Každé období má své typické tvary, barvy, vzory, osobnosti a design, který je s ním spojován.

Za retro styl se obecně považuje období zhruba 20 let zpátky, u nás si ho ale nejčastěji spojujeme s 50. až 80. lety minulého století.

Stojací lampa Lusito Tripod má leštěnou kovovou objímku, stabilní základnu z masivního dubového nebo ořechového dřeva a decentní stínidlo. Cena 7990 Kč.

Stojací lampa Lusito Tripod má leštěnou kovovou objímku, stabilní základnu z masivního dubového nebo ořechového dřeva a decentní stínidlo. Cena 7990 Kč.

FOTO: Lusito

Jsou komfortní a krásná. Jednoduchá kavárenská křesílka vytvoří v obývacím pokoji čtecí koutek. Šikovná jsou i do haly nebo větší předsíně. Cena 9000 Kč.

Jsou komfortní a krásná. Jednoduchá kavárenská křesílka vytvoří v obývacím pokoji čtecí koutek. Šikovná jsou i do haly nebo větší předsíně. Cena 9000 Kč.

FOTO: Fler (2x)

Retro kousky lze sehnat v bazaru, na staré půdě nebo i u kontejneru. Vyplatí se je zrestaurovat u specialisty (namořit, povrchově upravit, očalounit) a dát jim v moderním interiéru čestné místo.

Kdo nemá štěstí na cenný kousek, může si pořídit nový nábytek, který se retrem zdařile inspiroval.

Objevíte-li na půdě či u kontejneru staré křeslo, neváhejte a zrenovujte ho! Díky novému čalouněnému potahu a ošetřenému dřevu nábytek znovu prokoukne.

Objevíte-li na půdě či u kontejneru staré křeslo, neváhejte a zrenovujte ho! Díky novému čalouněnému potahu a ošetřenému dřevu nábytek znovu prokoukne.

Od Halabaly po bruselský styl

Za ikonu českého nábytkářství se považuje Jindřich Halabala (1903–1978). Jeho design je dnes velmi ceněný, více než ve své době. Autor vycházel z funkcionalismu, ale snažil se, aby nábytek byl také pohodlný a krásný.

Detail hraje velkou roli. Keramický vypínač a zásuvka v bílé barvě navodí správnou retro atmosféru.

Detail hraje velkou roli. Keramický vypínač a zásuvka v bílé barvě navodí správnou retro atmosféru.

FOTO: Obzor

Navrhoval křesla, stolky, židle a významně ovlivnil vzhled českých meziválečných a poválečných domácností. Typickým znakem jsou oblé tvary, kombinace dřeva a chromu, výrazné barvy a geometrické vzory.

V retro stylu je koupelnová skříň Bonbon, která má připomínat čokoládovou pralinku. Zaoblené hrany, tmavé kožené úchytky na dvířkách. Navazuje na robustní nábytek z počátku 20. století.

V retro stylu je koupelnová skříň Bonbon, která má připomínat čokoládovou pralinku. Zaoblené hrany, tmavé kožené úchytky na dvířkách. Navazuje na robustní nábytek z počátku 20. století.

FOTO: Le Bon

Dveřní rozetová klika, jemně propracovaná a kovaná. Vynikne na jednoduchých dřevěných dveřích. (vlevo); Decentní okenní klička upoutá naši pozornost. (vpravo)

Dveřní rozetová klika, jemně propracovaná a kovaná. Vynikne na jednoduchých dřevěných dveřích. (vlevo); Decentní okenní klička upoutá naši pozornost. (vpravo)

FOTO: M&T

Za stálici designu se považuje i nábytek v bruselském stylu. Název dostal po světové výstavě EXPO 58, která probíhala v belgickém Bruselu. Stolky a skříňky jsou na elegantních nožkách. Materiál: kombinace dřeva a barevného umakartu.