Rodinnou stavbu ve vilové čtvrti nelze přehlédnout. Respektuje starší okolní zástavbu, skvěle do ní zapadá, ale na první pohled je jasné, že použité materiály jsou nadčasové, je vidět prvotřídní kvalita a důraz na funkčnost.

Architekt naplnil očekávání

Manželé měli pro architekta jasné zadání: vytvořit prostory pro spokojené bydlení, využít nabízející se výhled na město, důležitým kritériem byl i nenáročný provoz. Oslovili proto zkušeného architekta Luďka Rýznera, protože jeho realizace se jim líbily.

Dům funguje jako stavba se železobetonovými stropy, zdivo je z keramických tvárnic. Nosnou konstrukci velkých prosklených ploch jistí ocelové sloupy z válcovaných nosníků.

Dům funguje jako stavba se železobetonovými stropy, zdivo je z keramických tvárnic. Nosnou konstrukci velkých prosklených ploch jistí ocelové sloupy z válcovaných nosníků.

FOTO: SCHÜCO CZ (8x)

Stavět začali na svažitém pozemku menšího rozměru – 456 m2, který dříve sloužil jako zahrada. Pozemek ohraničují dvě komunikace, horní severní část navazuje na pozemek souseda.

Sklon pozemku naši hostitelé využili k částečnému odtěžení zeminy a pak do těchto míst zapustili na celou výšku podzemní patro. Společně se dvěma nadzemními podlažími má dům užitnou plochu skvělých 330 m2.

Stěna v obývacím pokoji je záměrně obložená plechem. Díky tomu více vynikne dřevěná podlaha, dřevěný nábytek a prostorná textilní sedačka.

Stěna v obývacím pokoji je záměrně obložená plechem. Díky tomu více vynikne dřevěná podlaha, dřevěný nábytek a prostorná textilní sedačka.

Přízemní část je samostatnou bytovou jednotkou a je určena pro dceru s partnerem, kteří žijí v zahraničí, ale i pro další návštěvy.

Konstrukčně je dům navržen jako stavba se železobetonovými stropy a zdivem z keramických tvárnic. Dominantní jsou velké prosklené plochy, jejich nosnou konstrukci tvoří ocelové sloupy z válcovaných nosníků.

Na zakázku je vyrobená i kuchyňská linka, která má zajímavou strukturu materiálu: dub drásaný se na ní střídá s dubem ve vysokém lesku. Pracovní plocha je z africké žuly.

Na zakázku je vyrobená i kuchyňská linka, která má zajímavou strukturu materiálu: dub drásaný se na ní střídá s dubem ve vysokém lesku. Pracovní plocha je z africké žuly.

Na úrovni prvního nadzemního podlaží vynášejí druhé patro ocelové sloupy kruhového průřezu s protikorozním nátěrem. Atypická fasáda je v podstatě bezúdržbová: na vnějším plášti je kombinované obložení z cedru a cortenového plechu, některé části mají pohledový beton.

Dům nemá klasickou sedlovou střechu, nahrazuje ji rovná střecha z těžkých asfaltových pásů, jež má na sobě zásyp z říčních oblázků.

Okenní a fasádní profily Schűco jsou osazeny na venkovní líc fasády. Mají parotěsný a paropropustný pásek v kombinaci se zateplovacím boxem.

Okenní a fasádní profily Schűco jsou osazeny na venkovní líc fasády. Mají parotěsný a paropropustný pásek v kombinaci se zateplovacím boxem.

Je vidět, že majitelé se nebáli experimentování s materiály a nových nápadů, což se vyplatilo. Originální jsou třeba kletované štuky (lehká sádrová omítka) v interiérech, všimneme si předsazené fasádní konstrukce, protažené až na úroveň atiky.

Zajímavostí jsou i vstupní dveře do suterénu, které mají výplň z cortenového plechu a splývají s fasádou, do níž jsou zasazeny.

Interiér podle stejných pravidel

Materiály použité v exteriéru se objevují i uvnitř domu, celek pak vyznívá jako kompaktní a do detailu promyšlený. Základem je kombinace dřevěných podlah, obkladů z ocelových plechů, strop je z pohledového betonu a cementovápenné omítky mají kletovaný povrch (připomínají hladký pohledový beton).

V jídelně je dominantní masivní stůl pro šest osob, který se krásně vyjímá na dřevěné vícevrstvé parketové podlaze Solidfloor. Materiál dub, povrchová úprava – patina a olejovaný povrch s vyspravovanými suky a letokruhy.

V jídelně je dominantní masivní stůl pro šest osob, který se krásně vyjímá na dřevěné vícevrstvé parketové podlaze Solidfloor. Materiál dub, povrchová úprava – patina a olejovaný povrch s vyspravovanými suky a letokruhy.

Každému materiálu zůstala jeho přirozená struktura, veškeré použité vrstvy jsou výhradně transparentní. Dřevěné dubové vícevrstvé parkety mají patinu, olejovanou úpravu povrchu a výrazné suky a letokruhy. Z masivního dubu je i samostatné schodiště, které je pro větší efekt na povrchu lehce drásané, olejované.

Schodiště je z masivního dubu, lehce drásaného a olejovaného. Schodiště je samostatné, jednostranně vetknuté do zdi.

Schodiště je z masivního dubu, lehce drásaného a olejovaného. Schodiště je samostatné, jednostranně vetknuté do zdi.

V koupelně jsou krásné benátské štuky a stěna v obývacím pokoji je záměrně obložená plechem. Příjemně se tu odpočívá na prostorné sedačce s textilním povrchem. Atypická je i kuchyňská linka vyrobená na zakázku. Materiálově se zde střídá dub drásaný s dubem ve vysokém lesku, pracovní plocha je z africké žuly.

Koupelna si zachovává čistý styl a jednoduchou linku. Stěny – benátský štuk a stěrka Pandomo.

Koupelna si zachovává čistý styl a jednoduchou linku. Stěny – benátský štuk a stěrka Pandomo

Interiér ložnice má vstup na velkou terasu (podlahovina – exotické dřevo bangkiraj) s pohledem na město a zahradu s bazénem, kde je tradiční trávník, vinná réva a skalka. Pozemek je ohraničený plotem z drátěných košů, které jsou částečně vysypané kameny a zčásti porostlé vegetací.