Hlavní obsah

Bublinový dům by na Marsu nikoho nepřekvapil. Na naší planetě vypadá zvláštně

Vtipně a zároveň i trochu ztřeštěně vypadá bublinový dům, jenž stojí v australském městě Karalee, v provincii Queensland. Tvořen je totiž v převážné míře kulovitými moduly, které jsou vzájemně pospojované. Působí tak spíše jako objekt stavěný nikoli na Zemi, ale na nějaké cizí planetě, nebo alespoň na Měsíci. V současné době je na prodej.

Bublinový dům by na Marsu nikoho nepřekvapil. Na naší planetě vypadá zvláštně

Stavbu tvoří celkem 11 koulí a seskládány jsou tak, že vytvářejí dohromady trojpodlažní budovu.

Ač může interiér působit na první pohled nepřehledně a skromně, co se velikosti týká, nabízí ve skutečnosti 1050 čtverečních metrů místa rozděleného do dvaceti místností.

Mezi nejzajímavější patří bezesporu tzv. mediální místnost, jejíž podlaha terasovitě sestupuje na nejnižší úroveň.

Zajímavostí je také rozměrná pracovna, v níž je místo pro čtyři osoby, jež mají k dispozici i vlastní kuchyňku. Knihovna se pro změnu pyšní velkým, kruhovým oknem.

Autorem domu je australský architekt Graham Birchall, jenž jej pojal jako realizaci svého nápadu na vytvoření obytné stavby nepodléhající pravoúhlým standardům.

Jako základ proto vzal tvar koule a ty různě propojoval a doplňoval další oblými objekty. Dům nevznikl najednou, ale postupně se rozrůstal, tak jak se rozrůstala i jeho rodina. Stavba započala v roce 1983 a hotovo bylo o deset let později.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jak uvádí agentura Reuters, ač je dům nabízen k prodeji, majitel nestanovil žádnou částku, kterou za něj požaduje. Naopak zájemci mají sami přijít se svými nabídkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků