Dům stojí v malebném prostředí Oslofjordu, na rozlehlé travnaté mýtině, jen pár kroků od mořského pobřeží. Romantiku místa dokreslují okolní husté lesy a větrem ošlehané skály pokryté tu a tam lišejníky.

Od samého počátku bylo zjevné, že chtít navrhnout do takového prostředí něco jiného než tradičně pojatý objekt s dřevěnými obklady a sedlovými střechami by bylo estetickým zločinem.

Kromě trojice propojených domků architekti navrhli na místě ještě čtvrtý, zcela samostatný sloužící jako úložný prostor a technické zázemí.

Kromě trojice propojených domků architekti navrhli na místě ještě čtvrtý, zcela samostatný, sloužící jako úložný prostor a technické zázemí.

FOTO: Lars Petter Pettersen

Chatky mezi sebou svírají chráněný prostor určený pro společné chvíle rodiny za pěkných teplých dnů.

Chatky mezi sebou svírají chráněný prostor určený pro společné chvíle rodiny za pěkných teplých dnů.

FOTO: Lars Petter Pettersen

Pamětliví touhy po soukromí všech členů rodiny nekreslili architekti jeden společný dům. Namísto toho jeho objem „rozkrojili“ na tři zhruba stejně široké pruhy a ty vůči sobě vzájemně posunuli. Tím vytvořili tři samostatné jednotky, které jsou přesto propojeny.

Hlavní společný prostor se tak nachází v exteriéru, přímo za prostředním dílem. Protože je shluk domků umístěn v bezprostřední blízkosti skalního srázu, vzniká za domem nádherný a ze všech stran chráněný prostor s vlastním příjemným mikroklimatem.

Střechy i fasády domků jsou obloženy borovými prkny.

Střechy i fasády domků jsou obloženy borovými prkny.

FOTO: Lars Petter Pettersen

Každá z částí stojí na půdorysu ve tvaru podlouhlého obdélníku a všechny jsou orientovány na jihozápad. Centrální část, která slouží jako kuchyně a obývací pokoj, má pak čelní i zadní stranu prosklenou.

Boční objemy sloužící jako dvě oddělené ložnice s vlastními koupelnami jsou naopak maximálně uzavřeny, aby obyvatelé měli soukromí.

Čelní a zadní strany prostředního domku je celá prosklená a nabízí moc hezké výhledy do okolní krajiny.

Čelní a zadní strana prostředního domku je celá prosklená a nabízí hezké výhledy do okolní krajiny.

FOTO: Lars Petter Pettersen

Všechny tři díly domu jsou vůči sobě posunuty, přesto zůstaly zčásti propojené.

Všechny tři díly domu jsou vůči sobě posunuty, přesto zůstaly zčásti propojeny.

FOTO: Lars Petter Pettersen

Exteriér všech jednotek je obložen borovými prkny, která byla nejprve po určitý čas vystavena povětrnostním vlivům, díky čemuž domky snadno zapadají do okolního prostředí a „nesvítí“ v něm.

Uspořádání domu

Uspořádání domu

FOTO: RRA