Ideální jsou kondenzační nástěnné kotle, protože majitelům rodinného domu klesne spotřeba energie na vytápění a ohřev vody. Čím to je? Spaliny odcházející z kotle totiž stále obsahují teplo, které u jiných kotlů uniká do vzduchu. Zde se naopak využije při ohřevu vody v bojleru i vytápění.

Při výběru kotle je nejdůležitějším kritériem jeho výkon. Vždy se zohldňuje i tepelná ztráta rodinného domu.

Při výběru kotle je nejdůležitějším kritériem jeho výkon. Vždy se zohledňuje i tepelná ztráta rodinného domu.

FOTO: Albixon

Nám se tolik nezatíží peněženka, a navíc můžeme mít dobrý pocit, že přírodu nezatěžujeme emisemi. Při použití kondenzačního kotle je úspora plynu kolem 15 % v porovnání s běžným kotlem.

Tři otázky před výběrem kotle

Zásadní je určit správný výkon kotle, zohledňuje se přitom tepelná ztráta objektu, která je u novostaveb součástí projektu. U starších domů, při výměně stávajícího kotle, rekonstrukci, je nutné nechat si ji přesně vypočítat. Čím je dům hůře zateplen, tím jsou ztráty samozřejmě vyšší.

Plynový závěsný kondenzační kotel Genus Premium Evo slouží k vytápění a ohřevu teplé vody.

Plynový závěsný kondenzační kotel Genus Premium Evo slouží k vytápění a ohřevu teplé vody.

FOTO: Ariston

Volbu plynových kotlů ovlivní i způsob odtahu. Buď jsou k dispozici plynové kotle s odkouřením do komína, nebo plynové kotle s nuceným odtahem spalin, tzv. turbo kotle. Ty se instalují, když nelze propojit plynový kotel s komínem. Turbo kotle pak odvádějí spaliny rovnou ven, přes zeď.

Závěsný kondenzační plynový kotel K4 s průtokovým ohřevem teplé vody. K dostání ve 4 barevných variantách (bílá, černá, červená a stříbrná).

Závěsný kondenzační plynový kotel K4 s průtokovým ohřevem teplé vody. K dostání ve 4 barevných variantách (bílá, černá, červená a stříbrná).

FOTO: Viadrus (3x)

Budeme plynový kotel kromě vytápění používat i k ohřevu užitkové vody TUV? Když ho využíváme i k ohřevu, máme dvě možnosti: průtokový, nebo se zásobníkem, kde je jistý větší odběr vody. Je to určitě lepší řešení zejména pro početnější rodiny v samostatném domě.

Kam s ním

V rodinném domě je obvykle vyčleněna speciální technická místnost, kde najde své místo i kotel.

Závěsný plynový kotel ecoTEC exclusive pro vytápění a ohřev teplé vody je doplněn o senzor, který sleduje aktuální hodnotu CO ve spalinách. Má vestavěné řízené čerpadlo, trojcestný ventil, 10l expanzní nádobu.

Závěsný plynový kotel ecoTEC exclusive pro vytápění a ohřev teplé vody je doplněn o senzor, který sleduje aktuální hodnotu CO ve spalinách. Má vestavěné řízené čerpadlo, trojcestný ventil, 10litrovou expanzní nádobu.

Nejoblíbenější jsou závěsné plynové kotle, s nadčasovým designem. Možností jsou i kotle stacionární, které stojí na zemi. Vytápějí se systémem bez čerpadla a jsou určeny pro početnější rodiny s vyššími nároky na vytápění domu. Jejich kupní cena je dvakrát vyšší než u závěsných plynových kotlů (ty se prodávají cca od 40 000 Kč). Jaký je pro nás nejvhodnější, poradí odborník. Vyhodnotí tepelné ztráty domu, výkon kotle apod.

Závěsný kondenzační plynový kotel K5 s integrovaným 60l bojlerem pro ohřev teplé vody. Kotel lze připojit na systém Siemens Synco living a vytvořit inteligentní dům.

Závěsný kondenzační plynový kotel K5 s integrovaným 60litrovým bojlerem pro ohřev teplé vody. Kotel lze připojit na systém Siemens Synco living a vytvořit „inteligentní” dům.

Přednostní jsou kompaktní rozměry, protože se pohodlně vejdou i do menších prostor a nezabírají tolik místa.

Stacionární kotel s atmosférickým hořákem Garde G42 Eco, s možností připojení na bojler. Úsporný nízkoteplotní litinový kotel lze vybavit odtahovým spalinovým ventilátorem pro bezkomínovou instalaci.

Stacionární kotel s atmosférickým hořákem Garde G42 Eco, s možností připojení na bojler. Úsporný nízkoteplotní litinový kotel lze vybavit odtahovým spalinovým ventilátorem pro bezkomínovou instalaci.

Do bytů, kde je kotel umístěný v koupelně, se doporučuje průtokový neboli kombinovaný kotel. Slouží nejen k vytápění, ale zajišťuje i průtokový ohřev vody.

Teplá voda se ohřívá přímo uvnitř, lze ji využít okamžitě a nepotřebujeme samostatný zásobník teplé vody, který zabírá další místo v domě.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: