Organizéry a vyjímatelné pořadače do většiny kuchyňských sestav dokupujeme zvlášť, někteří výrobci je vyrábějí na míru.

Ať už z materiálů vsadíme na nerez kov, plast, dřevo, ratan nebo drátěné systémy, můžeme si být jisti, že správné členění skříněk a zásuvek ušetří cenné milimetry. Jen si musíme umět představit, co a kde vlastně chceme mít. Nevíme­-li si rady, možnosti nám předvedou odborníci v kuchyňských studiích.

Výsuvné ratanové koše chrání v částečně otevřené kuchyni uložené věci a potraviny před prachem.

Výsuvné ratanové koše chrání v částečně otevřené kuchyni uložené věci a potraviny před prachem.

FOTO: Siko (4x)

Máme-li přesnou představu o členění příborů a dalších věcí, vybereme organizér zásuvky sobě na míru.

Máme-li přesnou představu o členění příborů a dalších věcí, vybereme organizér zásuvky sobě na míru.

Pevné i variabilní přihrádky

Tradiční jsou nastavená plata pro konkrétní zásuvky s přihrádkami pro příbory, s prohlubněmi pro uložení každého nože zvlášť atd. V sofistikovanějších zásuvkách lze některé oddíly, třeba s méně užívaným náčiním, jednoduše uzavřít průhledným či neprůhledným snadno odnímatelným poklopem.

Nemáme-­li přesně promyšlenou strategii členění, nebo se potřeby domácnosti často mění, vyplatí se vsadit na organizéry s nastavitelnými přepážkami. Řešením jsou také posuvné zarážky, kterými pohybujeme podle potřeb po hranách jednotlivých přihrádek, čímž je zvětšíme nebo zmenšíme.

Za skříňovými dvířky se skrývá několik zásuvek s organizéry.

Za skříňovými dvířky se skrývá několik zásuvek s organizéry.

Do hlubších zásuvek ukládáme nádobí, talíře, ale i nádoby pro tříděný odpad, případně suroviny. Talíře stojí v přihrádkách, vyjímatelný ergonomický držák na talíře nastavíme podle počtu a velikosti talířů.

Hrnce a malé spotřebiče lze postavit mezi kolíky bránící posuvu, které rozmístíme v zásuvce podle velikosti předmětů a fixujeme díky perforovanému podkladu. Do hlubokých zásuvek můžeme dát i přenosné pořadače různých velikostí a dózy např. s trvanlivými potravinami.

Plastové pořadače do hlubších zásuvek snadno uchopíme a vyndáme i s obsahem. Pořadač XS je za 490 Kč.

Plastové pořadače do hlubších zásuvek snadno uchopíme a vyndáme i s obsahem. Pořadač XS je za 490 Kč.

FOTO: Brabantia (2x)

Nežádoucímu pohybu věcí uložených v zásuvkách brání také drobné výstupky na dně zásuvky nebo gumový brzdný podklad.

Řešení rohových kuchyní

Kuchyňské sestavy tvaru písmene L (případně U) jsou nenáročné na prostor, navíc nabízejí nečekané množství místa právě v rohu. Ovšem za předpokladu, že je správně řešený.

Zádům rozhodně neprospěje, když se vestoje ohýbáme k dolní zásuvce či skříňce a lovíme hrnec ukrytý v temnotě její hloubky. Buď si dřepneme, nebo si pomůžeme speciálními systémy pro rohové kuchyňské linky.

Rohová zásuvka chytře řeší mnohdy nevyužívaný prostor kuchyňské linky.

Rohová zásuvka chytře řeší mnohdy nevyužívaný prostor kuchyňské linky.

FOTO: Blum

Výsuvný otočný díl může mít několik pater s plnou nebo drátěnou plochou. Mechanismus, jímž celý obsah rohového dílu kuchyňské linky vysuneme ven, ovládáme zlehka a plynule lehkým potáhnutím za úchytku.

V rohu kuchyňské linky nemusíme rezignovat ani na zásuvku, má­ ­li speciálně upravený přední díl.

Výsuvné otočné díly pro hrnce v rohové skříni šetří prostor i naše záda.

