Bez ohledu na možnou instalaci podlahového vytápění pocitově rozlišujeme podlahy teplé, měkčí (dřevěné podlahy, korkové, linoleum) a studené, tvrdší (umělé PVC, keramika). Co od nich můžeme očekávat?

Voňavé dřevo

Masivní i dýhované dřevo, palubky, parkety patří mezi oblíbené podlahové krytiny, ale také mezi nejdražší a nejnáročnější na údržbu.

Pelgrim propůjčuje podlaze atmosféru 100 let staré a používané podlahy. Je ošetřená velmi odolným tvrdým voskovým olejem včetně ochranné vrstvy topcoatingu.

Pelgrim propůjčuje podlaze atmosféru 100 let staré a používané podlahy. Je ošetřena velmi odolným tvrdým voskovým olejem včetně ochranné vrstvy topcoatingu.

Výrobci upravují povrch dřeva tak, aby odolalo krátkodobé vlhkosti (vlhkost absorbuje i vydává) či oděru. Je ošetřené proti kroucení, přesto při výběru konkrétního typu zvažujeme podklad i typ místnosti, v němž dřevěnou krytinu chceme mít.

Texturu dřeva zachováme po několik generací každoročním ošetřením vosky a oleji.

Texturu dřeva zachováme po několik generací každoročním ošetřením vosky a oleji.

Údržba: Počítáme s barevnou nestálostí, s léty dřevo tmavne. Postačí suché vysávání, podle typu povrchové úpravy i stírání vlhkým mopem, leštění, impregnace jednou ročně. Při správné údržbě vydrží i několik generací, můžeme ho renovovat, zbrousit.

Cena: Přibližně 800 Kč/m² až 3000 Kč/m² podle druhu dřeva, typu zpracování a provedení (prkno, vlysy).

Příjemný korek

Tento přírodní materiál hřeje a jako dřevo odpuzuje prach, dobře izoluje hluk a teplo.

Korek je měkký, pružný a velmi teplý materiál. Hodí se pro domácnosti s alergiky, protože se na jeho povrchu nemnoží bakterie a plísně. Do jisté míry je voděodolný.

Korková plovoucí podlaha s plastickou texturou.

Korková plovoucí podlaha s plastickou texturou

FOTO: KOREK JELÍNEK (2x)

Při nákupu se zajímáme o tloušťku materiálu a zpracování jeho povrchu. Neošetřený korek je totiž velmi měkký, drolivý materiál. Korek na podlahu má být minimálně 4 mm silný s adekvátní hustotou 400 až 420 kg/m².

Odolnost materiálu zvýší také povrchová úprava speciálními laky, úprava povrchu vinylem nebo polyuretanovou pastou zvyšuje snášenlivost zatížení materiálu.

Korek patří mezi nejhřejivější přírodní materiály.

Korek patří mezi nejhřejivější přírodní materiály.

Údržba: Rovnoměrně ošetřovaný povrch vydrží až dvacet let. Stačí suché čištění, povrch lze zbrousit. Jednou ročně ošetříme olejem na vodní bázi, a to hlavně na frekventovaných místech kvůli prošlapání.

Cena: Nejlevnější typy podle zpracování okolo 500 Kč/m², kvalitnější až 1600 Kč/m².

Pestré linoleum

Linoleum je ryze přírodní podlahová krytina, vyrobená z podkladové juty, dále směsi lněného oleje, korku, dřevité moučky, vápence a pryskyřice. Výborně izoluje teplo. Hodí se do obývacích a dětských pokojů.

Měkčený vinyl v rolích Novilon Viva v dubovém dekoru.

Měkčený vinyl v rolích Novilon Viva v dubovém dekoru

FOTO: FORBO (2x)

Moderní linoleum se vyznačuje barevností a různými vzory. Patří sem např. artoleum a marmoleum, které má mramorový vzhled, drobné nečistoty na něm snadno zanikají.

Povrch této podlahové krytiny je odolný proti poškození, přirozeně antistatický, nemnoží se na něm bakterie. Hodí se pro domácnost s alergiky a astmatiky.

Marmoleum Home - přírodní linoleum v rolích ve svěžím zeleném odstínu H34.

Marmoleum Home – přírodní linoleum v rolích ve svěžím zeleném odstínu H34

Údržba: Čistit ho můžeme vlhkým prachovým mopem nebo vysát prach vysavačem.

Cena: Záleží na typu, kvalitnější zhruba od 800 Kč/m².

Umělé PVC a vinyl

Klasické PVC odolává vodě a hrubší zátěži. Komfortnější měkčený vinyl svým vzhledem imituje dřevo, kámen, keramické dlaždice.

Kolekce vinylových podlah s názvem Livyn nabízí 15 vzorů prken ve vzhledu dřeva.

Kolekce vinylových podlah s názvem Livyn nabízí 15 vzorů prken ve vzhledu dřeva.

FOTO: QUICK-STEP (2x)

Základem vinylu je skelné rouno. Na vrstvě rouna je PVC jako podklad pro tisk vzoru. Pro trvanlivost a ochranu proti otěru se na natištěný motiv aplikuje čirá nášlapná vrstva. Mechanická pěna na rubu izoluje teplo i hluk, navíc má tvarovou paměť. Po zmáčknutí se vrátí zpět, komfortní měkký došlap zajistí už tloušťka 2 mm.

