Hlavní obsah
Dům už z několika metrů vyhlíží jako dřevěný, nebo alespoň dřevem obložený. Foto: Jake Holt

Rodina z amerického Texasu už svůj dům má. Na zahradě si ale chtěla nechat postavit druhý, doprovodný, který bude sloužit prakticky všem myslitelným potřebám. Tu bude hernou a útočištěm pro děti, tu se stane ubytováním pro návštěvy, jindy zase místem pro chvíle odpočinku, samoty a vydechnutí. Architekti proto museli najít velmi chytré a variabilní řešení jeho interiéru.

Dům už z několika metrů vyhlíží jako dřevěný, nebo alespoň dřevem obložený. Foto: Jake Holt
Domek jako služka pro všechno

Nevelký domek zabírá na pozemku uměřených 56 čtverečních metrů a jeho základním rysem je, že se tváří jako úplně jiného, než čím ve skutečnosti je. Kostru má totiž z oceli, do níž je vložena betonová vana.

Díky pečlivé práci s bedněním z dřevěných prken se ale jeho stavitelům podařilo na jeho fasádě vytvořit tak přesvědčivý vzor, že už z odstupu několika metrů vypadá jako dřevěný. Nebo alespoň dřevem obložený. Mimochodem, právě podle hlavního materiálu je stavba i nazvaná - Concrete casita (Betonový domek).

Architekti svou práci s maskováním domu dotáhli k dokonalosti v tom smyslu, že poctivě napodobili styl okolní venkovské zástavby, domek uzavřeli sedlovou střechou s mírným sklonem a co víc, navrhli jej právě tak vysoký, aby byl sotva zahlédnutelný přes okraj plotu pozemku.

Dům má v centrální části velká francouzská okna umístěná proti sobě, jimiž do interiéru přichází hlavním množství světla.

Foto: Jake Holt

Aby byl jeho interiér co nejvíce univerzální, vymysleli architekti nápadité uspořádání takto malého prostoru opírající se o centrální box v podobě malého dřevěného domku ukrytého uvnitř větší stavby.

V tomto boxu je umístěná koupelna s toaletou, strana orientovaná do interiéru domu pak slouží jako kuchyňka.

Protože box rozděluje interiér na dvě poloviny, slouží zároveň jako přirozený předěl mezi ložnicí a malým obývacím pokojem. Právě do něj se ze zahrady vstupuje. Zcela samostatnou částí domku je menší komora, v níž jsou uložena kromě jiných potřeb i kola.

Anketa
Potřebujete na zahradě další, doprovodný domek?
Už ho máme.
14.5 %
Ano, hodil by se nám.
41.9 %
Domek ne, spíše garáž/stodola/apod.
13.9 %
Ne, máme vše, co potřebujeme.
16.2 %
Nemáme zahradu.
13.5 %
Celkem hlasovalo 2302 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků