Stavba, která má na délku 12 metrů a na šířku tři metry, má příjemný moderní vzhled. Jejím smyslem bylo vyzkoušet si vytvoření plně funkčního domu, jehož typ by zaplnil mezeru na trhu s nemovitostmi v zemi.

Jedním z prvních bodů stavby bylo vyříznutí čelního otvoru pro vstup a okna.

Jedním z prvních bodů stavby bylo vyříznutí čelního otvoru pro vstup a okna.

FOTO: Tania Paola Flores Balcázarová

Tak, jako v mnoha dalších krajinách, také v Irsku citelně chybí tzv. startovací byty pro mladé lidi, kteří si chtějí pořídit svůj první domov, ale vzhledem k teprve začínající pracovní kariéře mají jen omezené možnosti, jak získat dostatek financí na stavbu.

Skupina dobrovolníků zkompletovala dům na místě během tří dnů.

Skupina dobrovolníků zkompletovala dům na místě během tří dnů.

FOTO: Tania Paola Flores Balcázarová

Levné bydlení rovněž chybí pro rostoucí počet nezaměstnaných a rodin žijících v nevyhovujících podmínkách.

Na druhé straně se v Irsku podle průzkumu zúčastněných společností nachází spousta nevyužívaných pozemků, kde chybí opět finanční prostředky na jejich obnovu a zástavbu.

Kontejner je zaizolován a jeho fasáda nijak nenapovídá o skutečném základu stavby.

Kontejner je zaizolován a jeho fasáda nijak nevypovídá o skutečném základu stavby.

FOTO: Tania Paola Flores Balcázarová

Irský dům - na rozdíl od podobně laděných staveb ve světě - nemá svůj kontejnerový základ přiznaný v exteriéru. Jeho fasády jsou pokryty bambusem, pod nímž se ukrývá vrstva zateplení.

Je částečně zásobován energií ze solárních panelů a vybaven je i miniaturní rekuperační jednotkou. Nechybí v něm veškeré zařízení potřebné k běžnému životu až šestičlenné skupiny lidí.

Autoři návrhu se snažili interiér domu zařídit v maximálně příjemném, moderním stylu.

Autoři návrhu se snažili interiér domu zařídit v maximálně příjemném, moderním stylu.

FOTO: Tania Paola Flores Balcázarová

Pro jednotlivé fáze denního rytmu obyvatel jsou v interiéru vytvořeny samostatné, na sebe logicky navazující zóny. V centrální části domu je uložena kuchyň a vedle ní koupelna s toaletou s možností připojení na místní infrastrukturu.

Směrem doleva se pokračuje do ložnice, zatímco na opačném konci domu je malý obývací pokoj s krbovými kamny.

Dům je možné připojit na místní infrastrukturu.

Dům je možné připojit na místní infrastrukturu.

FOTO: Tania Paola Flores Balcázarová

Stavba, která se snaží ukázat cestu, jak by se eventuálně mohla budovat levná a účelná obydlí, byla po nějaký čas součástí expozice muzea a tudíž volně přístupná jeho návštěvníkům.

Poté ji autoři darovali charitativnímu sdružení St. Vincent de Paul, které ji poskytlo k bydlení rodině žijící do té doby bez domova.

Součástí domu je i malá terasa. Před ni lze umístit i malé posezení vytvořené v podobném duchu jako dům - z recyklovaných přepravních palet.

Součástí domu je i malá terasa. Před ni lze umístit i malé posezení vytvořené v podobném duchu jako dům - z recyklovaných přepravních palet.

FOTO: Tania Paola Flores Balcázarová