Mladý pár oslovil stavební firmu a na první společné schůzce, které se zúčastnil i zástupce architektonické kanceláře, s níž firma spolupracuje, si dohodl první základní charakteristiky nové stavby.

Manželé chtěli dřevostavbu nejen konstrukcí, ale i na pohled. Aby byly fasády obloženy dřevem.

Velké rohové okno je v obývacím pokoji. S polečně s plechovým límcem obepínajícím dům pod střechou je jeho vizuální dominantnou.

Velké rohové okno je v obývacím pokoji. Společně s plechovým límcem obepínajícím dům pod střechou je jeho vizuální dominantou.

FOTO: Jan Homola

Dílna je umístěna prakticky jen na pár kroků od domu.

Dílna je umístěna prakticky jen pár kroků od domu.

FOTO: Jan Homola

Architekti pak navrhli difúzně otevřenou konstrukci ze Steico nosníků (s profilem ve tvaru písmene I), na obložení pak společně s klienty vybrali dřevo sibiřského modřínu. To pro jeho odolnost a trvanlivost.

Střešní krytina je z falcovaného plechu a ze stejného materiálu je jakýsi „límec“, který v horní části lemuje celý dům.

Obklady na fasádě jsou ze sibiřského modřínu.

Obklady na fasádě jsou ze sibiřského modřínu.

FOTO: Jan Homola

Co je difúzně otevřená konstrukce
Difúzně otevřené konstrukce umožňují prostup plynů, tedy i vodních par. Díky tomu se v interiéru nehromadí vlhkost a naopak ani nepřesychá. Mají lepší akumulační i zvukověizolační schopnosti.
Všechny plechové prvky jsou barevně sladěné.

Všechny plechové prvky jsou barevně sladěny.

FOTO: Jan Homola

Právě do límce, který zajímavým způsobem osvěžuje jinak možná mírně monotónní dřevěnou fasádu domu, jsou zasazena okna místností v podkroví. Druhým výrazným prvkem domu je pak velké rohové okno v obývacím pokoji.

Ve světle laděném interiéru se doplňuje bílá barva stěn a stropu s přírodní barvou dřeva podlah a nábytku.

Ve světle laděném interiéru se doplňuje bílá barva stěn a stropu s přírodní barvou dřeva podlah a nábytku.

FOTO: Jan Homola

Důležitým bodem při návrhu domu byla volba způsobu vytápění. Mladý pár se nakonec rozhodl pro topení elektrokotlem, k němuž je připojeno několik radiátorů.

Dvířka kuchyňské linky jsou v bílém lesku, pracovní plocha dřevěná a panel za ní pestrobarevný. Celek je zmenšenou kopií barevné palety použité pro společenský prostor v přízemí.

Dvířka kuchyňské linky jsou v bílém lesku, pracovní plocha dřevěná a panel za ní pestrobarevný. Celek je zmenšenou kopií barevné palety použité pro společenský prostor v přízemí.

FOTO: Jan Homola

Dispozice domu je řešena jednoduchým, přirozeným způsobem. Přízemí slouží jako společenský prostor, kde se odehrává hlavní život rodiny. Je zde obývací pokoj, propojený s jídelnou a kuchyňským koutem. V podkroví jsou umístěny pokojíky dětí a ložnice rodičů.

Dlaždice panelu za pracovní deskou jsou úmyslně poskládané tak, aby na sebe vzorkem nenavazovaly. Vzniká tím větší pestrost a určité napětí. Poctivě seskládaný vzor by se po chvíli omrzel.

Dlaždice panelu za pracovní deskou jsou úmyslně poskládány tak, aby na sebe vzorkem nenavazovaly. Vzniká tím větší pestrost a určité napětí. Poctivě seskládaný vzor by se po chvíli omrzel.

FOTO: Jan Homola

Interiér domu nás pak zaujal příjemně fungujícím zkombinováním čistě bílých stěn a stropů s dřevěnými podlahami a nábytkem z masivu.

Hezkým detailem je například dlaždicemi obložený panel za pracovní deskou v kuchyni, kde jednotlivé díly mozaiky jsou záměrně seskládány tak, aby na sebe jejich vzor nenavazoval.

Toaleta v přízemí

Toaleta v přízemí

FOTO: Jan Homola

Vtipně je rovněž odlišen vzhled koupelny v podkroví a toalety v přízemí. V koupelně napomáhají velkoformátové dlaždice imitující vzorek pískovce navodit příjemnou, až uklidňující atmosféru, která vychází vstříc rozpoložení člověka ubírajícího se na kutě nebo se ráno probouzejícího.

Stěny toalety v přízemí zdobí hravý obklad z drobných kostiček ve dvou barvách.

Schodiště je chráněno vrátky proti vstupu příliš malých obyvatel domu.

Schodiště je chráněno vrátky proti vstupu příliš malých obyvatel domu.

FOTO: Jan Homola

Horní koupelna

Horní koupelna

FOTO: Jan Homola

V těsném sousedství domu vyrostla dílna, která s ním bude jednoho dne propojena. I proto má od začátku stejný vzhled fasád jako hlavní budova.

Technické údaje:
Architektonický návrh: Labor 13
Stavba domu: Vesper Frames
Konstrukce: Dřevostavba, difúzně otevřená konstrukce, nosníky Steico
Obklady na fasádě: sibiřský modřín
Střešní krytina: Falcovaný ocelový plech
Vytápění: Elektrokotel + radiátory
Celková plocha: Dům 110 m2 + dílna 40 m2