Hlavní obsah
Pro dřevěný obklad fasády byl vybrán sibiřský smrk, který postupem času dostane stříbrnošedou barvu a dům tak splyne s okolní přírodou. Foto: www.modernibyt.cz

Designový dům obložený dřevem s výhledem do lesa

Časem se požadavky některých lidí mění, zakládají rodiny, stěhují se mimo město, protože byt jim zkrátka nestačí. Stejnou situaci řešila i rodina se třemi dětmi. Novým domovem se jim stal designový dům s výhledem do lesa.

Pro dřevěný obklad fasády byl vybrán sibiřský smrk, který postupem času dostane stříbrnošedou barvu a dům tak splyne s okolní přírodou. Foto: www.modernibyt.cz
Designový dům obložený dřevem s výhledem do lesa

Manželé David a Ivana měli navržený projekt moderního rodinného domu a na architekta Michaela Hofmana se obrátili s požadavkem o zařízení interiéru. Michaelovi se ale projekt nelíbil, a navrhl proto majitelům riskantní krok, aby projekt zahodili a začali znovu. Měl jasnou vizi, jak by měl dům i jeho interiéry vypadat.

Celý dům je navržen tak, aby majitele příliš nezatěžoval náklady na provoz. Základem je správná orientace ke světovým stranám.

Foto: www.modernibyt.cz

„Měl by se skládat ze tří částí, první bude společná pro všechny členy rodiny, druhou budou tvořit soukromé prostory pro každého člena a u třetí zaujmou obslužné prostory,“ navrhl architekt. A oni souhlasili.

Idea domu

Základ domu tvoří tři přízemní zděné kvádry, které jsou zvenčí i uvnitř domu omítnuty klasickou jádrovou omítkou bez dalších nátěrů či štuků. Tyto kvádry se vzájemně nedotýkají, jsou mezi sebou pootočeny a jejich podlahy jsou kvůli nerovnosti terénu v různých výškách.

Do domu vstupuje přírodní světlo velikými prosklenými okny, které je možné v případě potřeby zastínit venkovními hliníkovými žaluziemi.

Foto: www.modernibyt.cz

Na tyto kvádry je shora nasazen archetyp dřevěné stodoly. „Tím je dosaženo pocitu pronikání okolní přírody přímo do domu,“ říká architekt.

Společnou část domu tvoří otevřený, různě členěný prostor v přízemí, jehož centrem je kuchyňský ostrůvek, který je umístěn v samém středu domu. Při vaření je tak vidět do všech důležitých míst, ať už do jídelny, obývacího pokoje či bazénu.

Kuchyň je středem domu a je z ní vidět takřka všude. Prostor působí vzdušným a příjemným dojmem.

Foto: www.modernibyt.cz

Obývací pokoj je v porovnání s kuchyní mnohem intimnějším prostorem, který vybízí k odpočinku. Jižně a západně k zahradě a lesu je umístěn bazén. Architekt chtěl docílit maximálního souznění s okolní přírodou, proto nepřicházel klasický plastový bazén v úvahu. Stěny bazénové haly i samotná vana jsou obloženy kamenem.

Krb částečně odděluje kuchyň od obývacího pokoje a v případě potřeby vyhřeje nejpoužívanější část přízemí domu.

Foto: www.modernibyt.cz

„Mnoho času bylo věnováno hledání kamene. Chtěli jsme, aby voda měla zabarvení, které má v zatopených lomech, proto jsme zvolili křemenec,“ vysvětluje architekt. Druhá část nabízí soukromí každému členu rodiny. Část podlahy patra je tvořena lehkou dřevěnou lávkou, která prostor odlehčí a dodá mu atypický vzhled.

Jedním z požadavků majitelů byl bazén pro děti. Architekt zvolil na jeho výrobu kámen. Dosáhl tak zcela ojedinělého vzhledu i barvy vody, která je zelená jako v zatopených lomech.

Foto: www.modernibyt.cz

Třetí část tvoří již zmiňované obslužné prostory. Jižní a západní fasády domu jsou velkoryse prosklené. V případě potřeby je možné je zastínit venkovními hliníkovými žaluziemi, které se při vytažení zcela schovají ve fasádní nice nad okny.

Když dům splyne s přírodou

Majitelé nechtěli dům, který bude moderní a za několik let zastará. Chtěli pro sebe a své děti místo, kde se budou cítit bezpečně a které doslova splyne s okolní přírodou. Při stavbě byly použity převážně přírodní materiály, dubové, kamenné či betonové podlahy, jádrová omítka, hliníkové rámy oken, smrkové podhledy a obklady stěn a stropů z dubu nebo smrku.

Omítka za několik let doslova zmizí pod popínavými rostlinami. Až ve chvíli, kdy dům dokonale splyne s okolní přírodou, bude dům hotový.

Foto: www.modernibyt.cz

„Dům by měl umět přirozeně stárnout stejně jako lidé, kteří v něm žijí,“ dodává architekt. Dřevěný obklad fasády je ze sibiřského smrku, který léty získává stříbrnošedou barvu, a díky popínavým rostlinám, břečťanu, přísavníku a vistárii, bude po čase zahradou natolik pohlcen, že nebude znát hranice mezi interiérem a zahradou. „Teprve tehdy bude dům hotový,“ konstatuje majitel.

Součástí bazénu je i sauna, sprcha a malý bar.

Foto: www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků