Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Chytré žárovky umí uzpůsobit svůj jas i odradit zloděje

Čím dál častěji si lidé do bytu pořizují chytré žárovky. K mání jsou od několika set korun za kus, dražší vyjdou na více než 1000 Kč. Liší se zejména tím, že ty levnější bývají bílé s možností měnit jas a odstín, dražší žárovky mohou měnit i barvy.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Chytré žárovky umí uzpůsobit svůj jas i odradit zloděje

Pokud používáte staré žárovky, vyplatí se nad koupí těch chytrých zamyslet i proto, že se jedná o LED žárovky, které mají násobně nižší spotřebu. Podobně lze pod kuchyňskou linku pořídit chytrý LED pásek.

Uvažujete-li o chytrých žárovkách, vyplatí se pro začátek koupit rovnou startovací sadu s více kusy, cenově je to o dost výhodnější, než je kupovat po jedné.

Zprovoznění chytré žárovky není žádná věda, zvládne to každý. Žárovku standardně namontujete, ale k tomu si do telefonu nainstalujete příslušnou aplikaci doporučenou výrobcem žárovky. Žárovka se po rozsvícení připojí k domácí wi-fi síti a během krátké chvíle už ji vidíte i v aplikaci v telefonu.

Sladí se i s hudbou

Žárovky se ovládají buď přes aplikaci v telefonu či tabletu, s pomocí hlasového asistenta, anebo k nim lze dokoupit vypínač. Ten je na baterie, není tak nutné zajistit k němu přívod elektřiny. Lze jej umístit kamkoliv a třeba ho i přenášet. Jinak je samozřejmě možné chytré žárovky i nadále obsluhovat klasickým vypínačem na zdi.

Pomocí aplikace plynule ovládáte jas i barvu. Žárovky lze v aplikaci „řadit k sobě“, takže je najednou rozsvítíte všechny anebo změníte barvu všech světel v pokoji.

Některá svítidla nabízejí množství barevných schémat. Lze tak nastavit světlo vhodné pro odpočinek, soustředění, čtení nebo ho nechat postupně zeslabit pro usínání. Nastavit lze i režim probouzení, kdy se světlo ve stanovený čas začne ráno postupně rozsvěcet.

Pokud svítidlo synchronizujete s chytrou televizí, může přizpůsobovat barvu obsahu na obrazovce, což je šetrnější pro oči. Je také možné synchronizovat barvu a intenzitu světla s hudbou.

Praktické je, že tyto žárovky lze ovládat, i když nejste zrovna doma, a tak je třeba z dovolené můžete rozsvěcet a zhasínat, a odradit tak případné zloděje.

Pokud chcete, žárovky se rozsvítí po vašem návratu domů automaticky buď díky přikoupenému pohybovému čidlu, nebo lze nastavit jejich rozsvícení, jakmile se blížíte domů a váš telefon se připojí k domácí wi-fi síti. To však nemusí být vždy praktické.

Třeba když se z veselení s přáteli vrací člen domácnosti v dobré náladě až uprostřed noci a místo toho, aby potichu a nenápadně proklouzl, se celý byt rozsvítí jako vánoční stromek.

Anketa
Máte doma alespoň jednu chytrou žárovku?
Ano, už dlouho.
16.9 %
Ano, ale teprve krátce.
3.4 %
Zatím ne, ale plánujeme jejich nákup.
13.6 %
Ne a ani je kupovat nebudeme.
66.1 %
Celkem hlasovalo 964 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků