborníky.

Centrum založila firma Baumit, která tak zná silné i slabé stránky jednotlivých konstrukcí, zlepšuje vlastnosti stávajících produktů. Například nově nabízí interiérovou barvu IonitColor, která prokazatelně zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéru.

K zamyšlení
Špatná kvalita vnitřního vzduchu ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i únavu, kvalitu odpočinku, schopnost koncentrace, a tím i pracovní nasazení. Stav venkovního ovzduší hlídá konkrétní zákon o ochraně ovzduší, ale pro to vnitřní, ve kterém dnes a denně žijeme, žádné normy neexistují, poukazují odborníci z nezávislé platformy Institut zdravého bydlení.
Anketa
Zajímáte se o kvalitu vzduchu u vás doma?
Ano, samozřejmě.
79.9 %
Občas tomu věnujeme pozornost.
10.8 %
Moc ne.
5.2 %
Ne, na to není čas.
4.1 %
Celkem hlasovalo 2143 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků