Hlavní obsah
Svislá fasádní clona Winrol nahradí v případě potřeby stěnu altánu. Roluje se do boxu ladícího se stavbou, je vedena po lanku. Foto: Climax (2x)

Altán i pergola poslouží stejně, fandí siestě i vaření

Pergola je lehká okrasná stavba, která původně sloužila jako podpora popínavých rostlin. Naproti tomu altány nabízely odpočinek a soukromí. Rozdíly v jejich využití se dnes ale už stírají.

Svislá fasádní clona Winrol nahradí v případě potřeby stěnu altánu. Roluje se do boxu ladícího se stavbou, je vedena po lanku. Foto: Climax (2x)
Altán i pergola poslouží stejně, fandí siestě i vaření

Pergolu i altán využijeme k relaxaci, posezení s přáteli a také k oblíbenému grilování. Umožňují to nejen rozměry zahradních přístřešků, ale i moderní materiály, odolávající dešti a slunečním paprskům.

Zahradní altán slouží relaxaci a k posezení s přáteli. Ocelový rám zaručí stabilitu v terénu, kvalitní materiál vysokou odolnost vůči prudkým dešťům i oslňujícím slunečním paprskům. Na boční konstrukce lze zavěsit truhlíky s květinami.

Foto: Mountfield

Zatímco altán má své místo spíše na méně frekventovaném místě v zeleni, pergolu zpravidla kotvíme ke stěně domu nebo garáže, když zastřešuje automobil. Samostatně stojící varianta plní funkci brány do zahrady či předělu mezi její užitnou a klidovou zónou.

Dřevěnou pergolu zjemní popínavé rostliny a sluneení plachta, kterou poipevníme na strop i na stinu. Rozměr plachty 270 x 140 cm za 999 Kč.

Foto: Hornbach

Altánu sluší romantika

Altán v klasické podobě je zastřešenou stavbou s plnými stěnami, dřevěnými či zděnými. Nejběžnějším tvarem je čtyř až osmihran, může mít ale i kruhový tvar.

Romantika v přírodě - altán se závěsy je zajímavý také dřevěnou konstrukcí v rozích, připomínající pergolu.

Foto: Ikea

Romantickému stylu zahrady sluší objekt bez postranních stěn nebo s laťkovým mřížovím ve výšce běžného obvodového zábradlí. Letní odlehčené typy mají stabilní ocelovou konstrukci se stříškou z umělé látky, která odpuzuje vodu. Pro větší zpevnění by měly být její rohy a špice vyztužené, ke konstrukci uchycujeme potah suchým zipem.

Boky často tvoří závěsy či fasádní látkové stěny. Vzdušně řešené stěny propůjčují objektu eleganci, proto je nazýván také pavilonem.

Bronzový altán je po stranách ozdoben hravými květinovými dekory. Lze k němu připevnit suchým zipem 4 sítě proti komárům. Pavilon Florence 3 x 3 x 2,65 m za 9190 Kč.

Foto: Hornbach

Až na výjimky má střecha tvar nízkého jehlanu. Má-li chránit před intenzivnější nepřízní počasí, tvoří ji např. vlnité plastové krytiny, břidlicové tašky, asfaltové šindele. Přírodní varianty využívají dřevěné šindele, rákosové či slámové došky.

Altán (3 x 3 m) se dá rychle postavit díky funkci push-up. Stačí vysunout do výšky mechanismus uprostřed, dokud nezacvakne. Rychlé a bezpečné spojení stříšky a rámu je možné díky systému suchých zipu. Cena 3490 Kč.

Foto: Tchibo

Pergola patří k domu

Tradiční dřevěné loubí je vyrobeno ze stojících trámů/sloupů, propojených nahoře do roštu. Moderní typ většinou sestává z hliníkové sloupové a lamelové konstrukce.

Pergola Placeo českého výrobce Alaris chrání před sluncem i deštěm. Lamely lze naklápět, ve tmě je podsvěcují LED pásky. Konstrukce je z pevné hliníkové slitiny s komponenty z nerezavějící oceli.

Foto: Al-pergoly

Zastřešení dřevěných pergol tvoří většinou popínavé rostliny (např. přísavník, plamének, vistárie), ale také trapézové, vlnité desky z PVC, bitumen, sklolaminát. Designovými variantami jsou látková sluneční plachta, hliníkové lamely, které se naklápějí jako žaluzie a lze je ovládat ručně i na dálku.

Tvar zpravidla určují stěny, k nimž je pergola připevněna, takže může být rohová, obdélníková, čtvercová.

Pergola Espacio se montuje na terasy rodinných domů, atria, verandy. Chrání před nepřízní počasí, nabízí přirozenou ventilaci a propracovaný systém odvodu dešťové vody v nosných nohách. Střechu tvoří naklápěcí hliníkové lamely.

Foto: Climax

Jak nakupovat

Nejlevnější jsou stavebnicové typy. Prodávají se v hobby marketech a ve firmách zabývajících se zahradním nábytkem, domky a chatkami.

Vybírat můžeme z mnoha druhů a skládaček, které jsou vymyšleny tak, aby se co nejvíce přiblížily představám zákazníka.

Výhodou stavebnic je nejen jejich nižší cena, ale také možnost vyměnit díl za díl v situaci, kdy dojde k mechanickému poškození materiálu nebo v případě dřeva k napadení dřevokaznými škůdci a plísní i přesto, že je materiál z výroby ošetřen impregnačními a ochrannými prostředky.

Pavilon zaujme moderním designem s rovnými tvary. Střecha z umělé tkaniny je nenáročná na údržbu. Ocelové tyče s práškovým nátěrem zajišťují stabilitu konstrukce. Pavilon Patrizia 3 x 3 x 2,5 m za 8490 Kč.

Foto: Hornbach

Pergolu i altán výrobci postaví také na míru. Pracují přitom obvykle s 3D návrhy, které konzultují se zákazníkem s ohledem na vzhled a typ zahrady, případně domu či přináležející venkovní kuchyně.

Počítáme s tím, že za takový originální výrobek zaplatíme zhruba tolik, co za ten luxusní, tedy řádově několik desítek tisíc korun.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Tipy a rady

Přístřešky umístíme v závětří, zejména ty bez plných stěn, a dále od dřevin, které by mohly prorůstat do jejich prostoru.

Trváme-li na dřevu, vybíráme již z výroby ošetřené proti vlhkosti, hnilobě a dřevokaznému hmyzu, např. tepelně upravené dřevo (thermowood).

Podlahu tvoří většinou dlažba, kámen, beton, WPC prkna.

Stavby ze dřeva aspoň jednou za pět let oživíme a ošetříme oleji, barvou, protiplísňovým přípravkem. Hliníkové konstrukce stačí omýt vodou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků