Festival Open House je určen hlavně pro milovníky architektury z řad veřejnosti. První ročník u nás se zaměří na budovy s architektonickou nebo historickou hodnotou s působivými interiéry. Vstup je pro fandy architektury zdarma.

Na jeden víkend v roce se otevřou sídla firem, společností, úřadů i moderní technické stavby. Festival Open House už má ve světě delší tradici, v Praze se ale koná poprvé. Loni se tato akce konala poprvé i ve Vídni. Záštitu nad festivalem má architektka Eva Jiřičná, která festival podporuje. Stála u počátků londýnského festivalu a byla jeho součástí více než 20 let.

Oblé tvary fasády zdůrazňují slunolamy z barevného sklobetonu.

Oblé tvary fasády stavby Main Point Karlín zdůrazňují slunolamy z barevného sklobetonu.

FOTO: Petr Janiš, Právo

„Festival Open House zpřístupňuje budovy nebo jejich části, které jsou po většinu roku veřejnosti uzavřeny. Přitom tyto budovy tvoří tvář města a určují naše trasy, jimiž se mezi zástavbou pohybujeme. Chceme lidem přinést možnost zajít také jednou dovnitř a posílit tak zájem veřejnosti o své okolí,“ uvedla koordinátorka festivalu Andrea Šenkyříková z neziskové organizace Otevřená společnost, která licenci festivalu pro ČR získala.

Stavba je nejmodernější budovou v ulici.

Stavba Florentinum je jednou z nejmodernějších staveb poslední doby.

FOTO: Novinky

„Do festivalu se zapojí například Kramářova vila a Invalidovna, o něž má veřejnost při každém otevření velký zájem. Jednáme ale i o zapojení méně známých objektů, například plynojemu v Praze 8 nebo laboratoře vysokých napětí na Elektrotechnické fakultě ČVUT,“ prozradil koordinátor festivalu Michal Tošovský.

Nebudou chybět ani extravagantní soudobé stavby

V nabídce prvního ročníku budou i historické budovy. Například sídlo Národní galerie, klášter sv. Anežky nebo palác Kinských. Navštívit je ale možné i moderní stavby, třeba Dům odborových svazů nebo palác Metro i soudobé budovy Main Point v Karlíně, Florentinum nebo Tančící dům.

Osvětlený Tančící dům

Osvětlený Tančící dům

FOTO: Signal Festival

Česká premiéra je součástí celosvětové sítě městských festivalů Open House Worldwide, která sdružuje tyto festivaly ve více než 20 městech (např. Londýn, Brisbane, Dublin, New York, Řím, Barcelona, Helsinky, Vídeň, Buenos Aires, Jeruzalém aj.). Festival se pořádá už od roku 1992 a klade si za cíl bořit bariéry mezi architekty a veřejností. Tradici má hlavně v Londýně, kde se v září otvírají vstupy do stovek budov.

Prosazuje se ale i v Evropě, ve Spojených státech, Latinské Americe a Austrálii. V rámci celosvětového festivalu Open House můžete v květnu navštívit například i stavby v Tel Avivu nebo v Římě.

Budovy v Praze budou otevřeny zdarma v sobotu 16. a v neděli 17. května od 10 do 18 hodin. Tištěný katalog bude pro zájemce k dispozici ve zpřístupněných budovách nebo festivalovém infocentru v hotelu Fusion s adresou Panská 1308/9, Praha 1.