Skleník či pařeniště postavíme optimálně na lehce prosvětlené místo. Absolutní stín není dobrý, ani příliš prudké slunce. To ale zkrotíme dodatečným stíněním, aby se choulostivější rostliny nespálily.

Podélné strany skleníku směrujeme na jižní stranu v případě, že chystáme sadbu už z časného jara. V letních měsících musíme častěji větrat, vyplatí se proto vchod nasměrovaný k severu. Při nákupu se zajímáme, jak je vyřešeno větrání a jak dlouho skleník vydrží bez údržby.

Hliníková konstrukce skleníku je lehká a nepodléhá rzi. Výplň polykarbonát 4 mm. Cena 11 486 Kč.

Hliníková konstrukce skleníku je lehká a nepodléhá rzi. Výplň polykarbonát 4 mm. Cena 11 486 Kč

Plast versus sklo

Díky vyšší bezpečnosti a nižší hmotnosti se jako výplně skleníků prosazují dvoustěnné komůrkové plasty čili polykarbonáty. Tradiční skleník s výplní ze skla se v češtině usadil do té míry, že se v letácích a na webech zahrádkářských firem běžně setkáváme i v případě polykarbonátové výplně se slovním spojením „prosklení plastem“.

Lakovaný skleník Primus s policemi a dvoukřídlými pantovými dveřmi. Cena od 34 590 Kč.

Lakovaný skleník Primus s policemi a dvoukřídlými pantovými dveřmi. Cena od 34 590 Kč

FOTO: LIMES (3x)

Plasty jsou ohebné, vydrží relativně prudký náraz. Teplo izolují lépe než sklo (díky komůrkám-dutinám), tepelné ztráty zejména ve vytápěných sklenících jsou minimální. Na druhou stranu v horkém létě musíme více větrat.

Rozptýlení světla komůrkami zabraňuje spálení rostlin, ovšem v komorách zůstává voda, která časem zčerná. Skleník pak nevypadá čistě, materiál neodolává UV záření. Ochranná vrstva proti UV proto podstatně prodlužuje životnost stavby.

Zahradní pařeniště se sklápěcími obloukovými kryty pro pohodlný přístup a dobré větrání. Rozměry: 106 x 103 x 40 cm, materiál: hliníková konstrukce s práškovým nátěrem, polykarbonát. Cena 999 Kč.

Zahradní pařeniště se sklápěcími obloukovými kryty pro pohodlný přístup a dobré větrání. Rozměry: 106 x 103 x 40 cm, materiál: hliníková konstrukce s práškovým nátěrem, polykarbonát. Cena 999 Kč

FOTO: OBI (2x)

Tenké plastové desky bez komůrek jsou levnější, ale také lehké - pozor tedy na prudký vítr.

Sklo lépe než plast odolá větru, chemickým vlivům, UV záření a vydrží podstatně déle. Pokud se nerozbije.

Nehodí se pro rostliny náchylné ke spálení, pomáháme si proto clonami (závěsy, žaluzie, natřené sklo). Ve sklenících se díky přirozenému světlu daří zejména okrasným květinám.

 Skleník s posuvnými dveřmi a střešním oknem. Boční stěny jsou šikmé, zajišťují optimální dopad slunečních paprsků. Cena od 8950 Kč.

Skleník s posuvnými dveřmi a střešním oknem. Boční stěny jsou šikmé, zajišťují optimální dopad slunečních paprsků. Cena od 8950 Kč

Pravé prosklení více kondenzuje vodu, takže je rozhodně nespojujeme s dřevěnou konstrukcí.

Fóliovník je křehký náhradník

Nejlevnější variantou je klasický fóliovník, tzv. nafukovací fólie, dobře izoluje teplo a propouští světlo. Dlouho ale nevydrží, snadno se protrhne.

Fóliovníky jsou vhodné pro pěstování zeleniny. Tvoří je pozinkované profily, jako plachtu používáme kašírovanou UV stabilizovanou fólii s dlouhodobou životností (3-7 let).

Fóliovníky jsou vhodné pro pěstování zeleniny. Tvoří je pozinkované profily, jako plachtu používáme kašírovanou UV stabilizovanou fólii s dlouhodobou životností (3-7 let).

FOTO: HCV GROUP

Těžší stavbu podezdíme

Dřevěná konstrukce působí na zahrádce přirozeně, příliš dlouho ovšem nevydrží, ničí ji vlhkost zvenku i uvnitř skleníku. Dřevo je vhodným materiálem na jednodušší kostru pařeniště, které lze snadněji renovovat.

Hliníkové a ocelové konstrukce patří mezi odolnější. Hliník navíc nekoroduje, ocelové konstrukce jsou na tom i přes pozinkování hůře.

Pozinkovaný skleník Variant Přístavba je přitisknutý k domu. Cena od 14 620 Kč.

Pozinkovaný skleník Variant Přístavba je přitisknutý k domu. Cena od 14 620 Kč

Skleníky z těžkých konstrukcí (opravdu skleněné) umísťujeme na podezdívku zapuštěnou zhruba metr do země.

Konstrukční materiály jako hliník a polykarbonátové výplně umožňují uchytit skleník jen např. na betonových pilotech. Navíc je takový skleník lehký a manipulace s ním je jednoduchá.

Skleník z eloxovaných hliníkových profilů, prosklení je z tepelně izolačních komůrkových polykarbonátových desek síly 4 nebo 6 mm (podle modelu skleníku). Střešní okna jsou vždy zasklena polykarbonátem 4 mm. Cena 17 622 Kč.

Skleník z eloxovaných hliníkových profilů, prosklení je z tepelně izolačních komůrkových polykarbonátových desek síly 4 nebo 6 mm (podle modelu skleníku). Střešní okna jsou vždy zasklena polykarbonátem 4 mm. Cena 17 622 Kč

Skleníky na zakázku

Zatímco prefabrikovaný skleník postavíme rychle a sami, na skleník na míru si počkáme v průměru šest týdnů (podle složitosti). Rozměry, tvar, speciální přistavění k objektu je pouze na nás.

Firma zpracuje předběžnou cenovou nabídku, stranou nezůstane ani zvláštní požadavek větrání (střešní okna např. s elektropohonem), chodníčky, stínění, police, stoly.

Designové balkonové pařeniště s úložným prostorem, obsluha ve výšce bez ohýbání. Materiál: nerozbitný polykarbonát chrání rostliny před mrazem, sněhem a UV zářením. Rozměry: 118 x 62 cm, výška v hřebeni 146 cm. Cena 3499 Kč.

Designové balkónové pařeniště s úložným prostorem, obsluha ve výšce bez ohýbání. Materiál: nerozbitný polykarbonát chrání rostliny před mrazem, sněhem a UV zářením. Rozměry: 118 x 62 cm, výška v hřebeni 146 cm. Cena 3499 Kč

U skleníků na zakázku se počítá s dlouhou životností, konstrukce bývá z výroby žárově pozinkována, aby vydržela několik desítek let bez potřeby nátěru.