U měkčených produktů počítáme s kratší životností, tzv. tvrzené homogenní PVC vydrží déle, je také dražší. Hodí se do chladnějších, méně exponovaných místností.

Vinylové podlahové krytiny jsou 100% vodotěsné. Postačí obyčejný mop a podlaha je opět jako nová.

Vinylové podlahové krytiny jsou 100% vodotěsné. Postačí obyčejný mop a podlaha je opět jako nová.

FOTO: BAUHAUS

Údržba: Stačí stírat vlhkým mopem.

Cena: Nejlevnější obyčejnou PVC krytinu pořídíme od 90 Kč/m². Kvalitní tvrzené PVC stojí 600 Kč/m², komfortní vinyl i kolem 1000 Kč/m².

Laminát má mnoho podob

Nejpoužívanější kompozitní materiál (pro nádoby, židle, části vozidel) nabízí jako podlahová krytina vzhled dřeva, přírodního kamene a keramiky, odolnost a snadnou údržbu. Patří mezi chladnější materiály, ale je teplejší než klasická dlažba.

Existuje řada typů laminátových podlah, vybíráme mezi nimi podle vlastností. Např. vysokotlaký laminát (HLP) tvoří tři vrstvy: melaminová pryskyřice s texturou dřeva, vrstva s fototapetou, film zvyšující tvrdost. Vrstvy zaručují odolnost podlahové krytiny.

Romantická podlaha je inspirovaná dubem s jemnou patinou, malými trhlinami a texturou dřeva. Technologie Scratch Guard poskytuje naleštěné podlaze silnou ochranu a zajišťuje, že si udrží svůj matný vzhled.

Romantická podlaha je inspirovaná dubem s jemnou patinou, malými trhlinami a texturou dřeva. Technologie Scratch Guard poskytuje naleštěné podlaze silnou ochranu a zajišťuje, že si udrží svůj matný vzhled.

Údržba: Vyžaduje suché či vlhké čištění. Při zvýšené vlhkosti bobtná a černá.

Cena: Podle typu zpracování a skladby kompozita od 140 Kč/m².

Chladnější keramika

Dlažba patří stejně jako kámen mezi chladivé materiály, ale absorbované teplo, např. z podlahového vytápění, propouští nejlépe ze všech podlahových krytin.

Mramor, nebo keramika? Velkoformátové série Onice, výrobce: Ariostea, rozměr: 45 x 45 až po 300 x 150 cm.

Mramor, nebo keramika? Velkoformátové série Onice, výrobce: Ariostea, rozměr: 45 x 45 až po 300 x 150 cm.

FOTO: KERAMIKA SOUKUP (3x)

Keramický povrch umí být vzhledově variabilní, při nákupu se ptáme na jeho nasákavost, jinak jde o materiál velmi odolný.

Motiv kamene na keramické dlažbě série Mystone. Dlažba Pietra di Vals či Gris Fleury.

Motiv kamene na keramické dlažbě série Mystone. Dlažba Pietra di Vals či Gris Fleury.

Údržba: Naprosto snadná, stačí přetřít vlhkým mopem, pro vylepšení vzhledu lze použít speciální leštidla.

Cena: Přibližně od 150 Kč/m²

Keramická dlažba Newspaper, výrobce Peronda, rozměr: 44 x 44 cm.

Keramická dlažba Newspaper, výrobce Peronda, rozměr: 44 x 44 cm

Kamenný koberec na desítky let
Neuvěřitelně pevným a také odolným typem podlahy je tzv. kamenný koberec, který lze využít nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Je tvořen směsí přírodního kameniva (mramorových či křemičitých oblázků) a speciální pryskyřice. Typ a velikost oblázků určují barvu a vzhled koberce. Mohou tak být i stovky variant.
Koberec se vyrábí přímo na tvar a rozměr každé konkrétní plochy, takže na jeho povrchu není nikde žádná spára a stejně tak není třeba při jeho objednávání připočítávat tzv. prořez. Díky velké odolnosti kamenné koberce vydrží i několik desítek let.
Pokládku koberce zvládne podle prodejců i zručný laik, lze si však při koupi přiobjednat techniky, kteří za poplatek odvíjející se od velikosti pokládané plochy koberec klientovi položí.
Údržba: Podlahy s kamenným kobercem lze zametat, vysávat, vytírat, případně je lze ošetřit i wapem.
Cena: Kamenné koberce v interiéru se aplikují v různých tloušťkách (od 0,6 cm do 1,2 cm), kde cena může činit 454 Kč/m² u nejtenčí vrstvy a 832 Kč/m² u vrstvy nejtlustší. Zákazník při koupi obdrží pytle s potřebným množstvím oblázků a k nim příslušné balení pryskyřice ve dvou složkách.
(nes)
Kamenný koberec lze pokládat v interiéru i v exteriéru.

Kamenný koberec lze pokládat v interiéru i v exteriéru.

FOTO: Piedra