Hlavní obsah

Desatero dobrých rad pro každou zahrádku

9. 2. 2014, 10:33
Právo, Adéla Taitlová

Každá zahrada je jiná, stejně tak individuální jsou jejich majitelé, kteří se o ni starají. Při tom sbírají cenné zkušenosti, fígle a pilují metody důležité pro její budoucí podobu a zdraví. Desítka nejzajímavějších tipů může inspirovat i vás.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Aby tulipány krásně kvetly, musí se dělit, pak také čekat, až jim dokonale zaschnou listy. To vše odpadá, když je použijete jako jednoletky.

Článek

1. Jednou a dost

Tulipány rychle stárnou, kvůli tomu je nutné cibule pravidelně jednou za pár let vyzvednout ze země a rozdělit. Starosti přidělávají i nevzhledné usychající listy, které se vždy nepodaří zamaskovat a jarním záhonům tak kazí vzhled. Mnozí zahrádkáři s tulipány proto zacházejí podobně jako s jednoletkami a hned po odkvětu je kompostují.

2. Preventivní opatření

Strom uprostřed trávníku působí vznešeně. Toužíte-li po scéně jako ze zámeckého parku, musíte zelený pažit pravidelně sekat nakrátko. To s sebou přináší riziko poranění borky, což může vést k odumření stromu. Okolo kmene proto odstraňte travní drn a okraje ořízněte ostrým nožem do kruhu. Nakonec povrch půdy namulčujte.

3. Mějte oči otevřené

Získali jste vzrostlou zahradu v zanedbaném stavu? Ještě než do ní povoláte bagr, aby všechno zplanýroval, rozhlédněte se. Byla by škoda nevyužít starý sud, kde mohou růst květiny, lavičku, která potřebuje jen nově natřít, nebo zlikvidovat stromy zkrášlené vysokým věkem.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Starý kovový sud zkrášlený patinou nepatří do sběru. Napěchujte ho barevnými květy a máte pohledovou atrakci.

Zkuste odrýpnout kus trávníku, zvlášť u hospodářských stavení se pod ním může skrývat krásná žulová dlažba.

4. Nechoďte okolo

Být v centru toho, co jste na zahradě vybudovali, a v blízkém kontaktu s tím, co máte rádi, je daleko hezčí zážitek než chodit okolo a kochat se jen zpovzdálí. Vytvořte cestičku protínající záhon, postavte dřevěný můstek nad hladinu rybníčku, vysekejte pěšinu na rozkvetlé louce nebo se usaďte do koruny stromu a otevře se před vámi nový svět.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Molo nad hladinou vás vtáhne do dění víc než lavička na břehu. Nechoďte okolo a buďte v blízkém kontaktu s tím, co máte rádi.

5. Prostor pro nováčky

Když vysadíte novou rostlinu, která ještě nestačila pořádně narůst, zajistěte, aby ji okolní výsadba neutlačila. Je-li to nutné, odstraňte sousedním rostlinám spodní listy nebo je podepřete hůlkami, aby měl nováček dostatek světla a nehrozilo, že ho rozplácne vedlejší výhon.

6. Nový sestřih

Neostýchejte se dát keřům, stromům a živým plotům novou tvář, rostlinám to prospěje a zahrada rázem prokoukne, protože získá upravený vzhled a zajímavé tvary.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Tvarování dřevin může být zábavné. Zahrada získá atraktivní prvek a každý hned pozná, že je o ni pečováno s láskou.

Živým plotům zarovnejte strany, keře vytvarujte třeba do koule, strom prořežte, zvedněte mu korunu a k jeho patě vysaďte barevné trvalky. Po takovém zásahu se k nim dostane víc světla pro spokojený růst.

7. Šance po život

Ocitne-li se strom na sklonku svého života, neskácejte ho hned celý. Kmen s několika větvemi nebo vyšší pařez poslouží jako ubytovací zařízení pro užitečný hmyz. V provrtaných dírkách se usídlí včely samotářky, pod kůru zalezou berušky a pavouci a prohlubeň vedle kořenů naláká čmeláčí královnu ke hnízdění. Když ještě přisadíte pnoucí břečťan či plamének, vznikne pro faunu úplný ráj.

8. Myslete ve velkém

Vyberte jen několik druhů trvalek (nebo aspoň omezené spektrum barev), nasázejte je do větších skupin a ty v záhonu několikrát zopakujte. To je lepší a pro oko příjemnější řešení než strakatá směsice, která postrádá nápad a působí útržkovitě.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Velké skupiny s omezeným počtem barev nebo druhů rostlin jsou pro oko příjemnější než roztříštěná strakatá směsice.

Mějte také na paměti, že se všechno netočí jen kolem květů. Největší část, klidně až 80 procent, by měly tvořit rostliny okrasné listem.

9. Trpělivost se vyplácí

Novou zahradu chce mít každý hned plnou zeleně a květů. Na trávníku z rolí či rychle a bohatě kvetoucích letničkách není nic špatného, ale vyvarujte se rychlíků, jako jsou třeba opletka čínská (Fallopia aubertii) nebo některý z dekorativních ostružiníků (Rubus). Zpočátku se sice činí, brzy však zapomínají na slušné chování a bez důsledné kontroly se troufale rozpínají jako plevel.

10. Co můžeš udělat teď…

Mějte při ruce zahradní nůžky pokaždé, když se procházíte po zahradě. Skoro vždycky najdou uplatnění, tu je potřeba odstranit větvičku z podnože, tu odkvetlou jiřinu, tady zase zkrotit pitulník, který se snaží zapustit kořínky na skalce. Když věci odložíte, buď už se k nim nevrátíte, nebo to uděláte pozdě a budete mít víc práce.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Když jdete do zahrady, vezměte s sebou nůžky. Vždycky se najde něco, co je lépe udělat hned.

Reklama

Související témata:

Výběr článků