Autorem návrhu srubu je architekt Dan Joseph Turvey, který se v odpovědi na nádhernou okolní přírodu snažil vyjít vstříc tradiční architektuře typické pro americkou divočinu.

Odborníci na stavbě pak oceňují právě čistotu začlenění stavby do přírody a především úspěšné zakomponování principů udržitelnosti do jejího projektu.

Romantika, která by se dala krájet...

Romantika, která by se dala krájet...

FOTO: Profimedia.cz

O tom, v co se původně nenápadná devítihektarová parcela může proměnit, neměli nejprve velkou představu ani sami majitelé. Ti se po prozkoumání všech možností rozhodli právě pro variantu srubu ležícího na břehu jednoho z více uměle vytvořených jezírek propojených bystřinami a kaskádami. Své volby nelitují, protože výsledek je podle mnohých přímo dechberoucí.

Záměrem majitele bylo vytvořit srub, který by vapadal, jako že tu stojí už nejméně sto let.

Záměrem majitele bylo vytvořit srub, který by vypadal, jako že tu stojí už nejméně sto let.

FOTO: Profimedia.cz

Vystavět dům v divočině, v místě, které je nejen seizmologicky aktivní zónou, ale navíc v zimě tradičně čelí pořádně velkým nadílkám sněhu, bylo už samo o sobě značnou výzvou. Čeho si však odborníci velice cení, je dodržení tradičního rustikálního charakteru srubu a zároveň dosažení náročného standardu energeticky úsporných budov.

Kuchyň je propojena s jídelnou a obývacím pokojem.

Kuchyň je propojena s jídelnou a obývacím pokojem.

FOTO: Profimedia.cz

Stavba dosáhla dokonce tak vynikajících energetických výsledků, že získala platinové ocenění LEED od Americké rady pro zelené bydlení. V dané části Montany je to vůbec první takto oceněný rodinný objekt, přičemž v celém státě jde o třetí soukromou rezidenci s tímto hodnocením.

Ve srubu je celkem pět pokojů.

Ve srubu je celkem pět pokojů.

FOTO: Profimedia.cz

„Chtěli jsme vytvořit srub, který by vypadal, jako by tu stál už nejméně sto let,“ říká majitel Todd Thomson. Zároveň si předsevzal vytvořit domov ztělesňující jeho životní hodnoty, jež vyznává coby ochránce přírody a člen představenstva Institutu světových zdrojů.

Ve srubu je stylu americké divočiny podřízen každý detail. I zábradlí schodiště seskládané z paroží.

Ve srubu je stylu americké divočiny podřízen každý detail. I zábradlí schodiště seskládané z paroží.

FOTO: Profimedia.cz

Ve srubu s celkovou plochou 167 m2, který majitelé pronajímají, je pětice pokojů a společenská zóna spojující kuchyň, jídelnu a obývací místnost, v níž nechybí kulečníkový stůl.

Hrubě otesané kameny a ručně opracované trámy z kmenů stromů. Člověku uvyklému na strohou formu energeticky úsproných budov se nechce ani věřit, že i tento srub splňuje náročná kritéria a získal platinové ocenění LEED.

Hrubě otesané kameny a ručně opracované trámy z kmenů stromů. Člověku uvyklému na strohou formu energeticky úsporných budov se nechce ani věřit, že i tento srub splňuje náročná kritéria a získal platinové ocenění LEED.

FOTO: Profimedia.cz