Hlavní obsah
Dlaždice ze série Piazetta Outdoor se převlékly za nadčasové teraco a mají autentický vzhled ušlechtilé kamenné drti spojené s cementem. Formát 60 x 60 cm, tloušťka 2 cm, tři barevné varianty: černá, světle šedá a béžová. Cena 1336 Kč/m2. Foto: Rako

Chcete propojit dům se zahradou? Vyzkoušejte keramické dlaždice

Terasa je náš druhý domov. Spojuje vnitřní prostory se zahradou a na podlahovou krytinu v interiéru může i opticky navazovat. Mnozí nedají dopustit na keramické dlaždice, které nabízejí nespočet designových variant. Hodí se i v okolí bazénů nebo jako nášlapné chodníky zakomponované do travní plochy.

Dlaždice ze série Piazetta Outdoor se převlékly za nadčasové teraco a mají autentický vzhled ušlechtilé kamenné drti spojené s cementem. Formát 60 x 60 cm, tloušťka 2 cm, tři barevné varianty: černá, světle šedá a béžová. Cena 1336 Kč/m2. Foto: Rako
Chcete propojit dům se zahradou? Vyzkoušejte keramické dlaždice

Nejčastěji se používají keramické dlaždice tloušťky 2 cm, které lze položit přímo do terénu: trávníku, štěrku nebo na plastové terče bez použití lepidel a spárovacích hmot. Ty, co mají tloušťku 3 cm, nabízejí ještě širší možnosti venkovního využití. Patří na pojezdové plochy, před garáže a velká veřejná prostranství.

Keramické dlaždice se prodávají ve stovkách variant a díky technologii digitálního tisku je kvalita a design dlaždic k nerozeznání od přírodních materiálů. Přitom se snadněji udržují a pokládají, jsou cenově dostupnější.

Do zahrady se hodí hlavně ty s věrným vzhledem dřeva nebo kamene, mohou i vzhledově plynule navázat na interiérovou krytinu.

Suchá pokládka na terče

Jaké má výhody? Keramická podlaha na terčích se přizpůsobí i pevnému, nerovnému podkladu, lze ji kdykoliv rozebrat. U nastavitelných terčů můžete upravit jak jejich výšku, tak sklon.

V případě terčů s teleskopickou hlavou jde o sklon až 10 %. Snadno tak dorovnají pevný, ale spádovaný podklad. Takto visutá podlaha má jen minimální nároky na údržbu, velmi dobře větrá, lze pod ní vést různé rozvody. Konstrukci je možné kdykoliv opravit či rozebrat.

Kolekce venkovní dlažby Multiquartz20 má sílu 2 cm a je hodně oblíbená. Dokonale imituje kámen, prodává se ve třech odstínech a je dostupná ve formátu 60 x 60 cm za 1199 Kč.

Foto: Keramika Soukup

Spojení hladkého matného povrchu se vzhledem betonu se škrábanci a opotřebováním představuje série Rebel Outdoor. Dá se pořídit v odstínu tmavě šedé, světle šedé, béžové. Výhodou dlaždic tl. 2 cm je výborná čistitelnost, vysoká odolnost. Cena 1336 Kč/m2.

Foto: Rako

Nosnost terče je podle typu v rozsahu 500 kg až 1200 kg. Díky regulačnímu klíči se dá nastavit výška terče z vnějšku bez manipulace s dlažbou.

Mezerníky v hlavě terče slouží pro vymezení spár mezi dlaždicemi v rozsahu 2 až 4,5 mm. Spáry zajišťují odtok a vypařování vody, přitom nepůsobí rušivě.

Dlaždice do štěrku

Pokládka do štěrku je cenově výhodná a jde o dobré řešení pro terasy, pergoly a chodníky. Probíhá rychle, zvládne ji i šikovný kutil, a to s minimálními nároky na nářadí a materiál. V případě poškození lze navíc dlaždice snadno vyměnit.

Jak budeme s nášlapy spokojeni, záleží zejména na stabilitě podloží dlaždic. A předpokladem stability pokládky je správná příprava podkladu, hlavně rovný a dobře zhutněný štěrkový podklad.

Vymývaná dlažba Dunaj formát 40 x 40 x 4 cm nebo 40 x 60 x 4 cm. Velikost kamínků 4 až 8 mm, 10 až 16 mm.

Foto: Bauhaus

Univerzální dlažba Subway imitující beton je k dispozici ve třech šedých odstínech a 3 formátech: 30 x 60, 60 x 60 a 60 x 120 cm. Série zahrnuje i schodovky, sokly a patchworkové dekory. Cena 60 x 60 cm za 499 Kč/m2, 60 x 120 cm za 699 Kč/m2.

Foto: Keramika Soukup

Začneme s podložím, kdy z prostoru odstraníme zeminu do hloubky 20 cm. Na dno položíme geotextilii, abychom zamezili promíchání zeminy s následnou vrstvou. Do výšky 15 cm nasypeme štěrk o velikosti 8 až 16 mm a vrstvu zhutníme udusáním.

V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4 až 8 mm do výšky cca 4 cm. Štěrk rovnoměrně rozhrneme, vodováhou zkontrolujeme rovinnost. Nakonec dlaždice vložíme do štěrku a usadíme je gumovou palicí.

Dlaždice u bazénu

Musí být vždy protiskluzné, které se hodí na bosou nohu. Jde o materiály s protiskluzností minimálně typu B, schody pod vodou už jsou s protiskluzností typu C, tedy nejvyšší.

Odborníci doporučují menší formáty keramických dlaždic, u výstupu z bazénu lze volit i mozaiku. Malé formáty mají větší procento spárované hmoty na metr čtvereční. Spárami také voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší.

Série Treverkhome20 je kvalitní mrazuvzdorná dlažba od italského výrobce. Má sílu 2 cm, jednoduše se pokládá a též čistí. Je to věrná imitace dřeva ve čtyřech různých odstínech, dostupná ve formátech 40 x 120 cm za 1499 Kč/m2 a 60 x 60 cm.

Foto: Keramika Soukup

Vždy vybírejte dlaždice mrazuvzdorné s nízkou nasákavostí! V našem klimatickém pásmu by měla být nasákavost zvoleného materiálu do 1 %. Dbejte na správnou pokládku a s ohledem na bazénovou chemii a čisticí prostředky je šikovné zvolit epoxidové spárovací hmoty.

Výhody dlaždic

Jednoduchá instalace s možností vyjmutí dlaždic pro možné opravy, servis.

Vysoká bezpečnost díky protiskluznému povrchu R11/B, vysoká chemická odolnost, nulová nasákavost.

100% mrazuvzdorný materiál odolný ke změnám teplot. Lepší čistitelnost v porovnání s betonovými dlaždicemi, vhodné vysokotlaké čištění.

Vysoká pevnost a nižší hmotnost keramických dlaždic snižuje zatížení konstrukcí (na balkonech).

Anketa
Máte na terase před domem dlažbu, nebo jiný materiál?
Dlažbu
50.5 %
Jiný materiál
27.2 %
Dlažbu i jiný materiál
8 %
Nemáme dům
14.3 %
Celkem hlasovalo 703 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků