Podle titulu New Atlas si umělec Mochida Atsuko najal tým stavitelů, který mu zajímavý otočný dům pomohl vytvořit. Jde o starý dům po babičce architekta, který byl od roku 2006 neobývaný. Zvenku má rysy klasického domu, byť trochu zchátralého.

Zvenku působí dům velmi všedně a nenápadně.

Zvenku působí dům velmi všedně a nenápadně.

FOTO: Ryuichi Tinier

Dům se nachází v japonském regionu Kantō a je vybaven pohyblivým interiérem, který se otáčí o 360 stupňů. V podlaze domu nejdříve vznikl kulatý průřez, do něj byla umístěna rotující plošina. Tým pak znovu zařídil interiér, aby vypadal přesně tak, jako tomu bylo původně, a zároveň mu umožnil otáčet se.

..

Základem proměny interiéru je otáčivá plošina.

FOTO: Ryuichi Taniura

Plošina se otáčí ručně. Jak se pohybuje, uspořádání se postupně přeskupuje, otevírá se zvenčí a posunuje se. Dům tak může být upraven pro různé účely podle vzniklé situace a počtu hostů.

Prostoru dominuje dřevo v různých obměnách.

Prostoru dominuje dřevo v různých obměnách.

FOTO: Ryuichi Taniura

Netradiční dům byl dokončen v roce 2017 a od začátku letošního roku byl otevřen pro návštěvníky. Ti si tak mohou sami vyzkoušet, jak jednoduché je otevřít dům směrem do exteriéru a získat potřebné interiérové uspořádání.

Architektt naznačil možnosti prostorových variací.

Architekt naznačil možnosti prostorových variací.

FOTO: archiv umělce

V poslední době jsou v kurzu i modulové pohovky, které také umožňují různé uspořádání podle aktuálních potřeb. Hodí se předně pro jedince, kteří svůj interiér rádi obměňují. [celá zpráva]