Výsuvné otočné díly pro hrnce v rohové skříni šetří prostor i naše záda.

Co ukrývají skříňky

V horních skříňkách s policemi obvykle skládáme talíře na sebe, hrnky vedle sebe. Pro větší přehled zavěsíme hrnky na háčky připevněné k vrchní ploše prostoru, talíře jednotlivě uložíme do drátěného dílu, který připomíná odkapávač. Záleží samozřejmě na tom, kolik místa skříňka nabízí.

Klasické rozmístění talířů, hrnků, sklenic a dóz v horní skříňce.

Klasické rozmístění talířů, hrnků, sklenic a dóz v horní skříňce.

Na police skříněk pod pracovní plochou zpravidla stavíme hrnce, ukládáme na ně pánve, pod dřez schováme čisticí prostředky. Jsou­-li skříňky hodně hluboké, pomohou nám výsuvné police nebo boxy s výsuvnými díly.

Police výsuvného dílu kuchyňské sestavy jsou po jeho vysunutí přístupné z boku.

Police výsuvného dílu kuchyňské sestavy jsou po jeho vysunutí přístupné z boku.

Moderní kuchyňské linky řeší spodní část kuchyňské linky tak, že za dvířky skříně nalezneme zásuvky, které můžeme vysunout jednotlivě.

U některých typů zatáhnutím za úchyt dvířek nebo jejich lehkým stiskem (push systém) povytáhneme celý oddíl polic, které jsou přístupné ze stran.

Trend moderních kuchyní – zepředu působí díl kuchyňské linky jako tzv. push (= stlač) skříňová dvířka, za nimi nalezneme zásuvky.

Trend moderních kuchyní – zepředu působí díl kuchyňské linky jako tzv. push (= stlač) skříňová dvířka, za nimi nalezneme zásuvky.

Blíže k varnému centru kuchyňské sestavy ukládáme náčiní pro vaření. Pod pracovní plochou je dobré mít náčiní k opracování surovin a k přípravě jídla. Do spodní nejvzdálenější spodní části s odvětráváním umístíme nádoby na odpadky.

Blíže k varnému centru kuchyňské sestavy ukládáme náčiní pro vaření. Pod pracovní plochou je dobré mít náčiní k opracování surovin a k přípravě jídla. Do spodní nejvzdálenější spodní části s odvětráváním umístíme nádoby na odpadky.

FOTO: Datart

Vše venku a po ruce

Trend kuchyně s otevřenými úložnými prostory nahrazuje kuchyňské sestavy policovými díly, do nichž ukládáme hrnce, pánve, malé spotřebiče organizované v ratanových koších nebo ve speciálních uzavíratelných organizérech, v dřevěných či plastových boxech, aby se na ně přece jen tolik neprášilo.

Přenosné pořadače mají několik funkcí. Uložíme do nich příbory (velikost S za 590 Kč), potraviny, v sezóně poslouží jako květináče pro bylinky.

Přenosné pořadače mají několik funkcí. Uložíme do nich příbory (velikost S za 590 Kč), potraviny, v sezóně poslouží jako květináče pro bylinky.

Nejpoužívanější náčiní visí na háčcích závěsných nástěnných tyčí, připevněných na zdi nad pracovní plochou.

Drátěné koše a kyblíky, samostojné nebo visící, jsou vhodné pro uložení příborů, na sestavy různých háčků zavěsíme hrnky, poskládat je můžeme i do polic.

Závěsné tyče na stěnu (149 Kč/ks) jsou nezbytným doplňkem tzv. otevřené kuchyně.

Závěsné tyče na stěnu (149 Kč/ks) jsou nezbytným doplňkem tzv. otevřené kuchyně.

FOTO: Ikea (2x)

Mobilní policí i skříňkou v otevřené kuchyni bývá servírovací stolek na kolečkách, který usnadní přenesení potravin a nádobí z kuchyně do jídelní části.

Mobilní servírovací stolek nahrazuje police i odkládací prostory. Cena 3490 Kč.

Mobilní servírovací stolek nahrazuje police i odkládací prostory. Cena 3490 Kč.