V rodině paní Jany mají rádi přírodní materiály, především dřevo a kámen. „Na moderní beton, kov a sklo nás moc neužije. Myslíme, že barevná kombinace, kterou jsme si zvolili, je nadčasová, a pokud nás omrzí, tak vyměníme barvu ručníků a předložky a koupelna získá zase trochu jinou tvář,“ píše čtenářka.

Základní obklad imituje vzhled dřeva.

Základní obklad imituje vzhled dřeva.

Renovace koupelny znamenala mj. výměnu vany, umyvadla, ale také obkladů a veškerého dalšího zařízení místnosti.

Jednolitost obkladu majitelé nápaditě narušili dlaždicemi s drobnějším vzorem a v živějších barvách. Zopakování tohoto postupu na boku vany bylo samozřejmostí.

Jednolitost obkladu majitelé nápaditě narušili dlaždicemi s drobnějším vzorem a v živějších barvách. Zopakování tohoto postupu na boku vany bylo samozřejmostí.

„V životě už jsme zjistili, že přísloví ´Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci´, má něco do sebe. Snažili jsme se tedy volit zlatou střední cestu a na vybavení tolik nešetřit. Hodně věcí se dá zakoupit na internetu, kde jsou ceny o dost výhodnější, ale určitě stejně kvalitní jako v kamenném obchodě,“ vysvětluje přístup Jana.

Nika se zatahuje pomocí vertikálních žaluzií.

Nika se ´uzavírá´ pomocí vertikálních žaluzií.

Do vytvořené niky bylo možné umístit jak pračku, tak nezbytnou koupelnovou chemii a vešly se i náhradní osušky a ručníky.

Do vytvořené niky bylo možné umístit jak pračku, tak nezbytnou koupelnovou chemii a vešly se i náhradní osušky a ručníky.

V praxi to znamenalo dlouhé hledání především v kamenných obchodech, aby si s partnerem udělali představu, jaká je nabídka a jak různé doplňky a prvky vypadají v reálu. Doma pak dali hlavy dohromady a vybrali to, co se jim líbilo.

Vlastní nákup ovšem provedli přes internet. Tímto způsobem se jim povedlo ušetřit několik desítek tisíc korun, nejvíce na obkladech.

Majitelé se zaměřili na výběr kvalitních prvků v přírodních materiálech a barvách.

Majitelé se zaměřili na výběr kvalitních prvků v přírodních materiálech a barvách.

Nesnadné bylo rovněž sehnat správného a přitom nijak drahého řemeslníka. „Měli jsme doma okolo deseti lidí, kteří nám udělali odhad. Bez materiálu, jen za práci, se jejich nabídka pohybovala v rozpětí od 52 000 do 91 000 Kč. Nakonec se nám povedlo náhodně najít pána, který nám nabídl nejvýhodnější cenu, a tak jsme mohli začátkem jara začít,“ pochvaluje si čtenářka.

Přístup k vodoměru je nenápadně zakrytý

Přístup k vodoměru je nenápadně zakrytý.

Práce na nové tváři koupelny nakonec nezabraly ani tak dlouhou dobu. Podle výpočtů čtenářky to bylo přesně 233 hodin. Celkové náklady dosáhly výše 130 tisíc korun, a to včetně práce i materiálu.

Průběh rekonstrukce

Průběh rekonstrukce

Původní stav

Původní stav

Majitelé si navrhli novou podobu koupelny sami a vytvořili si i nákres.

Majitelé si navrhli novou podobu koupelny sami a vytvořili si i nákres.