Dům, jehož půdorys má takřka obdélníkový tvar a nabízí 142 m2 plochy, je rozdělen do dvou partií. Přední, na jižní straně, blíže ulici, slouží jako společenská místnost. Tam se odehrávají četné kulturní aktivity rodiny a jejích přátel.

Zadní část, na severní straně domu, směřující do zahrady, je soukromý oddíl, kde jsou v kompaktním útvaru shromážděny soukromé místnosti rodiny.

Dům pro matku a dceru

Dům pro matku a dceru

FOTO: Shigeo Ogawa

Starší z obou žen, matka, vede velmi společenský život a se svými přáteli se s nadšením věnuje četbě a přednášení japonské a čínské poezie. K tomu jí architekti navrhli hned poblíž vstupu a blízko ulice tradiční japonskou místnost s podlahou pokrytou rohožemi a s nízkou lavicí ve výklenku.

Na stěnách je aplikovaná omítka s obsahem křemeliny a snížená část stropu je pokryta rákosem.

Vstup do domu

Vstup do domu

FOTO: Shigeo Ogawa

Tradiční japosnká místnost je určena pro setkávání matky s přáteli při společné četbě poezie. Nechybí v ní charakteristické prvky, jimiž jsou rohože, snížená část stropu a křemelinová omítka na zdi.

Tradiční japonská místnost je určena pro setkávání matky s přáteli při společné četbě poezie. Nechybí v ní charakteristické prvky, jimiž jsou rohože, snížená část stropu a křemelinová omítka na zdi.

FOTO: Shigeo Ogawa

Zajímavost
V tradiční japonské místnosti lze objevit zónu, kde je snížený strop. Právě tato část je určena pro hosty. Ti usednutím pod sníženým stropem vyjadřují pokoru vůči svému hostiteli.
Centrální místnost je plná světla a působí velice vzdušným důjmem.

Centrální místnost je plná světla a působí velice vzdušným dojmem.

FOTO: Shigeo Ogawa

Centrální část domu tvoří tzv. salónek zařízený ve stylu „doma”, což bývala v tradičních japonských domech místnost s podlahou z udusané zeminy. V tomto moderním domě udusanou zeminu nahradil přírodní kámen, andezit, přičemž široké spáry mezi jednotlivými kusy jsou vyplněny světlým štěrkem.

Na stropě je přiznaný krov. Salón je otevřeným prostorem určeným opět pro společenský život obou žen. Právě zde se mohou setkávat s přáteli a se sousedy.

Salonek ve stylu místností zvaných doma je centrálním prvkem domu matky a dcery.

Salónek ve stylu místností zvaných ´doma´ je centrálním prvkem domu matky a dcery.

FOTO: Shigeo Ogawa

Množství denního světla přicházejícího dovnitř domu je usměrňováno pomocí stínících prvků.

Množství denního světla přicházejícího do domu je usměrňováno pomocí stínicích prvků.

FOTO: Shigeo Ogawa

O dalším projektu japonských architektů čtěte zde.
Pracovní deska pro kaligrafii

Pracovní deska pro kaligrafii

FOTO: Shigeo Ogawa

Naproti, sousedící s malým dvorkem, vznikla malá místnost s nejnižším stropem v domě. (Je pouze 1,8 m vysoko.) Tu využívá mladší z obou žen, dcera, když se věnuje svému koníčku, jímž je pro změnu kaligrafie.

Jako ve všech tradičních japonských domech i v tomto na první pohled zaujme více než střídmé zařízení nábytkem a úložnými prvky obecně.

Jako ve všech tradičních japonských domech i v tomto na první pohled zaujme více než střídmé zařízení nábytkem a úložnými prvky obecně.

FOTO: Shigeo Ogawa

Moderní styl přebírá vládu zejména v kuchyni.

Moderní styl přebírá vládu zejména v kuchyni.

FOTO: Shigeo Ogawa

Předělem mezi společenskou a soukromou zónou domu je jídelna, již mezi sebou svírá kuchyň na východní straně domu a rohožová místnost na západní.

Z jídelny vede do nejzazší části domu chodba, do níž na jedné straně ústí šatna a na protilehlé ložnice s koupelnou a dalším zázemím.

Uspořádání domu

Uspořádání domu

FOTO: Takashi Okuno Architectural design office