Lavičky mají tvar otevřených knih. Číst v nich ale mohou kolemjdoucí jen z aktuálně ´otevřených´ stránek. Ty jsou umělecky ztvárněny, každý z motivů je inspirován dílem jmenované anglické spisovatelky. Od jejího úmrtí uplynulo dvě stě let, veřejnost si i tak chce její tvorbu stále připomínat. Mezi nejvýznamnější díla Jane Austenové patří například Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit.

Netradiční lavičky jsou součástí oslavy s názvem "Jane Austenová 200 - Život v Hampshiru". Ta probíhá do konce srpna v různých lokalitách u města Basingstoke v anglickém hrabství Hampsphire, předně v oblasti vesnice Steventon. Lavičky jsou umístěny na místech, která Austenovou ovlivňovala během její tvorby.

Motivy laviček jsou pestré a mají pobavit ty, kdo se na ně rozhodnou usednout.

Motivy laviček jsou pestré a mají pobavit ´čtenáře´, kteří se na ně rozhodnou usednout.

FOTO: Profimedia.cz

V rámci výročí bylo vytvořeno celkem dvacet čtyři uměleckých děl, uvádí se na stránkách janeausten200. Ta se nacházejí na stezce vzniklé v rámci projektu "Sitting With Jane" neboli "Posezení s Jane" pořádaného neziskovou společností Destination Basingstoke.

Inspiraci romány lavičky rozhodně nezapřou.

Lavičky rozhodně nezapřou svou inspiraci.

FOTO: Profimedia.cz

Jde o masivní kusy z betonu, které mají odolávat nepřízni počasí i případným vandalům.

V Česku se ve veřejném prostoru v posledních letech také objevují masivní exteriérové kousky z tohoto materiálu. Jde hlavně o robustnější křesla a lenošky.

Tento sedací nábytek jen tak někdo neukradne. K jejich přesmístění by totiž potřeboval silné zdvihací zařízení.

Tento nábytek jen tak někdo neukradne. K jeho přemístění by totiž potřeboval silné zdvihací zařízení.

FOTO: Profimedia.cz

Kreativně řešené kousky určené pro venkovní posezení jsou vítaným zpestřením veřejných prostor. Jde o nápaditou alternativu ke klasickým lavičkám. Podobně originálními kousky jsou i sedačky napodobující tvar hub. [celá zpráva]